بسیج وزارت جهاد کشاورزی: برای تعدیل قیمت‌ها مقابل مساجد میوه توزیع می‌شود

By | 2021-03-17

در پی ادامه افزایش قیمت‌ کالاها در آستانه عید نوروز،‌ مرکز بسیج وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد بر پایه دستور علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، برای تعدیل قیمت‌ها مقابل مساجد میوه توزیع می‌کند.

محسن شهبازی،‌ فرمانده مرکز مقاومت بسیج این وزارتخانه، روز چهارشنبه ۲۷ اسفندماه به خبرگزاری تسنیم گفت: «این رویداد در ۱۰۰ نقطه شهر تهران و جلوی در مساجد انجام می‌شود که برای این کار محل‌هایی برای برپایی غرفه موقت عرضه میوه توسط تولیدکننده محصول و ایجاد زنجیره ارزش و حذف دلالان ایجاد شده است.»

او اشاره کرد که عرضه مستقیم میوه توسط تولیدکنندگان و تشکل‌های تعاونی در سطح کشور و با حضور بسیج صورت می‌گیرد. دخالت نیروهای بسیج در بازار برای کنترل قیمت‌ها در حالی است که چهار ماه قبل هم حسین سلامی،‌ فرمانده کل سپاه پاسداران، از ورود این نیروی نظامی به مساله کنترل قیمت‌ها خبر داده بود؛ با این حال شرایط بازار به تعدیل نرسید.

سلامی در آبان‌ماه با اعلام این تصمیم اعلام کرد قرارگاهی با نام «هفدهم ربیع‌» با حضور وزرا و نهادهای مختلف دولت از جمله جهاد کشاورزی و همچنین دستگاه‌های نظارتی و امنیتی تشکیل شده است.

با این حال اکنون و در شرایطی که انتقادها از عدم کنترل بازار بیشتر شده،‌ هیچ گزارش و خبری از این قرارگاه و عملکرد آن منتشر نشده است. در روزهای پایانی سال و همزمان با افزایش حضور مردم در بازار برای خرید نوروزی، گزارش‌های روزانه حاکی از صف‌های طولانی برای برخی خوراکی‌های اساسی از جمله مرغ و گرانی بی‌سابقه سایر کالاهای مورد نیاز است.

خامنه‌ای در واکنش به این مساله در روز درختکاری گرانی‌ها را موجب «غصه بزرگ» دانست و گفت:‌ «این مشکلات همه راه‌حل دارد و بارها در جلسات متعدد این نکات را تذکر داده و راه‌حل‌های مورد نظر کارشناسان را به مسئولان گفته‌ایم.»

روز دوشنبه وزیر صنعت، معدن و تجارت در واکنش به انتقادها از عدم مدیریت بازار و افزایش قیمت مرغ که انتشار تصاویر صف‌های طولانی برای خرید آن حاشیه‌ساز شده است گفته بود: «ستاد تنطیم بازار اختیاری در رابطه با تنظیم بازار ندارد.»

این ستاد نیز مرکزی حکومتی با حضور مسئولان دولت، دستگاه‌های امنیتی،‌ قضایی و نظارتی است. عدم موفقیت دستگاه‌های پرشمار و موازی حکومت در تعدیل قیمت و تنظیم بازار همچنان ادامه دارد و از سویی گزارش رسانه‌های رسمی حاکی است افزایش کالاها در روزهای پایانی سال دو تا سه برابر بیشتر از قیمت‌های مصوب گزارش می‌شود.
ايران اينترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *