محمد سالاری،‌ شورای شهر تهران: ریاست‌جمهوری در پرونده ملک غیرقانونی جماران پشت مردم قایم شد

By | 2020-12-16

محمد سالاری،‌ عضو شورای شهر تهران، با اشاره به لغو «غیرقانونی» محدودیت ارتفاعی ملک ریاست‌جمهوری در جماران تهران گفت این اقدام با امضای وزرا در حاشیه جلسه هیات دولت صورت گرفته و برای ساکنان سیاسی این منطقه «رانت» ایجاد کرده است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر روز چهارشنبه ۲۶ آذرماه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری مبنی بر لغو محدودیت ارتفاعی در منطقه جماران را «غیرقانونی» دانست. سالاری اشاره کرد دولت در این زمینه با شعار «حمایت از مردم محله جماران» وارد عمل شد و حقوق مالکان منطقه را «ضایع» کرد.

سالاری می‌گوید این اقدام با دست‌گردانی صورتجلسه و گرفتن امضای وزرا در حاشیه جلسات هیات دولت صورت گرفته و «رانتی برای ساکنان سیاسی جماران» ایجاد می‌کند.

او  به «فشار» نهاد ریاست‌جمهوری به شورای عالی شهرسازی در این زمینه اشاره کرد و آن را غیراصولی و غیرکارشناسی خواند.

پیشتر محمدجواد حق‌شناس،‌ عضو دیگر شورای شهر پایتخت،‌ اعلام کرده بود که یک بنای چهار هزار متری از سوی حسن روحانی، رییس‌جمهور، بدون مجوز شهرداری و در زمینی با کاربری باغ در جماران ساخته شده است.

پس از آن،‌ نهاد ریاست‌جمهوری این مساله را تکذیب کرد و ملک جماران را «اداری» خواند. با این حال،‌ شهردار منطقه یک تهران اعلام کرد کاربری این ملک «مسکونی» است.

محسن هاشمی،‌ رییس شورای شهر تهران،‌ نیز اعلام کرد زمین مورد نظر سال‌ها متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری بوده و «خانه محمد خاتمی» هم در آن قرار داشته است.

منطقه جماران محل سکونت برخی از مقام‌های سیاسی جمهوری اسلامی است. به گفته سالاری، تنها ۳۰ درصد ساکنان این منطقه قدیمی هستند و بقیه املاک مربوط به افراد سیاسی است.

ریاست‌جمهوری برای یک دستمال قیصریه را به آتش کشید

رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر اشاره کرد که در تصمیم‌گیری‌های مربوط به توسعه شهری و پرونده‌های این حوزه کارها با نظرخواهی و مشارکت مدیریت‌های شهری کشور پیش می‌رود،‌ اما در مساله جماران این رویه وجود نداشته است.

سالاری گفت: «بعد از این‌که در شورای شهر متوجه تخلف صورت‌گرفته در ملک جماران شدیم که نهاد ریاست‌جمهوری بدون پروانه اقدام به اضافه کردن طبقه و ساخت‌وساز غیرمجاز کرده بود،‌ شهرداری منطقه را مجاب به اقدام در این خصوص کردیم.»

او درباره واکنش صورت‌گرفته به شهرداری افزود: «به صورت غیر قابل باوری دیدم که نهاد ریاست‌ جمهوری برای یک دستمال قیصریه‌ای را به آتش کشید.»

دولت از بالا و تحکمی فشار آورد

سالاری در بخش دیگری از گفت‌وگویش به فشار از بالا و برخورد «تحکمی» دولت به شورای عالی شهرسازی در زمینه تخلف ملکی جماران اشاره کرد.

او گفت: «نهاد ریاست‌جمهوری در این ماجرا پشت مردم قایم شده است.» این عضو شورای شهر توضیح داد که برای این اقدام از  ساکنان جماران امضا جمع‌آوری کردند و بعدا مشخص شد «چند صد امضا مربوط به افراد محله جماران نبوده و هدف غایی این بود که با پوسته خواست مردمی این مشکل را حل کنند».

پیش از این تشدید اختلاف میان شهرداری و شورای شهر در یک سو و نهاد ریاست‌جمهوری در سوی دیگر بر سر این مساله موجب عدم دعوت پیروز حناچی، شهردار، به جلسات هیات دولت شد. این مساله را حسن خلیل‌آبادی،‌ عضو شورای شهر،‌ در مردادماه رسانه‌ای کرد.

اکنون رییس کمیسیون شهرسازی اشاره کرده که به شهردار تهران گفته شده زیر بار این تخلفات نرود.

او گفت: «شهردار تهران تا امروز هم به خاطر مقاومت در برابر این خواسته غیرقانونی از شرکت در جلسات هیات دولت حذف شده و در مراوداتش با دولت برای دریافت کمک به حمل‌ونقل عمومی نیز دچار مشکلاتی شده است.»
ايران اينترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *