نخست‌وزیر اسرائیل: برنامه هسته‌ای ایران با دیگر کشورها متفاوت است، با آن کنار نمی‌آییم

By | 2021-06-01

نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد با اشاره به آنچه که «تهدید ایران» خواند، برنامه هسته‌ای آن را «متفاوت‌تر» از دیگر کشورها دانست و تاکید کرد که «ما با این مسئله کنار نخواهیم آمد».

بنیامین نتانیاهو که در مراسم معارفه داوید بارنع، رئیس جدید موساد، سخنرانی می‌کرد گفت بزرگترین تهدید علیه اسرائیل، «خطر حیاتی است که به وسیله تلاش‌های رژیم ایران برای مجهز شدن به سلاح هسته‌ای به وجود آمده است».

او این خطر را شامل «تهدید مستقیم برای نابودی کشور کوچک» اسرائیل «با سلاح اتمی و نیز تهدید به واسطه ده‌ها هزار موشک با پشتوانه یک چتر هسته‌ای» عنوان کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید این موضوع را با جو بایدن که «۴۰ سال» است با وی دوست است در میان گذاشته و افزود: «با توافق یا بدون توافق، ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از مجهزشدن رژیم ایران به سلاح هسته‌ای انجام خواهیم داد».

اشاره آقای نتانیاهو به مذاکراتی است که در وین بین ایران و پنج قدرت جهانی به صورت مستقیم و آمریکا به صورت غیرمستقیم در جریان است تا تهران و واشینگتن در مورد چگونگی بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی با هم توافق کنند.

این مذاکرات که تاکنون پنج دور آن برگزار شده است گرچه «پیشرفت‌هایی» داشته ولی هنوز به نتیجه نرسیده است.

ایران و آمریکا بر سر این اختلاف دارند که کدام یک زودتر به برجام بازگردد و تعهدات خود را انجام دهد. تهران همچنین خواستار لغو ۱۵۰۰ تحریمی است که آمریکا در دوره دونالد ترامپ علیه ایران وضع کرده است.

دولت جو بایدن، مشروط به آن‌که ایران تعهدات خود را در برجام انجام دهد، اعلام آمادگی کرده است که تحریم‌ها را لغو کند.

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید: «امیدوارم که به این مرحله نرسیم، اما اگر مجبور به انتخاب باشیم، بین اختلاف با بزرگترین دوست‌مان آمریکا و از میان بردن تهدیدات وجودی، از بین بردن تهدید وجودی را انتخاب می‌کنیم».

آقای نتانیاهو از رئیس جدید موساد خواسته است که «هر کاری، تاکید می‌کنم هر کاری که ضروری باشد، انجام دهید تا جمهوری اسلامی ایران تحت هیچ شرایطی به سلاح هسته‌ای مجهز نشود».

داوید بارنع ۵۶ ساله روز سوم خرداد به عنوان رئیس جدید سازمان جاسوسی اسرائیل، موساد، معرفی شد. او ۲۵ سال سابقه کار در موساد دارد و فرماندهی برخی از عملیات‌های داخلی و خارجی این تشکیلات را برعهده داشته است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، داوید بارنع «کارشناس مبارزه با حزب‌الله لبنان است».

بر اساس گزارش کانال تلگرامی فارسی بنیامین نتانیاهو و سایت رادیو فردا/ک.ر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *