چرا سخنان نماینده مشهد تکذیب می شود؟ معمای کریمی قدوسی!

By | ۱۳۹۷-۱۲-۱۰
برای بسیاری این پرسش مطرح است که کریمی قدوسی چگونه به راحتی این همه اخبار کذب منتشر می‌کند و دست به جوسازی می‌زند، اما کسی کاری به کار او ندارد و او در هیچ محکمه‌ای محاکمه نمی‌شود. البته در مواردی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به او تذکراتی داده، اما هیچ یک کارساز نبوده است.
فرارو: این روز‌ها بی شک حاشیه سازترین سیاستمدار ایران “جواد کریمی قدوسی” است، نماینده اصولگرای مشهد. هر اتفاق مهمی که در کشور رخ می‌دهد او در کانون ماجراست. اظهارتش جنجالی، عجیب و بسیار تند و تیز است. او در مواردی ادعا‌های تکان دهنده‌ای علیه مقامات کشور می‌کند. می‌توان گفت اکثر ادعاهایش از سوی منابع رسمی تکذیب می‌شوند با این حال روند حرکت کریمی قدوسی متوقف نمی‌شود.

روز سه شنبه پس از جنجال استعفای محمد جواد ظریف نماینده مشهد گفت و گویی کوتاه با یکی از خبرگزاری‌ها انجام داد که کلی حاشیه درست کرد. او مدعی شد که استعفای وزیر خارجه پذیرفته شده است.

کریمی قدوسی افزود: «ظریف ۱۳ بار پیش از این نیز استعفا داده بود و حدود ۲ ماه پیش نیز ۹ روز خانه‌نشین شد و سر کار نرفت؛ انتظار داشت روحانی و واعظی به او زنگ بزنند، ولی آن‌ها زنگ نزدند، چون وی در دولت دوازدهم چالش زیادی هم با دولت روحانی داشت.»

او همچنین مدعی شد که به زودی زنگنه از وزارت نفت می‌رود.

به یک روز نکشید که حسن روحانی رییس جمهور با انتشار نامه‌ای مهم استعفای ظریف را رد کرد و از او خواست که به کار خود ادامه دهد. ظریف نیز پذیرفت ماموریت خود در وزارت خارجه را ادامه دهد.

در همین حال کسری نوری سخنگوی وزارت نفت درباره اظهار نظر کریمی قدوسی مبنی اینکه “زنگنه هم می‌رود” گفت: به آقای کریمی قدوسی بگویید زنگنه استعفا نمی‌دهد.” زنگنه هم در اظهار نظری درباره ادعای کریمی قدوسی مبنی بر کناره‌گیری وی و تعدادی از وزرا گفت: «بگردند تا بگردیم. استعفای ظریف هم به هم خورد.»

در همین حال کریمی قدوسی روز سه شنبه اظهار کرده بود که استعفای ظریف برای او غیر منتظره نبوده است. او همچنین گفت که از رفتن ظریف نه خوشحال می‌شوم نه ناراحت. اما ساعتی بعد بهروز نعمتی از نمایندگان اصولگرا در توئیتی نوشت که کریمی قدوسی برای استعفای ظریف شیرینی پخش کرده است. کریمی قدوسی امروز این ادعا را رد کرد.

این اولین بار نیست که اظهارات کریمی قدوسی تکذیب می‌شود. اساسا او از جمله افرادی است که کمتر پیش می‌آید سخنانش تکذیب نشود. یکی از نهاد‌های فعال در زمینه تکذیب سخنان کریمی قدوسی وزارت خارجه است.

عده ای می گویند او برای تخریب دولت دست به این اظهارات می زند. اما نکته اینجاست که حتی سپاه نیز که از دولت انتقاد دارد، اقدامات و سخنان او را تائید نمی کند. در هفتم اسفند ماه سخنگوی سپاه پاسداران اظهارات کریمی قدوسی مبنی‌بر اقدام سازمان اطلاعات سپاه در نشان دادن شنود تلفنی یکی از مقامات کشور با مامور سرویس اطلاعاتی انگلیس به وی را تکذیب کرد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف، سخنگو و مسوول روابط عمومی کل سپاه پاسداران گفت: «این ادعا کذب محض بوده و از آنجا که اظهاراتی از این نوع مسبوق به سابقه است، سازمان اطلاعات سپاه طی مکاتبه‌ای با کمیسیون امنیت ملی مجلس درخواست تذکر لازم به اعضای کمیسیون و دیگر نمایندگان مجلس در پرهیز از طرح این گونه ادعا‌ها و اظهارات را داشته و تاکید کرده است که هرگونه نقل و قول از این سازمان منوط به اطلاعات و گزارش‌های رسمی است که به دستگاه‌های ذی‌ربط منعکس می‌شود.»

او افزود: “بدیهی است حق پیگیری این ادعا و این‌گونه نقل قول‌ها برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محفوظ خواهد بود.”

کریمی قدوسی در تازه‌ترین ادعا‌های خود در ویدئویی به‌اصطلاح دست به افشاگری علیه رئیس‌جمهوری زده و عنوان کرده است: «روحانی از سازمان اطلاعاتی انگلیس دستور می‌گیرد و در کشور اجرا می‌کند. سازمان اطلاعات سپاه شنود تلفنی مکالمه حسن روحانی با مامور اطلاعاتی انگلستان را به خودش نشان داده است.»

پس از تکذیبیه سپاه کریمی قدوسی نیز اظهارات منسوب به خود را تکذیب کرد و گفت: ما نیز “ارتباط مستقیم سرویس‌های جاسوسی با رییس جمهور را قویا تکذیب می‌کنیم.” او مدعی تحریف و جعل سخنانش توسط رسانه‌ها شد.

سخنان کریمی قدوسی باعث شد که یک نهاد از او شکایت کند نام این نهاد اعلام نشده است. پیش از آن نیز دادستانی از کریمی قدوسی به هیات نظارت به نمایندگان شکایت کرده بود.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در این رابطه گفته است: «آقای کریمی قدوسی در قم صحبت‌هایی را درباره آقای روحانی و آقای لاریجانی مطرح کرده که در پی آن دادستانی کل کشور علیه ایشان شکایت کرد. قرار شد که در این باره در هیأت نظارت حضور پیدا کرده و توضیح دهد. همچنین شکایتی از یک نهاد رسمی از آقای کریمی قدوسی درباره فیلم منتشر شده از آقای دری اصفهانی در مجلس به هیأت رسیده است که در این باره هم آقای کریمی قدوسی در هیأت توضیح می‌دهد.»

کریمی قدوسی همچنین اخیرا ادعایی نیز علیه محمد خاتمی رییس دولت اصلاحات مطرح کرده بود که با شکایت خاتمی به هیات نظارت روبه رو گردید. او مدعی شده بود که خاتمی در سال ۸۸ با فرمانده ناتو دیدار کرده و همچنین یک میلیارد دلار از آمریکا دریافت کرده است.

یکی از جنجالی‌ترین ادعا‌های کریمی قدوسی این بود که “برخی معاونان رییس‌جمهور، وزرا و مدیران بانکی تابعیت دوگانه دارند” این ادعا بار‌ها از سوی دولت و وزارت اطلاعات تکذیب شد، اما او همچنان بر آن اصرار دارد. او همچنین گفته بود که فهرست این مدیران را به دادستانی داده است، اما هیچگاه مشخص نشد سرنوشت این فهرست به کجا رسید.

سیاهه اظهارات و ادعا‌های عجیب کریمی قدوسی علیه مقامات کشور بسیار بیشتر از این هاست. او به صورت روزانه حاشیه سازی می‌کند به گونه‌ای که رسانه‌ها کریمی قدوسی را متهم به “دروغ گویی” می‌کنند و از او به عنوان موردی “عجیب” در ساختار سیاسی کشور یاد می‌کنند.

برای بسیاری این پرسش مطرح است که کریمی قدوسی چگونه به راحتی این همه اخبار کذب منتشر می‌کند و دست به جوسازی می‌زند، اما کسی کاری به کار او ندارد و او در هیچ محکمه‌ای محاکمه نمی‌شود. البته در مواردی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به او تذکراتی داده، اما هیچ یک کارساز نبوده است.

اما پرسش مهمتر این است که چرا او اظهاراتی را مطرح می‌کند که سریعا تکذیب می‌گردد. منابع خبری او چه کسانی اند و اساسا هدفش از این همه جنجال سازی و ادعا‌های شائبه برانگیز چیست؟ پاسخ این سوالات حالا تبدیل به یک معما شده است. مجلس نمایندگان تندرو زیادی به خود دیده، اما کریمی قدوسی یک مورد متفاوت و بسیار عجیب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *