مصطفی هاشمی طبا:جناح های سیاسی فقط حرف‌های گنده گنده می‌زنند, همه دنبال دلار هستند و چشمشان به آمریکاست

By | ۱۳۹۹-۰۸-۱۸
یک فعال سیاسی  گفت: وقتی بایدن بر سر کار بیاید، نوع برخوردش با کل مسئولین داخلی و خارجی نسبت به ترامپ متفاوت است، این دلیل نمی شود که بگویند اصلاح‌طلبان خواهان مذاکره هستند.
مصطفی هاشمی طبا، با اشاره به انتخابات آمریکا و حواشی پیرامون آن گفت: برخی تندروها که به اصطلاح می گویند اصولگرا هستند از جانب اصلاح طلبان حرف‌های خاصی را بیان می‌کنند، این اظهارات عجیب است. اصلاح طلبان وضعیت کشور را مورد تحلیل قرار می‌دهند و طبیعی است وقتی بایدن بر سر کار بیاید، نوع برخوردش با کل مسئولین داخلی و خارجی نسبت به ترامپ متفاوت است، این دلیل نمی‌شود که بگویند اصلاح طلبان خواهان مذاکره هستند.
او ادامه داد: فرقی‌نمی کند، ترامپ یا بایدن در شرایطی که مناسب باشد خودشان خواهان مذاکره با ایران هستند، اینگونه نیست که بگوییم اصلا مذاکره نمی‌کنیم، اگر رئیس جمهور آینده آمریکا به برجام بازگردد، در قالب برجام می‌توان با او مذاکره کرد. اصولا دموکرات‌ها نسبت به جمهوری‌خواهان نرم‌تر هستند اما این نکته را هم باید در نظر گرفت، همه اتفاقات بدی که در خاورمیانه رخ داده در زمان قدرت دموکرات‌ها بوده است؛ زیرا سیاست خارجی آمریکا توسط شورای روابط خارجی آمریکا تدوین می شود بنابراین اگر بایدن هم انتخاب شود، گویی که مواضعش ممکن است مقداری نرم تر باشد و به اصطلاح بخواهد دنباله کار اوباما را بگیرد اما این به موضع ایران بستگی دارد.
او گفت: اصولگرایان و گروه های دیگر هیچ کدام برنامه داخلی ندارند و فقط حرف‌های گنده گنده می‌زنند و از میان صحبت‌هایشان، راهکاری برای رفع مسایل مملکت پیدا نمی‌شود. مسأله پیچیده است، باید طرح مشخصی برای اداره کشور منهای رابطه با آمریکا داشته باشیم.
هاشمی طبا ادامه داد: اصولگرایان خودشان از مذاکره بدشان نمی‌آید، آنها مشتاق هستند. اگر اداره اجرایی کشور دست آنها بیفتد می‌فهمند که کاری نمی‌توانند انجام‌ دهند و نمی‌دانند باید چکار کنند. رابطه‌های اقتصادی ایران بسیار پیچیده است و به این سادگی نیست که فقط حرف بزنیم. مجلسی‌ها طرح و لایحه به دولت بدهند و بگویند دولت روحانی موظف است این کارها را انجام بدهد، اما آنها لایحه‌ای برای برون رفت از مشکلات ندارند؟ چرا وقتی دولت روحانی در بازار به قیمت آزاد ارز می‌فروشد مجلس می‌گوید دولت حق ندارد در بازار ارز آزاد بفروشد.
آنها نمی‌دانند راه حل چیست، هر وقت توانستند راه را نشان دهند حرفشان هم درست می‌شود.او در رابطه با صحبت‌های محسن رضایی مبنی بر اینکه درآمد سالانه را به ۵۰ هزار دلار در سال می رسانیم، گفت: چگونه می توانیم درآمد سرانه را ۵۰ هزار دلار کنیم؛ اگر شدنی است راهکار بدهند، یاید خط مشی و برنامه ریزی داشت.
جالب است که به دلار هم می گویند یعنی همه دنبال دلار هستند و چشمشان به آمریکا است. به ریال بگویید چرا به دلار مطرح می کنید؛ متاسفانه خودمان را وابسته به آمریکا و پول آمریکا می دانیم، زمانی که توانستیم وابستگی به دلار را از بین ببریم آنوقت می توان کاری کرد.
هاشمی طبا ادامه داد: به ملانصرالدین گفتند وسط دنیا کجاست، یک میخ روی زمین کوبید و گفت همین جاست. آقایان فقط جمله بندی نکنند و با واقعیت مسایل روبرو شوند که چگونه می شود، این راه را سامان داد و چگونه می شود به درآمد سرانه ۵۰ هزار دلار رسید. حرف زدن کاری ندارد، اثبات آن مهم است.

خبرگزاری برنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *