کرونا در ایران؛ منع تردد در ۵ شهر، رکوردهای جدید ابتلا و مرگ

By | 2020-10-14

در دو هفته گذشته چند بار رکورد موارد ابتلا و مرگ بر اثر بیماری کووید۱۹ در ایران شکسته شد و این اتفاق باز هم رخ داد. با اوج‌گیری شیوع کرونا و در پیش بودن تعطیلات، در برخی مناطق محدودیت‌هایی برای تردد و سفر اعمال شد.

وزیر بهداشت در حاشیه نشست چهارشنبه ۲۳ مهرماه هیئت دولت اعلام کرد که رئیس جمهوری و رئیس ستاد ملی مدیریت کرونا با اعمال محدودیت در پنج کلان‌شهر تهران، اصفهان، ارومیه، کرج و مشهد موافقت کرده و این محدودیت‌ها در تعطیلات پیش‌رو اعمال می‌شوند.

شنبه آینده تعطیل است و پیش‌بینی می‌شود مانند تعطیلات چند روزه در ماه‌های گذشته سفرهای بین‌استانی، به خصوص سفر به استان‌های شمالی به شدت افزایش یابد.

سعید نمکی در جمع خبرنگاران از ضرورت پرداختن به موج سوم شیوع کرونا که “بخشی از کشور را گرفتار کرده” سخن گفت و افزود با بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان وزارت بهداشت مشخص شده که ویروس کرونا “دچار تغییرات و جهش‌هایی شده” و سرعت عمل آن افزایش یافته است.

محدودیت و منع تردد در پنج شهر

وزیر بهداشت می‌گوید به همین علت قرار شد در پنج کلان‌شهری که میزان شیوع ویروس در آنها بالاست در روزهای تعطیل آینده مقررات منع رفع و آمد و محدودیت‌هایی اعمال شود. او افزود با توجه به روند شیوع کرونا و آغاز فصل سرما قرار است سخت‌گیری‌ها افزایش یابد و برخورد با کسانی که دستورالعمل‌های بهداشتی را نادیده می‌گیرند جدی‌تر شود.

بنا بر گزارش‌ها در تعطیلات ماه محرم در شهریور طی پنج روز حدود چهار میلیون نفر به سه استان گلستان، مازندران و گیلان سفر کرده‌اند. گلستان به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت هشدار و دو استان دیگر در وضعیت قرمز قرار دارند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با اشاره به “تجربه سخت‌ترین روز‌ها در پیک سوم کرونا” در پایتخت و در پیش بودن تعطیلات گفت: «نگران بار سفر‌ها هستیم؛ زیرا مطالعات ما نشان می‌دهد ارتباط معناداری بین مسافرت‌های ایام تعطیلات تجمیعی با تغییر در موارد بیماری در کشور وجود دارد.»

درخواست بستن جاده‌های شمال

علیرضا زالی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا تاکید کرد که روند رو به افزایش ابتلا در تهران در هفته‌های اخیر ادامه داشته و بدون “مداخلات جدی” این روند رو به افول نخواهد گذاشت.

محمدعلی محسنی بندپی، نماینده نوشهر در مجلس شورای اسلامی می‌گوید مجمع نمایندگان استان مازندران در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار بسته شدن جاده‌های منتهی به استان‌های شمالی در تعطیلات پیش‌رو شده‌اند.

Stau

او به ایسنا گفت: «تعداد مسافران در استان‌های شمالی قابل تخمین نیست به دلیل مسافت کم از تهران تا استان‌های شمالی تعداد مسافران بسیار زیاد است. ما با استاندار مازندران و مسئولان مربوطه صحبت کردیم و به رئیس جمهوری هم نامه نوشتیم تا با اتخاذ تدبیری جلوی ترددها در جاده‌ها گرفته شود.»

توقف سفرها برای جلوگیری از “پائیز سیاه”

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با توجه به آمار بالای فوتی‌ها از دولت خواست برای وادار کردن مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و سفر نکردن از “رفتارهای سلبی” استفاده کنند زیرا به اعتقاد او اگر همین وضعیت ادامه پیدا کند “اتفاقات ناگواری” رخ خواهد داد.

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت هم در دو پیام توئیتری از ضرورت “توقف سفرها و ترددهای غیرضروری” سخن گفت و هشدار داد که در غیر این صورت باید در انتظار “پائیز سیاه بود”.

رکورد جدید ابتلا و مرگ

تاثیر سفرها بر افزایش آمار ابتلا و مرگ، به لیل دوره انتقال ویروس و بروز علائم آن، حدود دو تا سه هفته طول می‌کشد، اما بدون سفرهای روزهای آینده نیز اپیدمی کرونا در ایران رکوردهای جدیدی بر جا گذاشته است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت در شبانه‌روز منتهی به نیمروز ۲۳ مهرماه چهار هزار و ۸۳۰ مورد ابتلای جدید به کرونا شناسایی شده و ۲۷۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

سیما سادات لاری می‌گوید در ۲۴ ساعت گذشته دو هزار و ۲۳۷ نفر از مبتلایان تازه شناسایی شده بستری شده‌اند و شمار مبتلایان کووید۱۹ که در وضعیت شدید بیماری قرار دارند بیش از چهار هزار و ۶۰۰ نفر است.

در حدود هشت ماهی که از تائید رسمی شیوع کرونا در ایران می‌گذرد هیچ روزی آمار موارد جدید ابتلا و مرگ در پیوند با کووید۱۹ به اندازه شبانه روز گذشته نبوده است. آنچه وضعیت را نگران‌کننده‌تر می‌کند ادامه یک روند صعودی است که از هفته‌های پایانی شهریور آغاز شد و در مهر ماه با شدت بیشتر ادامه دارد.

در ۱۰ روز گذشته فقط دو روز شمار مبتلایان جدید اندکی کمتر از چهار هزار نفر و در بقیه روزها بیشتر از این رقم بود. چنین روندی تا کنون در ایران سابقه نداشته است.

این روند بی‌سابقه در مورد موارد مرگ نیز قابل مشاهده است. در ۱۱ روز گذشته فقط یک روز تعداد قربانیان اندکی از ۲۰۰ نفر کمتر بوده و در این فاصله چند بار رکورد موارد فوت در یک روز شکسته شده است.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.