گزارشی از آخرین وضعیت سپیده قلیان، فعال مدنی بازداشت شده در اعتراضات کارگران هفت‌تپه

By | ۱۳۹۷-۰۹-۰۴

 سپیده قلیان فعال مدنی اهل اهواز پس از گذشت شش روز از زمان بازداشت در حاشیه اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه همچنان در بازداشت به سر می‌برد. این فعال مدنی امروز طی تماس کوتاه تلفنی خانواده خود را از احتمال صدور قرار بازداشت یک ماهه مطلع کرده است. خانم قلیان به همراه اسماعیل بخشی از نمایندگان کارگران هفت تپه جزو معدود نفراتی هستند که همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سپیده قلیان، فعال مدنی بازداشت شده در حاشیه اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه پس از گذشت شش روز کماکان در بازداشت به سر می‌برد.

یک منبع نزدیک به خانواده خانم قُلیان در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “سپیده قلیان پس از بازداشت در بازداشتگاه شهر شوش مورد ضرب و شتم مامورین امنیتی قرار گرفته و سپس به اهواز منتقل شده است؛ با این حال وی امروز شنبه طی تماس تلفنی با خانواده خود گفته که به به او اعلام کرده‌اند یک ماه در بازداشت خواهد بود و احتمالا قرار بازداشت یک‌ماهه برای وی صادر شده است. با این حال این موضوع تاکنون به صورت رسمی به ایشان ابلاغ نشده است”.

این منبع مطلع همچنین افزود: “روز پنجشنبه ۱ آذر همزمان با آزادی سه تن از بازداشت‌شدگان دیگر به خانواده خانم قلیان گفته شده بود که با تامین قرار کفالت آزاد خواهند شد ولی پس از مراجعه به دادگاه عمومی شوش و پس از دریافت قرار کفالت به دلیل اینکه علاوه بر پرونده‌ای که در دادگاه عمومی به اتهام «اخلال در نظم عمومی» برای وی تشکیل شده پرونده دیگری نیز از بابت اتهام نامشخصی در دادگاه انقلاب مفتوح است از آزادی وی جلوگیری شده است”.روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷، دستکم ۲۰ تن از جمله تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه به همراه چند فعال کارگری، یک فعال مدنی و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت که جهت پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در پلیس امنیت حاضر شده بودند در محل پلیس امنیت شوش بازداشت شده و تا این لحظه تمامی این افراد بجز سپیده قلیان فعال مدنی و اسماعیل بخشی فعال کارگری با قرار وثیقه یا کفالت آزاد شده‌اند.

سپیده قلیان متولد ۱۳۷۴و فعال مدنی اهل اهواز پیشتر نیز در تاریخ ۶ اسفند ۹۵ در منزل پدری بازداشت و در تاریخ ۱۱ اسفندماه همان سال با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز آزاد شده بود.

کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مزایا و نیز برای مطالبه بازگشت این واحد به بخش دولتی طی بیست روز اخیر را اقدام به برپایی تجمعات اعتراضی کرده‌اند.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *