جدیدترین آمار میانگین ازدواج و طلاق در کشور و استان ها

By | ۱۳۹۸-۰۳-۰۶

به ترتیب استانهای خراسان شمالی،اردبیل، کردستان و لرستان بیشترین آمار ازدواج را در سال گذشته داشته اند.

با توجه گزارش حاصله خبرنگار واحد اجتماعی خبرگزاری فارس، و بر اساس آخرین آمار از وضعیت طلاق و ازدواج در کشور ایران ،در شش ماهه اول سال ۹۷ شمسی ۳۲۴ هزار و ۷۱۳ نفر ازدواج کرده و  ۸۴ هزار و ۱۶ نفر طلاق گرفته اند. به گفته آقای ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور، هر شش ماه یک بار آمار ازدواج و طلاق استخراج می‌ کنند و بر اساس همین، آخرین آمار مربوط به دو فصل اول سال بوده و سه ماهه اخیر جمع آوری نشده است.

به گفته مسئولان ذی ربط، تعداد عقد های ثبت شده در ایران در سال ۹۶ نزدیک به حدود ۶۰۹ هزار مورد و حدود ۸ درصد کمتر از سال ۹۵ بوده است.این در حالی است که کمتر از ۱۰ سال پیش که جمعیت کشور به مراتب کمتر از هم اکنون بود طی یک سال، حدود ۸۹۰ هزار ازدواج به ثبت رسیده بود است. اما اکنون عقد های ثبت شده در سال گذشته حدود ۵۱ هزار مورد کمتر از سال پیش از آن است. به رغم افزایش جمعیت، آمار ازدواج در کشور ایران از اواخر دهه ۸۰ شمسی مدام سیر کاهش داشته و در مقابل آمار طلاق ثبت شده گاها هم بیشتر شده است. سخنگوی سازمان ثبت احوال می گوید: در دهه ۶۰ شمسی به دلیل جنگ تحمیلی، رشد سعودی جمعیت را تا نرخ ۳.۷ داشته‌ایم در حالی که همینک اینگونه نیست و کاهش یافته است، به همین دلیل آمار ازدواج نیز متاثر از آن بالا رفته است.

ابوترابی می افزاید: هر چند که تغییرات در ازدواج و طلاق نامحسوس است اما در مقاطعی شاهد سعود یا سقوط ازدواج هستیم چراکه وضعیت و هرم سنی جمعیت بر میزان‌های ازدواج و طلاق مؤثر است و مقایسه و رتبه‌بندی استان‌ها در این زمینه فقط در صورتی امکانپذیر است که هرم سنی جمعیت به صورت کشوری دیده شود نه استانی.

 

فقط سازمان ثبت احوال متولی انتشار آمار طلاق و ازدواج است

وی در مورد اینکه بسیاری از سازمان ها به اعلام آمارهای حیاتی اقدام می کنند تاکید می کند: سازمان ثبت احوال کشوری براساس قانون تنها متولی انتشار و اعلام نرخ های ازدواج، طلاق، ولادت و فوت است.از طرفی در سال قبل حدود ۱۷۶ هزار طلاق ثبت شده است و در امسال ۸۴ هزار و ۱۶ نفر که بیانگر کاهش روند افزایش طلاق است.

 

هر سه دقیقه یک طلاق!

طلاق‌های ثبت شده در سال ۹۶ دو هزار مورد بیش از سال قبل از آن بوده است. آمار اعلام شده نشان می‌دهد که در سال ۹۶ هر ساعت ۲۰ مورد، و به عبارت دیگر هر سه دقیقه یک طلاق ثبت شده و معادل ۲۹ درصد پیوندها، جدایی رخ داده است. درباره علت افزایش شدید طلاق دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد شاید دست ماهواره و فضای مجازی و مسائلی از این قبیل در میان باشد اما کارشناسان از جمله دلایل بسیار مهم رسیدن زوج‌ها به طلاق را، مسائل اقتصادی ذکر می‌کنند. طبق تازه ترین آمار که مربوط به سال ۹۶ است نشان می دهد نرخ عمومی طلاق در کل کشور ۲.۲ است و تهران با نرخ ۲.۸ بیشترین طلاق را داشته و پس از آن استانهای کردستان و کرمانشاه و خراسان رضوی قرار دارند کمترین آمار طلاق نیز مربوط به سیستان و بلوچستان با نرخ عمومی ۰.۷ است.  میانگین سن طلاق نیز در کشور برای مردان ۳۶.۹ و برای زنان ۳۲ سال است. میانگین طول مدت ازدواج در زمان طلاق ۱۰ سال گزارش شده است.استان گیلان بیشترین میانگین طول مدت ازدواج را در زمان طلاق با ۱۲ سال و استان ایلام کمترین نرخ را با ۶ سال دارد و میانگین طول مدت ازدواج‌های منجر به طلاق در استان تهران ۱۱ سال بوده است.

 

افزایش خزان زندگی در فصول سرد سال

همچنین میزان طلاق متاهلان در بازه های فصلی سالهای ۹۵،۹۶ و دوفصل بهار و تابستان سال ۹۷ نیز ثبت شده است: نرخ طلاق در فصل بهار و تابستان ۹۵ ،۷.۹ و در پاییز و زمستان ۸.۰ بوده اما در سال گذشته در بهار ۸.۰ در تابستان ۸.۳ و در پاییز و زمستان ۸.۴ بوده است. و در بهار امسال نرخ طلاق متاهلان ۸.۲ و در تابستان ۸.۳ گزارش شده است.

 

سن ازدواج عروس و دامادها 

میانگین سنی ازدواج در سال جاری در کل کشور ایران در دامادها ۲۹.۲ و در میان عروس ها ۲۴.۴ است. سن ازدواج برای بار اول در مردان ۲۷.۴ و در زنان ۲۳.۲ است. فلمثلا در استان تهران نیمی از دامادها در زمان اولین ازدواج خود بیش از ۲۸ سال سن داشته‌اند. نیمی از عروس‌های تهرانی نیز در زمان ازدواج خود سنی بیش از ۲۵ سن داشته‌‌اند. در زمان طلاق نیز نیمی از شوهران کمتر از ۳۶ سن داشته‌اند. این مقدار برای زنان ۳۳ سال بوده است. براساس آمار ازدواج در سال گذشته نیز، میزان عمومی ازدواج ۷.۶، میانگین ازدواج بازتعریف شده یعنی تعداد ازدواج رخ داده در یک زمان مشخص مثلا یک سن، ۶۳.۶ است.

به ترتیب استانهای خراسان شمالی،اردبیل، کردستان و لرستان بیشترین آمار ازدواج را در سال گذشته داشته اند.