زندگی ماهیانه مردم با تخم مرغ و سیب زمینی ۲ میلیون خرج دارد!

By | 2020-09-17
گرانی اقلام خوراکی و کالاهای اساسی باعث شده هزینه سفره مردم در ماه‌های اخیر چند برابر شود.

روزنامه جام جم: گرانی اقلام خوراکی و کالاهای اساسی باعث شده هزینه سفره مردم در ماه‌های اخیر چند برابر شود.

* وضعیت زندگی شهروندان به‌خصوص تامین ابتدایی‌ترین نیازهای آنها از جمله خوراک، پوشاک و مسکن افراد، شاید مهم‌ترین نیاز شهروندان برای ادامه حیات و زندگی باشد. در این میان مواد خوراکی با داشتن سهمی حدود 40 درصد در سبد هزینه خانوار در کنار هزینه‌های مربوط به مسکن بخش قابل‌توجهی از درآمد خانوار را به خود اختصاص می‌دهد.

* حداقل مزد یک کارگر در سال 99 در حالی چیزی حدود دو میلیون و 800هزار تومان است که درآمد این قشر طی یک‌سال ثابت بوده اما قیمت برخی از مواد خوراکی فقط طی شش ماه اول سال‌جاری بارها دستخوش تغییر شده است؛ تغییراتی که باعث شده بخش قابل‌توجهی از افراد دارای درآمد ثابت، برخی از اقلام خوراکی را از سبد مصرفی خود حذف کنند. در واقع هر خانواده چهار نفری ماهانه باید چیزی حدود یک‌ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برای همین سه وعده غذایی هزینه کنند.

* افزایش هزینه‌های زندگی به‌خصوص هزینه‌های مربوط به تامین مسکن و اقلام خوراکی در یک‌سال اخیر در حالی به‌شدت افزایش یافته که اگر کارگران تمام آیتم‌های مزدی خود را به‌صورت کامل دریافت کنند ماهانه درآمدی حدود سه میلیون تومان خواهند داشت. این در حالی است که این مبلغ ( ماهانه سه میلیون تومان) در شرایطی که سبد معیشت خانوار چیزی حدود پنج میلیون تومان تخمین زده می‌شود در‌نهایت تامین‌کننده فقط ۵۰ درصد از هزینه‌های زندگی یک خانوار چهار نفره است. در واقع هر خانوار چهار نفره برای تامین حداقل‌های یک زندگی، نیازمند درآمدی حدود شش میلیون تومان در ماه هستند. این در حالی است که برخی از شهروندان نه تنها شغل ثابت و مشخصی نداشته و از همین حداقل حقوق نیز محروم هستند بلکه برخی از افراد به‌رغم شاغل بودن در بازارهای غیر‌رسمی درآمدی به‌مراتب کمتر از حداقل حقوق مورد تایید وزارت کار دارند.

* اكنون صبحانه یكی از گران‌ترین وعده‌های غذایی به حساب می‌آید. یك بطری شیر اكنون بین 5600 تا 7000 تومان قیمت دارد. هر بطری نیز برای مصرف چهار نفر كفایت می‌كند كه اگر رقم مصرف‌كننده بر تعداد چهار تقسیم شود باید به ازای هر نفر 1400 تومان پرداخت شود. از دیگر اقلام لبنی كه خانوارهای ایرانی در وعده صبحانه مصرف می‌كنند پنیر است. كمترین قیمتی كه برای این كالا در سوپرماركت‌ها یافت می‌شود 11هزار تومان است. پنیرهای 400 گرمی برای خانوارهای چهارنفره مصرف یك‌روزه دارد. این در حالی است كه اگر مصرف 100گرم پنیر را برای هر وعده صبحانه برای هر نفر در نظر بگیریم با توجه به قیمت 11هزار تومانی پنیر 400 گرمی، هزینه پنیر هر فرد برای صبحانه روزانه 2750 تومان خواهد شد. كره اخیرا با افزایش گرانی زیادی مواجه بوده به‌طوری‌كه قیمت هر بسته كره 100 گرمی از حدود 4000 تومان به 8000 تومان افزایش یافته است.

* اگر هر نفر روزانه 25 گرم كره مصرف كند قیمت كره مصرفی برای هر فرد 2000 تومان خواهد بود. چای هم یكی از اقلام حذف‌نشدنی در صبحانه ما ایرانی‌هاست. درحال‌حاضر قیمت یك بسته چای خارجی نیم‌كیلویی 65هزار تومان است كه با این حساب باید هر روز برای یك نفر 750 تومان كنار گذاشت. قیمت نان در یك‌سال اخیر تغییر چندانی نداشته است. براساس آخرین مصوبات ستاد تنظیم بازار درخصوص نان، قیمت نان‌بربری یارانه‌ای هزار تومان، سنگك یارانه‌ای 1200تومان، تافتون یارانه‌ای 550تومان و لواش یارانه‌ای 300تومان است. قیمت همین نان‌ها در نانوایی‌های آزادپز به‌ترتیب 1500، 1800، 850 و 450 تومان تعیین شده‌است. اما در بیشتر نانوایی‌های سطح شهر بربری با قیمت بین 2000 تا 2500تومان، سنگك بین 2000 تا 3000 تومان، تافتون 900تومان و لواش 500 تومان عرضه می‌شود. درواقع یك صبحانه ساده تحت عنوان نان و كره قیمتی حدود 26هزار تومان خواهد داشت.

* اگر یك خانواده چهارنفره بخواهد در وعده ناهار عدس‌پلو بخورد، باید حداقل 150 گرم عدس را خیس و آماده پخت كنند. قیمت عدس 900گرمی درحال‌حاضر چیزی حدود 30 هزار تومان است. قیمت عدس مورد نیاز برای ناهار این خانواده حدود 5000 تومان خواهد بود. قیمت برنج خارجی در بازار نیز چیزی حدود 22 هزار تومان است. برنج مورد نیاز برای ناهار یك خانواده چهارنفری چیزی حدود 600 تا 700 گرم است. یعنی مصرف یك وعده برنج خارجی برای این خانوار چیزی حدود 13 تا 15 هزار تومان آب می‌خورد. برنج و عدس مورد نیاز برای پخت این غذا بدون محاسبه هزینه روغن (قیمت یك بطری روغن 800 گرمی 8600 تومان است كه برای پخت غذا حداقل باید از50 گرم آن استفاده كرد) چیزی حدود 18 تا 20هزار تومان خواهد شد. این در حالی است كه این عدس‌پلو بدون كشمش و گوشت چرخ‌كرده باشد.

* وزن یک شقه گوسفندی بین 10 تا 15کیلوست که خانوارها باید رقمی حدود یک‌میلیون تا یک‌میلیون و 500هزار تومان برای خرید آن بپردازند. اگر خانوارها بخواهند گوشت را به صورت کیلویی دریافت کنند باید حداقل 120هزار تومان بپردازند. از این رو بسیاری از خانوارهایی که درآمد حداقلی داشته و اصطلاحا سرپرست خانوار حداقل بگیر است در دو سال اخیر عملا گوشت را از سفره خود حذف و درنهایت خوشبینی تن ماهی، قارچ و سویا را جایگزین مصرف گوشت کرده‌اند. اکنون قیمت هر کیلو مرغ با نرخ 17هزار و 500تومان به دست مردم می‌رسد.

* سیب‌زمینی تخم‌مرغ، یكی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین غذاهای ممكن است. حالا با پرواز قیمت تخم‌مرغ به هر شانه 38 هزار تومان، هر عدد تخم‌مرغ در برخی از مغازه‌ها با قیمت 1500 تومان به فروش می‌رسد. اگر در وعده شام هر نفر دو عدد تخم‌مرغ مصرف كند یك خانواده چهار نفره برای تهیه تخم‌مرغ مورد نیاز خود باید چیزی حدود 12هزار تومان هزینه كند. قیمت هر كیلو سیب‌زمینی نیز 4500 تومان قیمت دارد. یعنی یك خانوار چهارنفره برای تهیه یك وعده شام ساده (سیب‌زمینی و تخم‌مرغ ) بدون محاسبه هزینه نان باید چیزی حدود 17هزار تومان هزینه كنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.