اجرای دریافت «مالیات بر خانه خالی» توسط دولت بعدی جمهوری اسلامی؟!

By | 2021-03-26

رئیس سازمان امور مالیاتی: نخستین رقم مالیات بر خانه خالی به اندازه نصف ارزش اجاره ماهانه آن خواهد بود.
– رقم فرارهای مالیاتی در سال ۹۹ حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

دریافت مالیات از خانه‌های خالی یکی از طرح‌هایی است که قرار است در کنار درآمدی که برای دولت ایجاد می‌کند، از رشد اجاره‌بها نیز جلوگیری کند. این طرح قرار است از امرداد امسال اجرا شود.

قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی بر اساس اعلام دولت قرار بود از تابستان سال گذشته اجرا شود اما به دلیل دیر تصویب شدن این طرح در شورای نگهبان و  کامل نشدن وبسایتی که قرار بود به عنوان سامانه ثبت این خانه‌ها مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، این طرح معلق ماند.

بر اساس رئیس سازمان امور مالیاتی قرار است «نخستین مالیاتی که از خانه‌های خالی دریافت می‌شود در تاریخ مرداد ۱۴۰۰ و به اندازه نصف ارزش اجاره ماهانه آن خواهد بود.»

امیدعلی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور درباره علت اجرایی نشدن قانون مالیات بر خانه‌های خالی در سال گذشته گفته که «سال گذشته تحت راهبرد کلی وصول و هوشمندسازی نظام مالیاتی مجموعه اقداماتی را انجام دادیم که منجر به وصول بیش از ۱۰۰ درصد کل درآمدهای مالیاتی مصوب کشور شد.»

این در حالیست که طرح مالیات بر خانه‌های خالی آذرماه گذشته و پس از دو مرحله رفت و برگشت بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تأیید شد. طراحان این قانون امیدوار بودند با اجرای آن، وضعیت خانه‌های خالی شفاف شده و با افزایش عرضه املاک خالی در بازار اجاره، قیمت‌ها در این بازار متعادل شود.

حالا دولت امیدوار است از امرداد امسال بتواند نخستین مالیات‌ها از خانه‌های خالی را کسب کند؛ آنهم در حالی که قرار است در آن زمان دولت بعدی جمهوری اسلامی خود را آماده تشکیل کابینه کند.  طرفداران این طرح معتقدند در صورت اخذ مالیات از خانه‌های خالی، عرضه و تقاضا در بازار مسکن، به ویژه در کلانشهرها، متناسب شده و اجاره‌بها به صورت نجومی افزایش نخواهد یافت.

مرکز آمار ایران بهار سال گذشته متوسط اجاره ماهانه بعلاوه سه درصد ودیعه در زمستان ۹۸ را ۱۶ هزار و ۶۰ تومان اعلام کرد که نسبت به زمستان ۹۷، ۴۴.۶ درصد افزایش نشان می‎‌داد. این در حالیست که قیمت زمین و خانه کلنگی در همین مدت بیش از ۶۳ درصد بالا رفته بود.

افزایش بهای اجاره سبب شده خانوارهای متوسط و تنگدست که عمده جمعیت مستأجر کشور را تشکیل یم‌دهند برای پرداخت اجاره‌بها با مشکل روبرو شوند. بر اساس گزارش‌ها بخش زیادی از جمعیت مستأجر محله‌های مراکز شهرها در دو سال گذشته به محله‌های جنوب شهر و مستأجران ساکن محله‌های جنوب شهر به حاشیه‌شهرها رانده شده‌اند. از نظر جامعه‌شناسان این جابجایی انبوه جمعیتی می‌تواند مشکلاتی را در حوزه اجتماعی ایجاد کند.

اکنون امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی می‌گوید: «بسترهای لازم برای جمع شدن همه اطلاعات کشور در سازمان امور مالیاتی در حال فراهم شدن است امیدواریم امسال نسخه اول پایانه فروشگاهی سامانه مودیان را که همه فروشگاه‌ها و کسب و کارها و عوامل اقتصادی کشور را به سازمان امور مالیاتی وصل می‌کند، عملیاتی کنیم. این مسئله موجب حداکثر شدن شفافیت اقتصادی و حداقل شدن فرارهای مالیاتی می‌شود.»

رئیس سازمان امور مالیاتی گفته که رقم فرار مالیاتی در سال گذشته حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان بوده است: «مبنای اصلی اخذ مالیات، تولید واقعی است. مبارزه با فرار مالیاتی خط قرمز ماست میزان فرارهای مالیاتی در سال ۹۹ حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان است. تمرکز بر تراکنش‌های بانکی ۴۰ هزار نفری که بیشترین گردش حساب بالای ۵ میلیارد تومان را در دستور کار خود قرار دادیم.»

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه با مالیات‌ستانی تولید و تولیدکننده واقعی باید حمایت شوند، افزود: «سعی می‌کنیم بخشودگی درآمدهای مالیاتی را با ظرفیت‌های قانون فعلی تقویت کنیم. به دنبال اختیار قانونی عملیات اجرایی افرادی هستیم که مالیات‌های خود را نمی‌دهند. یک وجه مالیات حمایت از تولید و وجه دیگر آن تامین منابع دولت بوده و هیچ جامعه‌ای به سمت عدالت نمی‌رود، مگر نظام مالیاتی کارا و مؤثری داشته باشد. مردم کشور ما با موضوع مالیات مشکلی ندارند، اما نقش متناسب با درآمد و ثروت واقعی را نمی‌دانند.»
كيهان چاپ لندن:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *