سپاه پاسداران در یک عمل تلافی جویانه : دو نفتکش یونانی در خلیج فارس توقیف شد

By | 2022-05-28

سپاه پاسداران دو نفتکش یونانی را در خلیج فارس توقیف کرده است. یونان به این اقدام ایران شدیدا اعتراض کرد و آن را “دزدی دریایی” خواند. وزارت خارجه یونان ضمن منع یونانی‌ها از سفر به ایران در خصوص عواقب این کار هشدار داد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه ۶ خرداد از توقیف دو نفتکش یونانی در آب‌های خلیج فارس و پایین کشیدن پرچم آنها خبر داد.

قایق‎های سپاه در خلیج فارس حوالی یک نفتکش

در اطلاعیه روابط عمومی سپاه، علت امر بدون ذکر جزییات، “ارتکاب به تخلف” عنوان شده است.

خبرگزاری فارس نوشت این دو نفتکش توقیف شده به نام‌های “پرودنت واریور” Prudent Warrior  و “دلتا پوسایدن Delta Poseidon به  در نزدیکی عسلویه و دیگری در نزدیکی بندرلنگه در نزدیکی جزیره هندورابی توقیف شده‌اند.

در واکنش به این اقدام، یونان جمهوری اسلامی را به “دزدی دریایی ” متهم کرد و در بیانیه‌ای ضمن هشدار به عواقب این اقدام، اتباع این کشور را از سفر به ایران منع کرد.

در بیانیه‌ وزارت خارجه یونان آمده است: «اقدام‌های ایران برابر با دزدی دریایی است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از مقام‌های یونانی، “هلی‌کوپترهای نظامی ایران روز جمعه با نیروهایشان بر عرشه دو نفتکش یونانی فرود آمده‌اند.”

وزارت خارجه یونان می‌گوید در لحظه ورود نیروهای سپاه، “دلتا پوسایدن” در آب‌های بین‌المللی شناور بوده است. مقام‌های یونانی هم‌چنین گفته‌اند در زمان توقیف، شناور دوم نزدیک آب‌های سرزمینی ایران بوده است.

این وزارتخانه گفت دو خدمه نفتکش‌ اول و هفت خدمه از نفتکش دوم شهروند یونان هستند. این وزارتخانه اما راجع به دیگر خدمه اطلاعی نداد.

گفته می‌شود آتن مراتب را به اطلاع اتحادیه اروپا و سازمان بین‌المللی دریانوردی رسانده است.

 اقدام تلافی‌جویانه سپاه

خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه از جمله تسنیم و نورنیوز، “عملیات سپاه” را ” تلافی جویانه”  توصیف کرده و آن را واکنشی به توقیف نفتکش ایران در سواحل یونان خوانده‌‌اند.

پس از توقیف محموله نفت‌کش تحت پرچم ایران در آب‌های یونان با هماهنگی آمریکا، روز چهارشنبه ۴ خرداد (۲۵ مه) کاردار سفارت یونان در تهران به وزارت امور خارجه ایران احضار شده بود.

وبسایت “نور نیوز” نزدیک به شورای‌عالی امنیت ملی ایران روز جمعه ۵ خرداد  گزارش داده بود که تهران در پی توقیف نفتکش ایرانی توسط دولت یونان و تحویل نفت آن به آمریکایی‌ها، تصمیم گرفته که “اقدامی تنبیهی” علیه آتن انجام دهد.

نفتکش روسی “لارا” با نام قبلی “پگاس” حامل ۷۰۰ هزار بشکه نفت ایران بود و روز ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) در آب‌های یونان توقیف شد. یونان سپس محموله نفتی توقیف شده را به آمریکا تحویل داد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی کاردارهای سفارت‌خانه‌های یونان و سوئیس را احضار و به آنها اعلام کرد تصرف در محموله کشتی با پرچم جمهوری اسلامی ایران مصداق “راهزنی بین المللی” است و مسئولیت آن با دولت یونان و “تصرف‌کنندگان غیرقانونی” این محموله است.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.