علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران: حاضریم همه زندانیان را با آمریکا تبادل کنیم

By | 2021-03-09

علی ربیعی، سخنگوی دولت از آمادگی تبادل همه زندانیان ایران با آمریکا خبر داد و گفت تبادل زندانیان تاکنون به خاطر “عدم آمادگی آمریکا” اتفاق نیفتاده است. دولت بایدن اعلام کرده است تا آزادی کامل زندانیان آرام نخواهد گرفت.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند (۹ مارس) در نشست خبری خود درباره تبادل زندانیان با آمریکا گفت: «حاضریم همه زندانیان را تبادل کنیم و اگر تا کنون این اتفاق نیفتاده به خاطر عدم آمادگی آمریکا بوده است.»

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری ایران در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد ایران و آمریکا می‌توانند در زمینه تبادل زندانیان تصمیم بگیرند.

ربیعی افزود: «ایرانیان متعددی در سراسر جهان داریم که به دستور آمریکا زندانی شده‌اند البته در این زمینه تصمیمات و اقداماتی در حال اتخاذ است اما معتقد هستیم همانطور که آقای ظریف گفته‌اند می‌توانیم یک‌باره درباره همه کسانی که زندانی شده‌اند گفت‌وگو کرده و مشکل را به یکباره حل کنیم.»

یک روز پیش از بیان سخنان سخنگوی دولت ایران ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از گفت‌وگوی رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با خانواده آمریکایی‌هایی که غیرقانونی در ایران زندانی‌اند یا ناپدید شده‌اند خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده است که دولت بایدن تا آزادی کامل این زندانیان و پیوستن آنها به خانواده‌هایشان آرام نخواهد گرفت.

در ایران هنوز تعدادی از زندانیان آمریکایی و سایر کشورهای غربی محبوس هستند. اکثر این زندانیان تابعیت دوگانه ایران و آمریکا را دارند. جمهوری اسلامی ایران هرازگاهی برخی از این زندانیان را با کشورهایشان معاوضه می‌کند، رویکردی که در کشورهای غربی از آن به عنوان گروگان‌گیری یاد می‌شود.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *