بیانیه ۱۲۶ فعال سیاسی و مدنی در واکنش به اعدام روح‌الله زم:‌ اعدام و درفش دردی را درمان نمی‌کند

By | 2020-12-15

در ادامه واکنش‌ها به اعدام روح‌الله زم، موسس و مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، ۱۲۶ نفر از فعالان سیاسی، اجتماعی و حقوق بشر در ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند «اعدام، داغ و درفش» دردی از درد‌های جامعه را درمان نخواهد کرد.

در بیانیه‌ای که این فعالان مدنی منتشر کرده‌اند اشاره شده است: «فارغ از هر قضاوتی درباره مواضع و دیدگاه‌ها یا عملکرد روح‌الله زم، در دنیای امروز چگونه می‌توان چشم‌ها را بر صدور و اجرای حکم مرگ برای یک خبرنگار و مدیر یک کانال تلگرامی بست.»

آن‌ها استفاده از ابزارهای سرکوب را نیز محکوم کرده و نوشتند «اعدام، سرکوب، داغ و درفش کمترین دردی از دردهای جامعه را درمان نخواهد کرد.»

امضاکنندگان خواستار تغییر در رفتار و سیاست‌های حکومت ایران شده و اضافه کردند «راه رستگاری جامعه ایران جز از طریق تجدید نظر جدی در این سیاست‌ها، انجام اصلاحات عمیق و ساختاری، به رسمیت شناختن مخالفان و منتقدان ملی و گشایش مسیر گفت‌وگو در چارچوب منافع ملی نخواهد بود.»

در میان امضاکنندگان نام‌هایی از جمله نرگس محمدی، پروانه سلحشوری، ابوالفضل قدیانی، سعید مدنی، صدیقه وسمقی، فاطمه سپهری، محمود بهشتی لنگرودی، علیرضا رجایی، هاشم آقاجری، مصطفی‌ تاجزاده، خسرو دلیرثانی و پروین فهیمی دیده می‌شود.

برخی از امضاکنندگان سابقه محکومیت به زندان،‌ اعدام و همچنین حبس را داشته‌اند.

اجرای حکم اعدام روح‌الله زم روز شنبه در حالی صورت گرفت که پیش از آن اطلاعی درباره زمان اجرای آن به او و خانواده‌اش داده نشده بود. با این حال، دادسرای عمومی و انقلاب تهران با صدور بیانیه‌ای اشاره کرد مواد قانونی را در روند دادرسی و اجرای حکم رعایت کرده است.

تاکنون اجرای این حکم با واکنش سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی و همچنین سازمان‌های مدافع حقوق رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران مواجه شده است.

همچنین رهبران و دولت‌های کشورهای آمریکا و اروپا،‌ و همچنین گزارشگران و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، نیز حکومت ایران را به دلیل اجرای این حکم مورد انتقاد قرار داده و اعدام زم را «غیرقابل قبول» خوانده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *