تورم به بورس رسید؟

By | ۱۳۹۷-۰۴-۰۹
کسانی که این روزها به درستی تبلیغ سرمایه گذاری در بازار سهام را می کنند از یک موضوع مهم غفلت کرده اند و آن این که مردم را باید از راه درست به سرمایه گذاری در بورس تشویق کنند.

عصر ایران؛ علیرضا باغانی- پیرمرد بازنشسته‌، زن خانه‌دار یا هر فردی که خرید سکه و دلار را در این اوضاع و احوال نابسامان اقتصادی به نفع منافع ملی ندانسته‌، از تورم عقب‌افتاده و پول خود را به امید کسب سود حلال به بورس آورده‌، از پس پرده چه می داند!؟

آن ها چه می دانند که سفته‌باز کیست؟ و در بازار سهام هستند کسانی که با تبلیغ سهم‌های خود سود خود را در زیان مردم غیرحرفه ای جست و جو می کنند.

او فقط حرف های وزیر اقتصاد، رییس سازمان برنامه و بودجه ، معاون اقتصادی رئیس جمهور و اخیرا خود حسن روحانی رئیس جمهور را شنیده که همگی می گویند بورس خوب است و باید نقدینگی در این شرایط به بورس بیاید.

آن ها در دو هفته اخیر هر روز نظاره گر خبرهای مثبتی از بازار سهام بوده اند و در اخبار از رشد های چند درصدی هر روز شاخص بورس و سودهای اغوا کننده سرمایه گذاران در بازار سهام مطلع شده اند.

کسانی که این روزها به درستی تبلیغ سرمایه گذاری در بازار سهام را می کنند از یک موضوع مهم غفلت کرده اند و آن این که مردم را باید از راه درست به سرمایه گذاری در بورس تشویق کنند.

از همان ابتدا مشخص بود که رشد های هیجانی بازار سهام ، افت های هیجانی را هم در پی دارد.

بازار سهام از چهارشنبه 23 خرداد رشد خود را شروع کرد و هر روز 2 درصد رشد کرد تا در نهایت این رشد در روز سه شنبه 5 تیر با ریزش و افت یکپارچه شاخص متوقف شد.

این روزها حقیقی ها بازیگر اصلی بورس هستند

بررسی رفتار بازار سهام در دو هفته گذشته نشان می دهد که اشخاص حقیقی بازیگر اصلی این روزهای بازار سرمایه هستند.در هفته نخست تیرماه و در 5 روز معاملاتی 3026 میلیارد تومان معامله خرد در بورس تهران انجام گرفته ، یعنی روزی 605 میلیارد تومان.

ورود نقدینگی توسط مردم و اشخاص حقیقی در بورس رخداد مهمی است و این که دوباره مردم به بازار سهام اعتماد کرده اند جای بسی خوشحالی است.اما مردمی که این روزها در حال ورود به بازار سرمایه هستند تا با خرید سهم هم به توصیه مسئولین کشور عمل کرده ، هم به تولید ملی کمک کرده و هم از تورم عقب نمانند چقدر از ریسک های بازار سرمایه با خبرند و این که ممکن است همان طوری که روزی 5 درصد سود می کنند به همان ترتیب 5 درصد هم ضرر کنند؟چه کسی به آن ها گفته بابت خرید و فروش سهم باید 1.5 درصد کارمزد و مالیات پرداخت کنند؟چه کسی به آن ها گفته که باید حتما مشاور داشته باشند؟

مشاور امین و دارای مجوز رسمی از سازمان بورس؟چه کسی آن ها را آگاه کرده که اگر غیرحرفه ای هستند از طریق صندوق های سرمایه گذاری به بورس بیایند ، سود این صندوق ها شاید کمتر از رشد بازار باشد لکن ریسک آن کمتر است!چه کسی گفته در بورس هستند کسانی که سهم نامرغوب به شما بیندازند و فرار کنند!

فرهنگ سازی کنید ؛ بدون فوت وقت!

نگارنده قصد ندارم مردم را از سرمایه گذاری در بورس بترسانم لکن دغدغه این را دارم که مبادا غیرحرفه ای ها مثل سال 92 اسیر هیجان شده ، سهم در قیمت های بالا و بدون تحلیل و بررسی لازم بخرند و در نهایتا ضرر کنند و برای همیشه نسبت به بورس بی اعتماد شوند.

از رسانه گرفته تا مسئولین وظیفه دارند درباره نحوه سرمایه گذاری در بورس با مردم حذرف بزنند.در مقطع کنونی اراده دولت و حتی مجموعه نظام برای رشد و رونق بورس به دلیل خاصیت جذب نقدینگی بدون تورم و تقویت بخش تولید برای همه محرز است ، اما باید مردم را هم با مقوله سرمایه گذاری در بورس آشنا کرد.

سازمان بورس و اوراق بهادار که وظیفه توسعه و نظارت بازار سرمایه را دارد در شرایط کنونی وظیفه خطیری دارد.این سازمان که همواره در برنامه های خود از لزوم فرهنگ سازی سخن می گوید اکنون باید فعالانه تر ظاهر شده و به مردم این مهم را آموزش دهد که باید حضور آن ها در بورس از طریق صندوق های سرمایه گذاری باشد.با بودجه ای که سازمان بورس در خصوص فرهنگ سازی دارد باید تبلیغات آموزشی ویژه ای با سرعت در خصوص نحوه ورود سرمایه های مردم به بورس در دستور کار قرار دهد.باور کنید هنوز خیلی از مردم ما نمی دانند بورس چیست؟چه کارکردی دارد و واقعا سود بورس در طول سال های گذشته بیشتر از سرمایه گذاری در بازارهای غیرمولدی مثل دلار و طلا هم بوده است.پس نباید ما دست روی دست بگذاریم.

مدیرعامل بورس تهران چندی پیش در رسانه ملی اظهارات با اهمیتی داشت.او گفت همه باید قدر رونق کنونی بورس را بدانیم.از ناظر و مجری گرفته تا ناشر و همه دست اندکاران بازار سهام.

حالا پس از مدت زیادی رکود ، نقدینگی راهی جز بورس پیدا نکرده است.اصولا نقدینگی نباید مسیری جز بازار سهام داشته باشد مثل همه کشور ها که 90 درصد مردم سهامدارند اما در کشور ما پس از این که نقدینگی سرکش همه بازارها ملتهب کرد به بورس آمده… .پس باز قدر بدانیم و تا دیر نشده سرمایه مردم را درست در بازار سرمایه هدایت کنیم تا هم رونق بورس مستمر باشد و هم ماندگاری مردم در این بازار و افزایش اعتماد و اطمینان به بورس و کارکردهای آن.

نگارنده در نوشتارهای قبلی درباره صندوق های سرمایه گذاری توضیح داده ام.اما حالا به بهانه رونق بورس دوباره این نهادهای مالی را معرفی می کنم باشد که برای مخاطبان راهگشا باشد.

چند سطری درباره صندوق ها

بر مبنای قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی مصوب 1388 در بازار سهام صندوق های سرمایه گذاری مشترک ایجاد شده اند.صندوق یک نهاد مالی است که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار و توسط افراد حرفه ای اداره می شود.صندوق های سرمایه گذاری مشترک چند دسته هستند.صندوق سرمایه گذاری مشترک در سهام ، صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت ، صندوق سرمایه گذاری مشترک مختلط، صندوق های قابل معامله و چند نوع صندوق دیگر.

الان می خواهیم درباره صندوق های در سهام صحبت کنیم‌.صندوق ها از ده ها واحد سرمایه گذاری تشکیل می شوند.این واحد ها که یونیت هم خوانده می شوند در بدو به وجود آمدن صندوق ها 100 هزار تومان ارزش دارند.شما برای شروع باید حداقل 10 واحد از این صندوق را خریداری کنید یعنی اگر صندوق انتخابی شما تازه به وجود آمده باشد سرمایه حداقلی اولیه شما یک میلیون تومان است.

با نقدینگی وارد شده توسط شما مدیران صندوق ها که اغلب کارگزار و متخصص بازار سهام هستند به خرید و فروش سهام در بورس می پردازند و از محل سود و زیان سهامی که برای صندوق مزبور خریده اند خالص ارزش دارایی های این صندوق رشد می کند که نشان دهنده بازدهی سرمایه گذاران است.

 

اگر به این سایت سری بزنید صندوق هایی را مشاهده خواهید کرد که ارزش هر واحد از آن ها در طول چند سال حتی از یک میلیون تومان هم فراتر رفته است‌، یعنی دارایی سرمایه گذاران اولیه آن ها بیش از 10 برابر شده است.

از فهرست مزبور و با بررسی دقیق وضعیت ارزش هر یک از آن ها ، یک صندوق پربازده انتخاب کنید و این گونه ریسک خود را در بازار سهام به حداقل برسانید و از مزایای رشد بازار سهام هم استفاده کنید.

این را از یاد نبرید که خرید و فروش مستقیم سهام در بورس برای افراد نا آشنا و فاقد تحلیل می تواند زیان بار باشد.

*روزنامه نگار و کارشناس بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *