حمید نوری در دادگاه: کمونیست‌ها هم اعدام شدند اما نه در قتل عام

By | 2021-11-29

حمید نوری در چهارمین جلسه دفاع از خود در دادگاهی در سوئد با اشاره به درگیری نظامی ایران و سازمان مجاهدین در عملیات “فروغ جاویدان”، گفت که تایید می‌کند نیروهای مجاهدین در این درگیری نظامی “قتل عام” شدند. او همچنین گفت اگر زندانیان چپ اعدام شدند به خاطر “جنایاتی است که علیه مردم ایران” کردند. ایران از عملیات خود در مقابله با نیروهای سازمان مجاهدین خلق با نام “مرصاد” یاد می‌کند.

او همچنین با اشاره به اعدام‌های سال ۶۷ گفت که آنرا تایید می‌کند، “اما در جبهه‌های جنگ نه در زندان‌ها.”

آقای نوری در این جلسه گفت که “خانواده برخی از نیروهای این‌ها [سازمان مجاهدین خلق] قبل از شروع عملیات از این حمله اطلاع داشتند. وی گفت درون زندان هم مطلع بودند و با آنها ارتباط داشتند و این‌ها اطلاعات شخصی من است.”

حمید نوری با اشاره به عملیات “فروغ جاویدان” سازمان مجاهدین در ابتدای مردادماه ۱۳۶۷ گفت قرار بود در جریان حمله فروغ جاویدان “زندانیان نیز حمله کنند و پاسدارها را بکشند و از در زندان خارج شوند”. به گفته آقای نوری “این موضوع را زندانیان تواب به مسئولان اطلاع دادند. و به دنبال این موضوع مسئولان مرخصی‌ها را قطع کردند. تلویزیون ها را قطع کردند. و زندانیان متوجه حمله نشدند.”

در سال‌های گذشته برخی از مسئولان وزارت اطلاعات ایران این موضوع را علت اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ عنوان کرده بودند

آقای نوری مدعی است خانواده‌ها و سازمان مجاهدین برای اینکه “توپ را در زمین جمهوری اسلامی بیندازند” گفته‌‌اند کشته‌شدگان در زندان‌ها اعدام شده‌اند و نه در درگیری نظامی.

پنجم مرداد ماه ۱۳۶۷ سازمان مجاهدین در عملیات فروغ جاویدان از درون خاک عراق به ایران حمله کرد. بنابر کیفرخواست، حکومت ایران با کشتن زندانیان مجاهدین غیر‌مسلح در زندان دست به جنایت جنگی زده است.

در ادمه جلسه دادستان پرسید درباره اعضای گروه های چپ که در زندان گوهردشت اعدام شدند، او چه نظری دارد؟

آقای نوری گفت حرف من این است که “کل داستان ساختگی است”. حمید نوری گفت: “نه موج اولی وجود داشته و نه موج دومی”. او گفت کلا اعدام‌ها را قبول ندارد.

در جریان دادگاه امروز قاضی به حمید نوری مجددا تذکر داد که برای اشاره به سازمان مجاهدین، او حق ندارد از واژه “منافق” استفاده کند. در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی از این واژه برای اشاره به سازمان مجاهدین خلق و اعضای آن استفاده می‌شود.

بنابر روایت بازماندگان و کیفرخواست دادستان‌ها، حکومت ایران در موج اول که هشتم مرداد ماه آغاز شد اعضای سازمان مجاهدین را اعدام کردند و در موج دوم که از پنجم مرداد ماه آغاز شد، زندانیان کمونیست را اعدام کردند.

حمید نوری

روایت حمید نوری از اعدام کمونیست‌ها

در ادامه جلسه دادستان پرسید پس چه اتفاقی برای زندانیان کمونیستی اتفاق افتاده که بنابر کیفرخواست گفته شده اعدام شده‌اند، آنها کجا هستند؟ حمید نوری در پاسخ گفت:

“یک سری از افراد کمونیست که اعدام شده‌ بودند در زندان‌ها، یک سری از افرادی که آزاد شده بودند از زندان‌ها و به هر دلیلی فوت کرده بودند و یا سر به نیست شده بودند، یا هنگام خروج از ایران در درگیری کشته شدند بودند، و یک سری از این افراد وجود خارجی ندارند. درباره مرگ این افراد از ایران باید استعلام شود تا معلوم شود این افراد مرده‌اند یا نه، پدر و مادر داشته‌اند یا نه و اگر اعدام شدند برای چه اعدام شدند”.

دادستان گفت بسیاری از خانواده‌ها گواهی فوت دارند، اما حمید نوری گفت در این گواهی فوت‌ها، علت فوت نیامده است.

حمید نوری با این حال گفت درست است که من قبول دارم برخی از کمونیست‌ها اعدام شده‌اند، اما نه در اعدام‌های جمعی.

او اضافه کرد که گروه‌هایی مثل سازمان فدائیان اقلیت، اتحادیه کمونیست‌ها و حزب توده فعالیت نظامی یا عملیات مسلحانه داشته‌اند.

او گفت اعدام اعضای حزب توده به خاطر رسوخ در ارتش ایران بود.

او درباره اینکه آیا پیش از سفر به سوئد از اظهارات خانواده‌های کشته‌شدگان درباره اعدام‌های ۶۷ مطلع شده بودید؟ گفت بله.

حمید نوری پیشتر گفته بود او قبل از هفتم مرداد ماه ۱۳۶۷که روز تولد فرزندش بود به مرخصی رفته بود و این بازه زمانی، دوره‌ای است که بنابر کیفرخواست اعدام زندانیان چپ و مجاهد در آن رخ داده است.

حمید نوری امروز در پاسخ به سوال دادستان درباره اینکه چه زمانی از مرخصی به سر کار برگشته گفت “زندان اوین بسیار جای زیبایی است. پر از درخت است. یادم است برگ درختان ریخته بود. بسیار صحنه زیبایی بود. یا آخر شهریور بود یا اوایل مهر که به سر کار بازگشتم”.

دیده‌بان ایران”، نهاد اجرایی “بنیاد ایران تریبونال” این دادگاه را به طور زنده در شبکه‌های اجتماعی خود به طور زنده پخش می‌کند. بنیاد ایران تریبونال یک تشکل غیرانتفاعی و غیردولتی است که از سوی زندانیان سیاسی دهه شصت و خانواده کشته‌شدگان و شماری دیگر از فعالان سیاسی ایران پایه گذاری شده است.
بی بی سی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *