تجمع مالباختگان بورس در تهران: من دیگه رأی نمیدم، از بس دروغ شنیدم!

By | 2021-04-06

– شاخص کل با افت ۶ هزار و ۷۳۳ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۶۲ هزار و ۷۴۴ واحد رسید.
– «مسئول بی‌لیاقت، نمی‌خوایم نمی‌خوایم» و «مرگ بر این دولت مردم‌فریب» از شعارهای مالباختگان بود که امروز در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

قرمز شدن اکثر نمادهای بورس در روزهای گذشته سبب تجمع اعتراضی مالباختگان بورس شد. شاخص کل بورس در پی ریزش‌های روزهای گذشته به یک میلیون و ۲۶۲ هزار و ۷۴۴ واحد رسیده است.

مالباختگان بورس روز دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ با شعار «من دیگه رأی نمیدم، از بس دروغ شنیدم» نخستین تجمع اعتراضی در سال جدید خورشیدی را برگزار کردند.

«مسئول بی‌لیاقت، نمی‌خوایم نمی‌خوایم» و «مرگ بر این دولت مردم فریب» از دیگر شعارهای مالباختگان بود که در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده بودند.

در حالی که دولت در ماه‌های گذشته با دستکاری بازار بورس توانسته بود بخش قابل توجهی از کسری بودجه خود را جبران کند اما همچنان دست پنهان دولت و مافیاهای حکومتی نبض بازار بورس را در دست دارد.

در شرایطی که زمستان گذشته با تغییر رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار پیش‌بینی می‌شد ثبات به بازار بورس برگردد اما تنها در آخرین روزهای سال ۱۳۹۹ بازار مثبت بود. آغاز به کار بازار بورس در سال ۱۴۰۰ با تلاطم همراه بود و نمادهای زیادی به دلیل تشکیل صفوف طولانی فروش قرمز شدند.

امروز دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ نیز بورس یک روز منفی دیگر را ثبت کرد و اینبار ارزش معاملات سهام نیز به کمترین سطح از ۲۱ دی ۹۸ سقوط کرد. شاخص کل با افت ۶ هزار و ۷۳۳ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۶۲ هزار و ۷۴۴ واحد رسید.

یکی از مهمترین تصمیمات علی دهقان‌دهنوی رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار تهران تغییر دامنه نوسان بورس به صورت نامتقارن بود. سقف دامنه نوسان مثبت شش و کف آن منفی دو در نظر گرفته شده است. پیشتر دامنه نوسان بورس از مثبت تا منفی پنج بود.

اکنون گزارش‌ها نشان می‌دهد که اگرچه روند بازار سهام نزولی است اما به دلیل دامنه نوسان نامتقارن بازار ریزش زیادی ندارد و همین موضوع باعث شده تا اصلاح سهم‌ها طولانی‌مدت شود. با اینهمه سهامداران زیادی همچنان در حال زیان و از دست دادن سرمایه خود هستند.

کارشناسان عقیده دارند مشکل اصلی بورس در این روزها دامنه نوسان نامتقارن است و این دامنه نوسان مانع از به تعادل رسیدن بازار شده و به دلیل جوّ هیجانی بازار سهام اکثر سهم‌ها در این حالت با مشکل نقدشوندگی مواجه شده‌آند.

حمیدرضا فرهادی کارشناس بازار سرمایه معتقد است یکی از بدترین تصمیمات تاریخ بورس کاهش دامنه نوسان بود و بازار سهام تا زمانی دامنه نوسان نامتقارن برداشته نشود روندی فرسایشی دارد.

بسیاری از فعالان بازار بورس منتظر بودند که با آغاز سال جدید، چراغ بورس سبز شود اما شاخص کل بورس که در کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد وارد سال جدید شده بود، در هفت روز فعالیت بازار دوباره به کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد عقبگرد کرد؛ اتفاقی که برخی کارشناسان بازار سرمایه دلیل آن را ابهامات موجود در حوزه‎‌های اقتصادی و سیاسی می‌دانند و بر این باورند که باید منتظر انتخابات ریاست جمهوری و نگرش دولت جدید به بازار سرمایه بود.

از سوی دیگر برخی از کارشناسان امیدوار هستند با مشخص شدن سرنوشت برجام در نشست آتی در وین، از تلاطم بازار بورس کاسته شود.

در این میان، سهامداران خُرد مردمی هستند که در سال گذشته با وعده‌های مقامات جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای و حسن روحانی سرمایه خود را وارد بازار بورس کردند و بازنده‌های دستکاری بازار توسط دولت هستند اما سهامداران کلان که رانت اطلاعاتی از سوی حکومت دارند، سودهای زیادی به جیب زده‌اند. همچنین دولت توانسته با همکاری حقوقی‌ها بخش زیادی از کسری بودجه خود را جبران کند و سهام شرکت‌های ورشکسته دولتی را نیز در این بازار به مردم بفروشد.

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی بهمن‌ماه گذشته اعلام کرد که «امروز با افتخار می‌گویم که در ۱۰ ماهه اول امسال ۵۰ درصد آن یعنی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه تأمین مالی شده است.»

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه کل تأمین مالی بازار سرمایه در سال گذشته ۲۶۴ هزار میلیارد تومان بوده، افزوده بود که «برای سال ۱۴۰۰ باید برنامه‌ریزی و تلاش کنیم تا هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و تأمین مالی برای اقتصاد صورت گیرد که بخش عمده آن باید سرمایه‌گذاری جدید باشد.»

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشتر با انتقاد از سیاست‌های ضدتورمی دولت روحانی، درباره پشت پرده بحران بورس گفته بود که «دولت چون فهمید بورس می‌رود بالا، پول‌ها را وارد بورس کرد.»

محسن رضایی گفته بود: «من اطلاعات دقیق گرفتم اینها ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر بودند که بالای ۱۰۰۰ میلیارد تومان در بورس سرمایه‌گذاری کردند تا بهمن ماه ۹۸ که شاخص بورس را که ۲۰۰ هزار بود به ۵۰۰ هزار رساندند. در فروردین و اردیبهشت ماه ۹۹ اقشار متوسط وارد بورس شدند. آنها وانت خود را فروختند و آمدند در بورس، سرمایه‌گذاری کردند!»

او همچنین افزوده بود «سپس در تیر و مرداد ۹۹ فقیر و فقرا آمدند و شاخص آمد روی ۲ میلیون! اما در شهریورماه ۹۹ آنها آمدند (همان ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر) سهامی را که در اوایل خریدند شروع کردند به فروختن! و ۷۰ هزار میلیارد تومان سهام خود را از بورس خارج کردند و شاخص را از ۲ میلیون انداختند روی یک میلیون و ۲۰۰ هزار شاخص! اینگونه به قشر مستضعف (فقرا) که آخر از همه سهام خریده بودند آسیب وارد شد!»
كيهان چاپ لندن:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *