اعتراض‌ها به حضور رئیسی در نیویورک؛ فراخوان داریوش و ابی برای تجمع در برابر سازمان ملل

By | 2022-09-20

همزمان با افزایش اعتراض‌ها به ورود ابراهیم رئیسی به نیویورک، برخی از فعالان و هنرمندان ایرانی – از جمله داریوش و ابی، خوانندگان سرشناس – برای برپایی تجمع در برابر سازمان ملل، فراخوان دادند و ابی اعلام کرد که شخصا در این گردهمایی اعتراضی حضور خواهد داشت.

این نخستین سفر ابراهیم رئیسی در مقام رئیس‌جمهور به شهر نیویورک است. او برای شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا سفر کرده است.

این درحالی است که اعتراض‌ها در ایران با خشونت ماموران امنیتی روبه‌روست و شخص آقای رئیسی نیز متهم است در اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷، دست داشته است.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که برخی گروه‌های سیاسی و مدنی با پرداخت هزینه آگهی بر روی خودروها در این شهر، به حضور او اعتراض کرده‌اند.

در این پوسترهای تبلیغاتی، اطلاعاتی درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ و سرکوب معترضان در ایران دیده می‌شود. در این آگهی‌ها، خواسته محاکمه ابراهیم رئیسی مطرح شده است.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، روز سه‌شنبه در اینستاگرامش، ابراهیم رئیسی را «آدمکشی» توصیف کرد که به جای زندانی شدن به نیویورک رفته است.

او که تاکید کرده که در تجمع روز چهارشنبه در برابر سازمان ملل شرکت خواهد کرد خطاب به ابراهم رئیسی نوشته است: «نه تو رئیس‌جمهور ایرانی و نه آن مردک سیاسی و حیله‌گر که سی‌ و چند سال است خون ما را می‌ریزد، رهبر ایران.»

علاوه بر آقای اسماعیلیون، ابی (ابراهیم حامدی) نیز با انتشار ویدئویی در اینستاگرامش نوشته است که روز چهارشنبه در مقابل سازمان ملل، به حکومت جمهوری اسلامی اعتراض خواهد کرد.

او می‌گوید: «از کسانی که می‌توانند خواهش می‌کنم در کنار هم باشیم و همبستگی خود را با مردم وطنمان، ابراز کنیم.»

آرش سبحانی، خواننده و سرپرست گروه کیوسک نیز با هشتگ «نه به جمهوری اسلامی» نوشته است که در تجمع اعتراضی روز چهارشنبه در نیویورک شرکت خواهد کرد.

آقای سبحانی که از هنرمندان مخالف جمهوری اسلامی است در توییتی نوشته است:‌ «هر کجا که هستیم/ هر کاری که میتوانیم/ تک تک ما/ همه ما/ برای ایران #مهسا_امینی».

پیشتر داریوش (اقبالی) نیز ویدئوهایی در اینستاگرامش منتشر کرد که در جریان کنسرت‌هایش از ایرانیان مهاجر که با جمهوری اسلامی مخالف هستند، خواسته بود که در تجمع اعتراضی روز چهارشنبه شرکت کنند.

داریوش در یکی از این ویدئوها می‌گوید که اعتراض‌های روز چهارشنبه، لزوما نباید به حضور در برابر سازمان ملل محدود شود و «هشت میلیون جمعیت ایرانیان مهاجر می‌توانیم در هر جا که هستیم اعتراضمان را نشان بدهیم».

این نخستین بار نیست که حضور مقام‌های ایرانی در شهر نیویورک با اعتراض‌های گسترده مخالفان جمهوری اسلامی روبه‌رو می‌شود. در سال ۸۸ نیز در پی سرکوب گسترده اعتراض‌های داخل کشور، تجمع بزرگی در حمایت از «جنبش سبز» در نیویورک شکل گرفت.

به رغم اینکه ابراهیم رئیسی با تحریم‌هایی ویژه به اتهام دست داشتن در اعدام سال ۶۷ از سوی اروپا و آمریکا روبه‌روست، اما به دلیل مقام «ریاست جمهوری» و قراردادهای بین‌المللی در ارتباط با حضور روسای کشورها در سازمان ملل اجازه پیدا کرده تا به نیویورک سفر کند.

آقای رئیسی به دلیل همین موقعیت ویژه از مصونیت حقوقی نیز برخوردار است.

پیش از ورود آقای رئیسی نیز تلاش‌هایی برای جلوگیری از ورود او به آمریکا انجام شد که به نتیجه نرسید.

از آن جمله گروهی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به دولت، آقای رئیسی را به نقض گسترده حقوق بشر متهم کردند و خواستار عدم صدور ویزا برای او شدند.

مخالفان می‌گویند که در تلاش هستند ضمن نشان دادن اعتراض‌شان به حکومت جمهوری اسلامی، بخشی از سرکوب و اعتراض‌های داخل کشور را نیز در سطح بین‌المللی بازتاب دهند.

این موضوع در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب داشته و برخی از کاربران، حضور ابراهیم رئیسی در نیویورک را «فرصتی» برای بیان اعتراض به جمهوری اسلامی توصیف کرده‌اند.
بی بی سی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.