واکنش بانک مرکزی ایران به شکایت آمریکا برای دستیابی به دارایی‌ این بانک

By | ۱۳۹۹-۰۶-۰۹

بانک مرکزی ایران اعلام کرد برای مقابله با شکایتی که در یک دادگاه آمریکایی با هدف مصادره ۱/۷ میلیارد دلار از دارایی‌های این بانک نزد واحد کلیراستریم بورس آلمان (دویچه بورزه) مطرح شده، اقدام حقوقی می‌کند.

به گزارش رویترز، دویچه بورزه پیشتر اعلام کرده بود شکایتی در یک دادگاه نیویورک طرح شده که هدفش ملزم کردن کلیراستریم به تسلیم اموالی است که گفته می‌شود متعلق به بانک مرکزی ایران نزد این واحد است. دفتر مرکزی‌ شرکت خدمات مالی کلیراستریم در لوکزامبورگ واقع است.

امیرحسین طیبی‌فرد، معاون حقوقی بانک مرکزی، در واکنش به این شکایت گفت: «این موضوع ارتباطی با آلمان ندارد و مربوط به اوراق بهادار بانک مرکزی ایران به ارزش ۱/۷ میلیارد دلار نزد موسسه کلیراستریم در لوکزامبورگ است.»

او افزود: «در حال حاضر نیز خواهان‌های آمریکایی… با طرح دادخواست نزد دادگاه‌های آمریکا، در تلاش برای اخذ دستور به منظور الزام موسسه کلیراستریم لوکزامبورگ به انتقال وجوه به آمریکا هستندکه پیگیری‌های حقوقی جدی برای مقابله با این اقدامات نیز در دست اقدام است.»

به نوشته رویترز، کلیراستریم سال‌هاست هدف تحقیق مقام‌های آمریکایی است که می‌خواهند اطمینان حاصل کنند این موسسه قوانین پولشویی آمریکا و تحریم‌ها علیه ایران را نقض نکرده باشد.

در سال ۲۰۱۹ یک دادگاه لوکزامبورگ از اجرا کردن حکم آمریکا که به خانواده قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ کمک می‌کرد اموال ایران نزد کلیراستریم را مطالبه کنند، سر باز زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *