کرونا در ایران؛‌ مرگ و میر در ۴ ماه اول امسال، ۹۰ هزار نفر بیشتر از زمان مشابه پارسال است

By | 2020-10-30

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفته است در طول چهار ماه نخست سال‌جاری ۲۴۱ هزار و ۵۹۸ نفر در ایران فوت کرده‌اند.

این میزان مرگ و میر در ایران در چهار ماه اول سال ۹۹، ۹۰ هزار نفر بیشتر از مدت مشابه در سال ۹۸ است.

سیف الله ابوترابی گزارش تفکیکی از علت مرگ و میر در ایران نداده است ولی وب‌سایت همشهری آنلاین در گزارشی به بررسی مرگ و میر در ایران در مدت زمان مشابه در سال ۹۸ پرداخته و نوشته است که در چهار ماه ابتدایی سال ۹۸، حدود ۱۵۰ هزار نفر فوت کردند.

بر اساس آمار رسمی که وزارت بهداشت ایران اعلام می‌کند، تعداد قربانیان کرونا در ایران، اندکی بیش از ۳۴ هزار نفر بوده‌اند ولی اختلاف آماری ۹۰ هزار نفر بین چهار ماه نخست امسال و پارسال می‌تواند بیانگر این باشد که حتی طبق آمارهای رسمی حکومت، تعداد واقعی قربانیان کرونا بسیار بیشتر از آمارهای رسمی است.

پیش از این حسین قشلاقی، عضو شورای عالی نظام پزشکی گفته است که آمار قربانیان کرونا «بر اساس گزارش‌های میدانی کادر درمان» ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی است که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

وزارت بهداشت این اظهارات را رد یا تایید نکرده ولی ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت در گفت‌وگویی تلویزیونی پذیرفته بود که آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران تا ۲.۲ برابر آمار رسمی است.

در یک مورد، یک کارشناس حوزه سلامت که در حوزه کرونا نیز فعال بود، آمار واقعی مرگ و میر و مبتلایان کرونا در ایران را بیست برابر آمار رسمی اعلام کرده بود که این آمار توسط مقام‌های وزارت بهداشت تکذیب شد.

اعلام آمارهای متفاوت درباره قربانیان کرونا، رویه‌ای معمول در ایران است و همواره درباره درستی و شفافیت آمارهای کرونا در ایران گمانه‌زنی مطرح بوده است.

علاوه بر این، مقام‌های وزارت بهداشت ایران از اعلام تفکیکی آمارهای کرونا در استان‌های مختلف نیز خودداری می‌کنند و به طور کلی وضعیت استان‌ها را سفید، زرد و قرمز اعلام می‌کنند.

در حال حاضر ایران از نظر میزان مرگ و میر ناشی از کرونا، یکی از بدترین وضعیت‌ها را در میان کشورهای مختلف جهان دارد.
راديو فردا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.