دلار ۳۰ هزارتومان و سکه ۱۵ میلیون تومان 

By | 2020-10-01

یک روز پس از برگزاری نخستین مناظره انتخاباتی میان جو بایدن و دونالد ترامپ، دلار پس از یک‌هفته مقاومت در کانال ۲۹ هزار تومان، بالاخره از نرخ ۳۰ هزارتومان عبور کرد. از اردیبهشت سال ۱۳۹۷ و با خروج آمریکا از برجام و آغاز کارزار فشار حداکثری، بازارهای ایران ملتهب و نابسامان شد.

نرخ ارز ظرف دو سال و نیم گذشته ۷۰۰ درصد رشد داشته است. متوسط قیمت دلار که در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۷، ۴۷۰۰ تومان بود اکنون به ۳۰ هزار تومان رسیده است و هیچ چشم‌اندازی برای کاهشی شدن آن نیز دیده نمی‌شود.

متناسب با رشد قیمت ارز، بازارهای جانبی همچون مسکن، خودرو و طلا نیز جهشی بزرگ داشته‌‌اند.

از روز گذشته که دلار در پایان معاملات به قیمت ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان به‌فروش رفت، پیش‌بینی می‌شد که امروز دلار به کانال ۳۰ هزار تومانی وارد خواهد شد.

هم‌اکنون سکه بهار آزادی طرح امامی در بازار تهران ۱۵ میلیون تومان، یورو ۳۵ هزار و ۲۳۵ تومان و پوند انگلیس ۳۸ هزار و۹۰۰ تومان به فروش رسید.

در ماه‌های گذشته مقام‌های اقتصادی ایران از مردم خواسته‌اند وارد بازار ارز و طلا نشوند چرا که قیمت‌ها در این بازار حبابی است و به‌زودی قیمت‌ها متعادل می‌شود. علی آقا‌محمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز در خرداد‌ماه گذشته ضمن تشویق مردم به ورود به بورس گفت که بانک مرکزی در قوی‌ترین زمان از لحاظ ذخایر ارز و طلا است ولی فعلاً لازم نمی‌داند تا در بازار مداخله کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.