دو دانشجو میلاد ناظری و شبیر حسینی نیک, در شاهرود به دلیل انتشار مطالب انتقادی حکم شلاق گرفتند

By | 2021-04-24

دادگاه کیفری شهرستان شاهرود میلاد ناظری و شبیر حسینی نیک را در مجموع به ۷۲ ضربه شلاق محکوم کرد. این حکم قطعی است. به گفته وکیل این دو دانشجو، اتهام آنها انتشار چند مطلب در یک کانال دانشجویی عنوان شده است.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داد، حکمی که دادگاه کیفری ۲ شاهرود علیه میلاد ناظری و شبیر حسینی نیک صادر کرده قطعی است.

این دو دانشجو به اتهام «مشارکت در نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق کانال انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شاهرود» در مجموع به ۷۲ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

به گفته محمد علی کامفیروزی، وکیل  دو متهم، صدور این حکم از چند جهت غیرقانونی است. او تصریح کرد: «پس از گذشت حدودا سه سال تفهیم اتهام قانونی انجام نشده و از مصادیق اکاذیب مد نظر دادگاه اطلاعی در دسترس نیست».

کامفیروزی علاوه بر این تاکید کرده است که این دادگاه صلاحیت رسیدگی به جرم نشر اکاذیب، که طبق ماده ۲ قانون جرم سیاسی، رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه کیفری ۱ و با حضور هیات منصفه است، را ندارد.

وکیل این دو دانشجو به دو نکته دیگر اشاره کرده است:‌ نخست این که “مجازات شلاق جزو مجازات‌های جرم نشر اکاذیب رایانه‌ای نیست” و دیگر این که “قاضی دادگاه از قبل در باره این پرونده اظهار نظر کرده است و به همین دلیل نمی‌بایست مسئول رسیدگی نهایی آن باشد.”

به اعتقاد کامفیروزی، پرونده‌سازی برای این دو جوان ۲۵ ساله از سوی اطلاعات سپاه صورت گرفته و «به‌خوبی نشانگر وضعیت کنونی مراجع امنیتی و قضایی» جمهوری اسلامی است.

دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *