واکنش وزارت بهداشت به توقیف محموله دارو در عراق: ۱۹ کامیون داروی قاچاق از داروخانه‌ها خریداری شده است

By | 2020-10-17

یک مقام ارشد سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در واکنش به توقیف محموله قاچاق ۱۹ کامیون دارو از ایران به عراق، گفت که برای ردیابی منشا قاچاق، باید نمونه داروهای توقیف شده در عراق در اختیار این سازمان قرار گیرد. همزمان مشاور وزیر بهداشت، گفت که قاچاق دارو از ایران به کشورهای همسایه سال‌ها سابقه دارد و این ۱۹ کامیون داروی قاچاق از داروخانه‌ها خریداری شده است.

سازمان اطلاعات ارتش عراق این کشور چهارشنبه گذشته در بیانیه‌ای که شبکه الشرقیه این کشور نیز آن را منتشر کرد، گفت که طی عملیاتی «بزرگ‌ترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق» شامل ۱۹ کامیون دارو را در استان دیاله کشف کرده است.

انتشار خبر توقیف محموله قاچاق دارو از ایران به عراق بازتاب‌های گسترده‌ای داشته است و بسیاری از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی آن را قاچاق سازمان یافته و با حمایت نهادهای حکومتی توصیف کرده‌اند.

کشف این محموله بزرگ قاچاق دارو از ایران به عراق در حالی صورت می‌گیرد که مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، مکررا دلیل کمبود دارو را تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی عنوان کرده‌اند. مقام‌های دولت آمریکا از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور در مقابل تاکید دارند که تحریم‌های وضع شده، اقلام انسان‌دوستانه نظیر دارو را شامل نمی‌شود.

در نخستین واکنش رسمی وزارت بهداشت، حیدر محمدی مدیرکل اداره دارویی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ، در واکنش به توقیف محموله قاچاق دارو از ایران توسط ارتش عراق، گفت: قاچاق دارو باید توسط سیستم‌های نظامی و امنیتی ما بررسی شود، نمونه‌ این داروها به دست سازمان دارو برسد و این سازمان با بررسی نمونه‌ها می‌تواند ریشه قاچاق آن را کشف کند.

مدیرکل اداره دارویی وزارت بهداشت افزود که این سازمان «از سیستم‌های امنیتی درخواست می‌کند تا با همکاری نهادهای امنیتی کشور عراق این داروها را به وزارت بهداشت تحویل دهند تا ما بتوانیم بررسی‌های بیشتر را در این زمینه انجام دهیم».

این مقام وزارت بهداشت با اشاره به اینکه  دارو توسط سازمان غذا و دارو از داروخانه به شرکت پخش و از شرکت‌های پخش به داروخانه ارسال می‌شود و تمام مراحل آن در سامانه تیتک ثبت می‌شود، گفت که «سامانه تیتک توانایی را دارد که مشخص کند که این داروها از داروخانه شرکت پخش و یا کارخانه داروسازی به دست قاچاقچیان افتاده» و قاچاق شده‌‌اند.

 حیدر محمدی همچنین به برچسب‌گذاری داروها در سیستم توزیع دارو اشاره کرد و افزود: «در صورتی که این داروها ساخت کارخانه‌های تولید داخل باشد و برچسب گذاری نشده باشند می‌توان گفت که این داروها از کارخانه به کشور همسایه]عراق[ قاچاق شده‌اند».

مدیرکل اداره دارویی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت تاکید کرد که در صورت مشخص شدن منابع قاچاق این دارو «برخورد شدیدی با متخلفان» صورت خواهد گرفت.

همزمان علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت، در مصاحبه با پایگاه خبری رکنا، در پاسخ به این پرسش که «چگونه ۱۹ کامیون دارو قاچاق شده است؟» گفت که «داروهایی که در ایران بدون نسخه و به صورت ورقی خریداری می‌شود در کشورهای دیگر با قیمت‌های بالایی خریداری می‌شود.»

مشاور سعید نمکی، وزیر بهداشت، درباره اینکه «چطور می‌توان ۱۹ کامیون را با خرید ورقی پر کرد» و اقدام به قاچاق آن کرد، گفت: «احتمالا این داروها از داروخانه خریداری شده است.»

وهاب‌زاده اضافه کرد که «هنوز مشخص نیست چه داروهایی قاچاق شده است چرا که داروهای خاص در ایران طبق پروتکل‌های خاص ارائه می‌شود.»

مشاور وزیر بهداشت همزمان «قاچاق دارو» از ایران به دیگر کشورها را پدیده‌ای با سابقه چندین سال عنوان کرد و گفت که «قاچاق دارو سال‌های زیادی است که در ایران رخ می‌دهد و ضرر ارزی بسیار شدیدی به کشور وارد می کند.»

سازمان اطلاعات ارتش عراق شامگاه چهارشنبه ۲۳ مهر ماه در بیانیه‌ای از کشف بزرگ‌ترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق خبر داد.

ارتش عراق در این بیانیه که در رسانه‌های عراق از جمله شبکه الشرقیه منتشر شد، اعلام کرد که در چارچوب مبارزه با قاچاق در این کشور و بنابر اطلاعات دقیق، نیروهای سازمان اطلاعات ارتش عراق با پیگیری مستمر در ستاد عملیات دیالی توانستند بزرگ‌ترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق را که از جاده نیسمیه در خانقین وارد استان دیالی عراق شده بود را کشف کنند.

این کامیون‌ها برای فرار از پرداخت هزینه‌های گمرک که گفته می‌شود بالغ بر صدها هزار دلار است از یک جاده فرعی حرکت می‌کردند.

سازمان اطلاعات ارتش عراق در بیانیه خود محموله کشف شده داروهای قاچاق شده از ایران شامل ۱۹ کامیون و ارزش آن «صدها هزار دلار» اعلام شده و آمده است که شماری متهمان حمل این محموله بزرگ داروی قاچاق از ایران به عراق بازداشت شده‌اند و کامیون‌های حامل داروی قاچاق نیز توقیف شده است.
ايران اينترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.