استادان دانشگاه شریف خواهان آزادی امیر حسین مرادی و علی یونسی شدند 

By | 2021-05-14

بلاتکلیفی یک ساله دو دانشجوی المپیادی در زندان اوین

۱۷۸ نفر از استادان دانشگاه صنعتی شریف در تهران با انتشار نامه سرگشاده‌ای خواهان آزادی امیر حسین مرادی و علی یونسی، دو دانشجوی این دانشگاه شده‌اند که بیش از یک سال است با اتهامات امنیتی در بازداشت به سر می‌برند.

امضاکنندگان این نامه از مقام‌های حکومت خواسته‌اند درباره آقایان مرادی و یونسی “رافت اسلامی” نشان دهند.

آنها گفته‌اند: “یک فرزند نوجوان و جوان ممکن است سهوا یا عمدا مرتکب خطا شود اما آنچه مهم است مواجهه پدرانه و درس‌آموز با اوست.”

امیر حسین مرادی و علی یونسی در فروردین ۱۳۹۹ با خشونت بازداشت شدند و هنوز نه دادگاهی برایشان تشکیل شده و نه حتی به وکیل دسترسی داشته‌اند.

استادان دانشگاه شریف با اشاره به موفقیت‌های علمی امیرحسین مرادی و علی یونسی آنها را “دانشجویان برتر” خوانده‌اند و خواهان “برخورد پدرانه و بزرگ‌منشانه مسئولین نظام جمهوری اسلامی” شده‌اند.

آنها گفته‌اند در صورت چنین رویکردی با جوانانی که “ممکن است به مقتضای کم‌تجربگی و شور جوانی خطایی هم مرتکب شوند” باعث می‌شود که “بهانه فتنه‌انگیزی از بدخواهان کشور” گرفته شود.

آقایان مرادی و یونسی در مقطعی از بازداشتشان در حالی که حتی اجازه ملاقات با خانواده نداشتند به دانشگاه برده شدند و در مقابل چند نفر از مسئولان و نمایندگان تشکیلات دانشجویی وادار به اعتراف علیه خود شدند.

دادگاه‌های نمایشی و اعترافات تلویزیونی در جمهوری اسلامی سابقه طولانی دارد اما این اولین بار بود که چنین کاری در حضور دانشجویان و استادان دانشگاه انجام شد.

مقام‌های قضایی در ایران این دو را به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق متهم کرده‌اند، اتهامی که نزدیکان آنها به شدت تکذیب می‌کنند.

بی بی سی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *