«هجوم و ولع» شرکت‌ها برای سوءاستفاده از معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان

By | 2022-07-04

معاون سازمان امور مالیاتی ایران از «هجوم و ولع» شرکت‌ها برای معرفی خود به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان به‌منظور استفاده از معافیت‌های مالیاتی، بر اساس توصیه‌های رهبر جمهوری اسلامی و قانون مصوب مجلس، خبر داد.

سعید توتونچی، معاون سازمان امور مالیاتی، روز دوشنبه ۱۳ تیر با اشاره به شرکت‌های نامربوط به تولیدات دانش‌بنیان که در این طبقه قرار گرفته‌اند، گفت: «با موردی مواجه بودیم که تولیدکننده گز در اصفهان خود را به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان جا زده بود.»

بر اساس ماده ۳ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان که سال ۱۳۸۹ در مجلس تصویب شد، این شرکت‌ها از پرداخت مالیات، عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی به مدت پانزده سال معاف هستند.

علاوه بر این، بر اساس ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان که پس از تصویب در مجلس از اردیبهشت ۱۴۰۱ اجرایی شد، معادل هزینه انجام‌شده برای فعالیت‌های تحقیق و توسعه این شرکت‌ها به‌عنوان اعتبار مالیاتی آن‌ها محاسبه می‌شود.

این قوانین حمایتی به‌دنبال توصیه‌های چندباره علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در زمینه فعالیت‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به‌تصویب رسید.

به‌گفته معاون سازمان امور مالیاتی، هر شرکتی را معاونت علمی ریاست‌جمهوری به‌عنوان دانش‌بنیان به این سازمان معرفی کند، باید مشمول این قوانین شود و «ارائه همین مشوق‌های اقتصادی باعث هجوم شرکت‌ها و انواع کسب‌وکارها برای ثبت تولیدات و خدمات دانش‌بنیانی شده است».

این مقام مالیاتی همچنین افزوده است با توجه به این‌که شرکت‌ها می‌توانند هزینه‌های تحقیق و توسعه را از اصل مالیات کم کنند، «به‌دلیل همین مزیت شرکت‌ها به ولع افتادند».

در سال ۱۳۹۸ تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان ایران در حدود ۴۶۰۰ شرکت اعلام شده بود، اما محسن دهنوی، عضو هیئت رئیسه مجلس، فروردین امسال تعداد آن‌ها را «در نتیجه حمایت‌های رهبر جمهوری اسلامی» حدود هفت هزار شرکت اعلام کرد.

به‌گفته سعید توتونچی، معاون سازمان مالیاتی کشور، «رشد یکباره درخواست شرکت‌ها برای دانش‌بنیان محسوب شدن، دردسرهایی را برای دولت به‌ویژه سازمان امور مالیاتی به دنبال خواهد داشت».

با استفاده از خبرگزاری ایلنا، تسنیم، مرکز پژوهش‌های مجلس و وب‌سایت رادیو فردا؛ ر.ش / پ.پ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.