امید نوری‌پور, نماینده ایرانی‌تبار پارلمان آلمان: آمریکا فرصت‌های تغییر در ایران را از بین برده‌ است

By | ۱۳۹۸-۰۲-۳۰

امید نوری‌پور می‌گوید در مناقشه میان ایران و آمریکا، اروپا همواره در کنار تهران ایستاده است. نماینده ایرانی‌تبارمجلس آلمان از برخی وزرای اروپایی به دلیل موضع منفعلانه‌ در مورد حفظ برجام انتقاد کرده است.

امید نوری‌پور، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان آلمان و سخنگوی روابط خارجی حزب سبزها می‌گوید دربحران بین ایران و آمریکا، اروپا همواره نقش “میانجی” را ایفا کرده است.

نوری ‌پور که با نشریه آلمانی “دی ولت” گفت‌وگو کرده، بر این نظر است آمریکا با سیاست‌هایی که در مقابل تهران در پیش گرفته، فرصت‌های تغییر را از بین برده است.

دویچه وله :

در مورد درگیری احتمالی در خلیج فارس، سخنگوی روابط خارجی حزب سبزهای آلمان می‌گوید: «خطر تنش و درگیری در منطقه روز به روز درحال افزایش است. نیروهای نظامی ایرانی و آمریکایی از لحاظ فیزیکی بسیار به هم نزدیک شده‌اند؛ درعراق، درافغانستان، درلبنان و در یمن، انگارنیروهای دو کشور صورت به صورت هم چسبانده‌اند. اگر یکی از آنها کنترل خود را از دست بدهند و مثلا یک فرمانده سپاه ایران حمله‌ای را علیه نیروهای آمریکایی آغاز کند، دیگر نمی‌شود جلوی جنگ را گرفت.»

درمورد احتمال مذاکره بین ایران و آمریکا، نوری‌پور می‌گوید نشانه‌هایی که مقامات ایران از آمریکایی‌ها می‌بینند به عنوان سیاست‌های خصمانه درتهران تعبیر می‌شوند.

نوری‌پورامیدوار است آلمان و اروپا تهران را وادارکنند با واشنگتن پای میز مذاکره بنشیند، زیرا به اعتقاد او  مسائل زیادی برای گفت‌وگو بین  دو طرف وجود دارد.  به گفته او، این تنها راه برای پرهیز از جنگ است.

نوری‌پور در پاسخ خبرنگار “دی ولت” که پرسید آیا فکر نمی‌کنید قطر میانجی بهتری بین تهران و واشنگتن باشد، گفت: «اگر قطری‌ها بتواند میانجی‌گری کنند که خیلی خوب است، چون جنگ درمنطقه مستقیما دامن خودشان را هم خواهد گرفت. اما از آنجایی که اروپا همواره پشت تهران ایستاده است و امید می‌رود واشنگتن اعتماد بیشتری به اروپا داشته باشد، بنابراین اروپا می‌تواند نسبت به روسیه، چین و حتی قطر وزنه بزرگتری باشد.»

نماینده پارلمان آلمان با اشاره به انتظارات زیادی که برجام در جامعه جهانی ایجاد کرده گفت: «جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا، پس از امضای برجام چنان وانمود کرد که می‌توان با ایران به صلح رسید. فرانک والتراشتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان، هم آن موقع گفت وقت آن رسیده تا از فضای خوب ایجاد شده پس از امضای برجام استفاده کنیم و با ایران در مورد سوریه به راه‌حلی برسیم. من همان موقع این نظرات اغراق‌آمیز را شدیدا به نقد کشیدم. یکی از دلایلم این بود که پس از برجام پول‌های بلوکه شده ایران آزاد شد و نظر به ساختار قدرت در جمهوری اسلامی، یقینا این پول‌ها برای مردم ایران هزینه نمی‌شود و صرف نا امن سازی کشورهای همسایه می‌شوند. به همین دلیل برجام خیلیها را ناامید کرد.»

امید نوری‌پوربر این نظر است که سیاست‌های آمریکا شانسی برای امکان بسیج کردن نیروهای مخالف علیه جمهوری اسلامی باقی نگذاشته است و هرگونه فرصت تغییر در ایران را نابود کرده است: «مثال بارز این قضیه دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی است. خاتمی پس از حادثه ۱۱ سپتامبر سعی کرد نقش سازنده‌ای ایفا کند؛ اونه تنها حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در نیویورک را محکوم کرد، بلکه پیشنهاد کرد ایران عضوی از ائتلاف بین‌المللی ضد ترور باشد. اما درعوض چه پاسخی از آمریکا دریافت کرد؟ ایران از طرف آمریکا یکی از سه کشور عضو “محورت شرارت” معرفی شد. این اقدام، خاتمی را در داخل بسیار تضعیف و تندروها را تقویت کرد.»

اقدامات لازم از سوی اروپا و آلمان

نوری‌پورمی‌گوید فهرست بلندبالایی از کارهایی که اروپا و آلمان می‌توانند انجام بدهند وجود دارد اما برخی وزرای خارجه اروپایی به گفته او “رفتار بزدلانه” در پیش گرفته‌اند.

نوری‌پوربا تاکید بر اهمیت تلاش‌های اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، به برخی اقدامات ناکافی اروپا از جمله به برنامه اروپایی‌ها برای ایجاد سازوکار ویژه مالی ( اینستکس) به منظور برقراری امکان مراوده تجاری اروپا و ایران اشاره کرده  و می‌گوید این اقدام در حد حرف باقی مانده است و پی‌گیری‌ها از وزارت خارجه آلمان در این باره به این پاسخ منتهی می‌شود که اینستکس پروژه‌ای بسیار زمان‌بر است.

نوری پوراما می‌گوید این پاسخ مشکلات شرکت‌هایی را که می‌خواهند با ایران داد و ستد کنند حل نمی‌کند.