۸۹ سال زندان برای مدیر «آپارات» و هفت تن دیگر به دلیل انتشار یک ویدئو

By | ۱۳۹۹-۰۸-۰۵

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران محمد جواد شکری‌مقدم، مدیر سایت آپارات را به ۱۲ سال زندان محکوم کرد. هفت تن دیگر از افرادی که همراه او محاکمه شدند در مجموع به ۷۷ سال زندان محکوم شدند.

دادگاه انقلاب مدیر سایت آپارات و هفت تن دیگر را به دلیل بارگذاری یک ویدئو که در آن از کودکان پرسیده می‌شد، می‌دانند چگونه متولد شده‌اند به ۸۹ سال زندان محکوم کرد

به گزارش هرانا، ارگان فعالان حقوق بشر در ایران محمد مقیسه رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران محمدجواد شکری‌مقدم، موسس و مدیر پلتفرم آپارات را به  اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل یک سال حبس، به اتهام «انتشار محتویات مبتذل» به تحمل یک سال حبس، و «تشویق به فساد» به ۱۰ سال حبس و در مجموع به ۱۲ سال حبس محکوم کرد.

شکری‌مقدم به دلیل انتشار یک ویدئو که در آن گزارشگر برنامه از کودکان می‌پرسید آیا می‌دانند که چگونه متولد شده‌اند، محاکمه شده است.

این ویدئو که سال گذشته در آپارات منتشر شد با واکنش تند رسانه‌های حکومتی و کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. رسانه‌های حکومتی انتشار این ویدئو را «غیر اخلاقی» و «ترویج فساد» خواندند و آن را به «عوامل ضد انقلاب» نسبت دادند.

شکری‌مقدم و تهیه‌کنندگان این ویدئو پس از انتشار این ویدئو بازداشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه به صورت موقت آزاد شدند. هویت هیچ یک از هفت متهم دیگر این پرونده که به گفته مدیر آپارات از اعضای «کانال ژلوفن» هستند تا به حال فاش نشده است.

دادگاه انقلاب تهران هر یک از هفت متهم دیگر این پرونده را به اتهام «تشویق به فساد» به ۱۰ سال حبس و «انتشار محتوای مبتذل» به یک سال حبس محکوم کرده است.

در صورت تائید رای دادگاه بدوی در دادگاه تجدیدنظر ۱۰ سال از محکومیت زندان صادر شده برای هر یک از متهمان قابل اجرا خواهد بود.

روابط عمومی سایت آپارات صدور حکم زندان برای مدیر خود را تائید کرده اما گفته که حکم صادر شده بدوی است و تجدیدنظر‌خواهی آنها پذیرفته شده است. مدیران این سایت در باره محکومیت دیگر متهمان این پرونده سکوت کرده‌اند.

آپارات یک پلاتفرم جایگزین برای یوتیوب است. یوتیوب با دستور مقامات جمهوری اسلامی فیلتر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *