دستگیری “یک جاسوس اسرائیل و چند جاسوس دیگر” در آذربایجان شرقی

By | 2021-04-06

یک مقام وزارت اطلاعات ایران می‌گوید سال گذشته چند نفر به اتهام جاسوسی در آذربایجان شرقی بازداشت شده‌اند. او به تعداد بازداشت‌شدگان و زمان دقیق بازداشت‌ها اشاره‌ای نکرد اما گفت یکی از آنها برای اسرائیل جاسوسی می‌کرده است.

خبرگزاری‌های ایران روز دوشنبه ۱۶ فروردین از قول مدیرکل اطلاعات استان آذربایجان شرقی گزارش دادند سال گذشته ماموران اطلاعاتی موفق به شناسایی و بازداشت چند جاسوس مرتبط با “سرویس‌های امنیتی کشورهای مختلف” در این استان شده‌اند.

برخی منابع یکی از دستگیرشدگان را جاسوس اسرائیل و برخی مانند خبرگزاری تسنیم “جاسوس اسرائیلی” معرفی کرده‌اند. مقام ارشد وزارت اطلاعات که نامش فاش نشده درباره جزئیات این دستگیری‌ها توضیح بیشتری نداده است.

نشست خبری مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی به مناسبت هفته “سربازان گمنام امام زمان” برگزار شد. این عنوانی است که برای ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به کار برده می‌شود.

درست یک سال پیش سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) در بیانیه‌ای اعلام کرد یک شهروند ۵۰ ساله اسرائیلی به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی بازداشت شده است.

شین بت اعلام کرد که فرد بازداشت شده با ماموران ایران در خارج تماس داشته و از آنها پول و امکانات رمزگذاری دریافت کرده است. این فرد ماه مارس دستگیر شده بود و هفتم آوریل ۲۰۲۰ در دادگاه به او تفهیم اتهام شد.

اعدام یک ایرانی به اتهام جاسوسی در سوریه

تیرماه سال گذشته فردی به نام محمود موسوی مجد با اتهام جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا (موساد و سیا) در ایران اعدام شد.

دستگاه قضائی جمهوری اسلامی موسوی مجد را، که در سوریه اقامت داشته، متهم کرده که اطلاعاتی درباره نظامیان ایران در سوریه و نیروهای تحت حمایتش به سرویس‌های جاسوسی خارجی ارائه کرده است.

در سال‌های گذشته دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی، بیش از پیش از بازداشت افرادی به اتهام ارتباط با سرویس‌های جاسوسی خارجی، به خصوص اسرائیل خبر داده‌اند اما به طور معمول خبر زیادی درباره محاکمه آنها منتشر نمی‌شود.

جمهوری اسلامی همچنین بارها عوامل مرتبط با اسرائیل را مسئول خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای و کشتن افرادی عنوان می‌کند که “دانشمندان هسته‌ای” خوانده می‌شوند.

رسوایی اعتراف‌گیری اجباری از متهمان به جاسوسی

سال ۱۳۹۱ وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی چند نفر از جمله مازیار ابراهیمی را به اتهام دخالت در “ترور دانشمندان هسته‌ای” بازداشت کرد و مدتی بعد فیلم اعتراف‌های تلویزیونی برخی از این متهمان نیز پخش شد.

ابراهیمی دو سال بعد پس از اثبات بیگناهی‌اش و اعتراف‌های تحت شکنجه آزاد شد و سال ۹۸ پس از خروج از ایران به افشاگری درباره شکنجه‌ها و فشارهایی پرداخت که او را وادار به اعتراف دروغین کرده بود.

رسوایی پس از شکنجه و پخش اعترافات اجباری مازیار ابراهیمی از تلویزیون ایران

با وجود این رسوایی، ادعاهای گاه و بیگاه مسئولان جمهوری اسلامی درباره “بازداشت جاسوسان” ادامه داشته، گرچه در اغلب موارد یا جزئیات بیشتری در مورد این ادعاها منتشر نشده یا مانند مورد ابراهیمی در درستی اتهام‌ها تردیدهای جدی وجود دارد.

وزارت اطلاعات و دستگری‌های “شگفت‌انگیز”

محمود علوی، وزیر اطلاعات دولت دوازدهم تابستان دو سال پیش ضمن اعتراف به این که هیچگاه “نزدیکی دشمن به عناصر خودی” در جمهوری اسلامی به اندازه امروز نبوده، مدعی شد که مسئولان با دریافت گزارش “کشف” برخی از جاسوس‌ها “دچار شگفتی” شده‌اند.

یکی از تازه‌ترین عملیاتی که مسئولان جمهوری اسلامی آن را به اسرائیل و عوامل آن در ایران نسبت می‌دهند کشته شدن محسن فخری‌زاده، از چهره‌های کلیدی و پشت‌پرده برنامه‌های اتمی و نظامی این کشور است.

فخری‌زاده هفتم آذر ماه سال پیش در نزدیکی آبسرد دماوند در فاصله نزدیکی از پایتخت و در حالی که محافظانش در دو خودرو او را همراهی می‌کردند هدف گلوله‌های تیرباری قرار گرفت که در مسیرش کارگذاشته شده بود و از راه دور کنترل می‌شد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت چند روز پس از این حادثه در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: «وزارت اطلاعات با تلاش‌هایی که داشت، متوجه تحرکاتی شده بودند و روی منطقه هم تقریبا تسلط پیدا کرده بودند. وزارت اطلاعات کسانی که وسیله آورده بودند و از تکنولوژی‌هایی استفاده کرده‌ بودند، را شناسایی کرده است.»

وزارت اطلاعات هم که مدعی شده بود در مورد این عملیات و حتی محل دقیق آن قبلا به تیم محافظان هشدار داده، نهم آذر در بیانیه کوتاهی ادعا کرد که با “اقدامات اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان سرنخ‌هایی از عاملان این حمله تروریستی به دست آمده” که اطلاعات تکمیلی درباره آن “متعاقبا به استحضار ملت شریف” خواهد رسید.

با گذشت چهار ماه از این وعده هنوز درباره این “اقدامات اطلاعاتی” و سرنخ‌هایی که گفته می‌شود به دست آمده هیچ توضیح قابل اعتنایی ارائه نشده است.
دویچه وله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *