پیوستن چندین واحد پتروشیمی و نیروگاه به اعتصاب سراسری کارگران شرکت‌های پالایشگاهی

By | 2021-06-24

همزمان با پیوستن کارگران حدود ۱۰ واحد پتروشیمی و نیروگاه به اعتصاب سراسری کارگران شرکت‌های پالایشگاهی، مسئولان پالایشگاه تهران ۷۰۰ کارگر اعتصاب‌کننده را تهدید به اخراج کردند.

روز چهارشنبه دوم تیرماه کارکنان رسمی پالایشگاه آبادان، کارگران پروژه‌ای پتروشیمی دماوند، شرکت جنوب در بندر ماهشهر، شرکت کیهان پارس در پالایشگاه اصفهان، شرکت مبین صنعت در پالایشگاه آدیش و همچنین کارگران نیروگاه رامین اهواز به اعتصابات سراسری کارگران پیوستند.

روز سه‌شنبه نیز کارگران شرکت پیمانکاری پتروساز در شرکت نفت بندرعباس، کارگران شرکت پیمانکاری راژان در پالایشگاه آدیش و کارگران شرکت برق و ابزار دقیق در سایت بندر تنبک به اعتصاب سراسری کارگران پیوستند.

روز گذشته، کارگران در مجتمع‌های صنعتی از جمله در تهران، کنگان، بهبهان، گچساران،بوشهر، آبادان و اصفهان فعالیت خود را متوقف کردند.

در همین حال، بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای و تصاویر منتشر شده، مسئولان پالایشگاه تهران ۷۰۰ کارگر را با توزیع فرم تسویه حساب در میان آنان به اخراج تهدید کردند.

افزایش سطح دستمزد، پرداخت حقوق معوق و تغییر نوبت مرخصی از جمله خواسته‌های اعتصاب‌کنندگان است. این اعتصاب‌ها تحت عنوان «‌کمپین ۱۴۰۰» از روزهای گذشته آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

کارگران این صنایع پلاکاردهایی در دست داشتند که شعارهایی از قبیل «معنای عدالت مساوات نیست» و «سوگ نفت» را نشان می‌دهد. اعلام شده که قرار است کارکنان رسمی صنعت نفت نیز از روز ۹ تیر اعتصاب کنند.

کارگران شرکت نفت در مرداد ماه سال گذشته نیز به صورت سراسری اعتصاب کرده بودند. در خرداد ماه نیز صدها تن از کارکنان رسمی و کارگران شرکت نفت ایران در چند شهر ایران اعتصاب کردند.

اعتراض‌های صنفی، قانونی و معیشتی در شهرها و صنایع گوناگون کشور در ماه‌های گذشته و با تشدید وخامت اوضاع اقتصادی با شیوع کرونا در ایران اوج گرفته است.
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *