حسن روحانی خطاب به دولت بایدن: هرچه سریع‌تر اشتباه را جبران کنید

By | 2021-02-18

تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی با هدف یافتن راه‌حلی برای مناقشه بین آمریکا و ایران بر سر توافق هسته‌ای همچنان ادامه دارد. رئیس جمهور ایران بار دیگر از دولت جدید آمریکا درخواست کرده است به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بازگردد.

موضوع بر سر گام نخست است. آمریکا و ایران هر دو اعلام آمادگی کرده‌اند به تعهدات برجامی خود عمل کنند. بایدن اعلام کرده است که بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و تعهدات پیش‌بینی شده در این توافق و از جمله لغو تحریم‌ها منوط به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی است و جمهوری اسلامی از آمریکا خواسته است ابتدا تحریم‌ها را لغو کند تا ایران به تعهدات خود عمل کند.

حسن روحانی روز پنجشنبه ۳۰ بهمن (۱۸فوریه) و پنج روز پیش از ضرب‌الاجلی که ایران برای توقف پروتکل الحاقی تعیین کرده است، از دولت بایدن خواست اشتباه دولت ترامپ را تصحیح کند.

رئیس جمهور ایران در مراسم افتتاح چند طرح وزارت صمت (وزارت صنعت، معدن و تجارت) گفت:

«زمانی که ما در دولت یازدهم [دوازدهم] کار را شروع کردیم تداوم کار دولت یازدهم در ذهن‌مان بود و فکر نمی‌کردیم دیوانه‌ای در آمریکا سر کار می‌‌آید که جنگی بی‌نظیر را علیه ملت ایران آغاز می‌کند.»

“تصحیح اشتباه” دولت ترامپ

روحانی در ادامه سخنان خود گفته است که دولت فعلی آمریکا متوجه اشتباه دولت دونالد ترامپ شده است و ابراز امیدواری کرده که این دولت “هر چه سریع‌تر” در راستای جبران این “اشتباه” گام بردارد.

رئیس جمهور ایران از دولت بایدن درخواست کرده است که به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بازگردد. اشاره روحانی به قطعنامه شورای امنیت در ارتباط با توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

روحانی گفت: «امیدواریم به قانون برگردند و بتوانیم در شرایط بهتری در جهان مراودات و تعاملات خود به خصوص در بخش تجاری را انجام دهیم.»

روحانی در شرایطی این سخنان را خطاب به دولت جدید آمریکا بر زبان می‌راند، که دولت آمریکا شرط بازگشت آن کشور به توافق هسته‌ای را، پایبندی کامل ایران به تعهدات برجامی اعلام کرده است.

در صورت اجرایی شدن ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی ایران در رابطه با توقف اجرای پروتکل الحاقی، امکان دسترسی و نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای ایران محدود می‌شود.

مسئولان وزارت امور خارجه آمریکا در این زمینه به ایران هشدار داده و تاکید کرده‌اند که جمهوری اسلامی با اقدامات خود راه رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک برای مناقشه هسته‌ای را دشوار نکند.

باید یادآور شد که در همین رابطه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز با حسن روحانی تماسی تلفنی داشته است.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *