استاندار خوزستان اعتراض‌ها به بی‌آبی را تکذیب کرد و فیلم‌های منتشرشده را جعلی خواند

By | 2021-07-16

در حالی که رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدیوهای متعددی از اعتراض به بی‌آبی و سوء مدیریت در شهرهای مختلف استان خوزستان منتشر کرده‌اند، استاندار خوزستان این ویدیوها را جعلی خواند؛ همزمان دولت و قوه قضاییه هیات‌هایی به این استان فرستاده‌اند.

قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان، روز جمعه ۲۵ تیر به ایرنا گفت: «برخی به دنبال تحریک مردم هستند و تصاویری جعلی از اعتراضات مردم در فضای مجازی منتشر می‌کنند.»

او مدعی شد «در شهرهای خرمشهر و سوسنگرد اتفاق و اعتراضی رخ نداد اما کلیپ‌هایی مربوط به گذشته در فضای مجازی منتشر می‌شود.»

این در حالی است که خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، نیز وقوع اعتراض‌ها در شهرهای مختلف خوزستان را تایید کرده و مشخصا از «حمیدیه، شادگان، سوسنگرد، منطقه زرگان اهواز، ماهشهر، کوت عبدالله، خرمشهر و ملاثانی» نام برده است.

فارس روز جمعه نوشت که «چندین جوان» در برخی از جاده‌ها در ماهشهر، کوت عبدالله، خرمشهر و ملاثانی اقدام به آتش زدن لاستیک و بستن جاده کردند که «عبور و مرور خودروها برای دقایقی مختل شد».

فریدون بندری، سرپرست فرمانداری ماهشهر، نیز گفت «افراد نوجوان در پی فراخوانی در فضای مجازی» مسیر بندرماهشهر به بندرامام خمینی را مسدود کردند.

خبرگزاری فارس همچنین از تجمع «طلاب و روحانیون اهوازی» حوزه علمیه زرگان در صبح شنبه و در اعتراض به بحران بی‌آبی خبر داده است.

شامگاه پنجشنبه گزارش‌هایی از تجمع‌های اعتراضی مردم خوزستان در شهرهای حمیدیه، ماهشهر، بستان، سوسنگرد، شوش، خرمشهر، قلعه کنعان، شادگان و مناطقی از اهواز منتشر شد.

ماموران امنیتی به برخی از این تجمعات با شلیک هوایی و پرتاب گاز اشک‌آور یورش بردند.

همزمان خبرگزاری میزان با اشاره به «پیگیری مستمر» غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس جدید قوه قضاییه، گزارش داده که هیاتی شامل نمایندگان وزارت نیرو و دادستان کل کشور «برای بررسی مشکلات پیش‌آمده» صبح جمعه عازم خوزستان شدند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، نیز خواستار سفر معاونان سه وزارت کشور، نیرو و جهاد کشاورزی و همچنین معاون سازمان برنامه و بودجه به همراه رییس ستاد مدیریت بحران به اهواز سفر کنند.

این اولین بار نیست که مردم خوزستان به ناکارآمدی مقام‌های دولتی در حل بحران کم‌آبی و بی‌آبی در این استان اعتراض می‌کنند.

اوایل خرداد پارسال مردم منطقه غیزانیه اهواز در اعتراض به بی‌آبی جاده اهواز-رامهرمز-امیدیه را مسدود کردند، اما این اعتراضات با واکنش خشن ماموران مواجه شد و نیروهای امنیتی به سوی معترضان تیراندازی کردند.

پیش از آن نیز چندین بار تجمعات و اعتراض‌های مشابهی در مناطق مختلف خوزستان برگزار شده بود و شماری از مردم غیزانیه نیز هنگام انتخابات مجلس در اسفند ۹۸ با دبه‌های آب در حوزه‌های انتخابیه حاضر شدند تا اعتراض‌شان را منعکس کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *