بررسی کابینه رئیسی در مجلس؛ کابینه‌ای بدون زنان و اهل سنت و اعضایی که تازه در مجلس با هم آشنا شدند

By | 2021-08-21

در نخستین روز بررسی رای اعتماد به کابینه ابراهیم رئیسی در مجلس، دست‌کم دو نماینده از نبود وزیران زن و اهل سنت در این کابینه انتقاد کردند، برخی نمایندگان گفتند با این تیم اقتصادی که رئیسی معرفی کرده شعارهایش عملی نخواهد شد و یک نماینده هم گفت برخی وزیران پیشنهادی حتی اسم یکدیگر را نمی‌دانستند و در مجلس با هم آشنا شدند.

در جلسه رای اعتماد به کابینه که روز شنبه ۳۰ مرداد برگزار شد معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار، معرفی نشدن وزیر زن را «حیرت‌آور و تاسف‌بار» خواند و خواستار انتصاب یک شهروند اهل سنت در کابینه شد.

جلال محمودزاده، نماینده مهاباد، نیز از نبود وزیر زن و وزیر اهل سنت در کابینه رئیسی انتقاد کرد و گفت در این دولت نیز میلیون‌ها شهروند اهل سنت نادیده گرفته شدند.

او همچنین گفت که ابراهیم رئیسی کابینه را فقط از میان «دوستان نزدیک خود» و مقامات آستان قدس رضوی و ستاد اجرایی فرمان امام انتخاب کرده و آنان فاقد سابقه اجرایی هستند.

محمودزاده گفت که وزرای کابینه کاملا مخالف پیوستن ایران به اف‌ای‌تی‌اف هستند و این باعث عدم بهبود فضای کسب و کار در کشور خواهد شد.

او تاکید کرد که با این تیم اقتصادی شعارهای رئیسی از قبیل ساخت یک میلیون واحد مسکونی و ایجاد یک میلیون شغل اجرا نخواهد شد.

برخی وزرای کابینه در مجلس با هم آشنا شدند

جلال محمودزاده همچنین گفت که تعدادی از وزرای کابینه رئیسی پیش از معرفی شدن به عنوان وزیر یکدیگر را نمی‌شناختند و در راهروها و کمیسیون‌های مجلس با یکدیگر آشنا شدند.

او افزود که رئیسی از چند سال پیش قصد نامزد شدن داشته و «از شش ماه پیش معلوم بود که رییس جمهور می‌شود» اما چگونه تیم مناسبی نداشت که برای کابینه معرفی کند؟

محمودزاده همچنین تغییر لیست وزرای پیشنهادی حتی چند ساعت قبل از معرفی به مجلس را نشان‌دهنده «حاکمیت فشارها و لابی‌ها»در دولت دانست.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «تورم، زباله‌گردی، کوله‌بری، سوخت‌بری، تکدی‌گری، کودکان کار، اختلاف شدید طبقاتی، فروش اعضای بدن جهت امرار معاش، سرقت و زورگیری حاصل اقتصاد غلط و برنامه‌ریزی اشتباه دولت‌های گذشته است.»

در واکنش به این سخنان، محمدرضا میرتاج‌الدینی، نماینده تبریز، گفت نباید در جلسات مجلس موضوعاتی مطرح شود که «رسانه‌های خارج از کشور از آن سوء استفاده کنند.»

نمایندگانی که در موافقت با کابینه رئیسی صحبت کردند «جوان بودن» کابینه را یکی از مزیت‌های آن دانستند؛ با این حال نمایندگان مخالف اعلام کردند که متوسط سن کابینه ۵۲ سال است.

ابراهیم رئیسی در سخنان خود در جلسه معرفی کابینه اولویت نخست دولت را مهار کرونا و ارتقای وضعیت بهداشتی در کشور ذکر کرد.

او گفت که وضعیت فعلی نتیجه گره زدن اقتصاد به خواست دیگران است.

جلسات رای اعتماد به کابینه ابراهیم رئیسی در چند روز آینده ادامه خواهد یافت. در روز شنبه نمایندگان در مخالفت و موافقت با کلیت کابینه سخن گفتند و پس از آن مخالفان و موافقان تک‌تک وزرا سخن خواهند گفت.

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران در نامه‌ای به هیات رییسه خواستار آن شدند که رای‌گیری برای وزرای پیشنهادی به جای الکترونیکی به صورت ورقه‌ای و مخفی انجام شود. سخنگوی هیات رییسه مجلس پیش از این اعلام کرده بود که رای‌گیری برای وزرای پیشنهادی به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *