پولیتیکو: دولت ترامپ بدنبال دور زدن  کنگره برای مقابله با ایران است

By | ۱۳۹۸-۰۳-۲۹

وبسایت پولیتیکو در گزارشی نوشته است که دولت ترامپ در حال بررسی راه‌هایی است که بتواند بدون نیاز به کسب اجازه از کنگره، با ایران مقابله کند.

به نوشته پولیتیکو شماری از مقام‌های ارشد دولت ایالات متحده طی چند ماه گذشته اقدام نظامی دولت ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی را با توجه به شرایط کنونی، مشروع و قانونی دانسته‌اند. برای نمونه مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفته است که چنان‌چه دولت بخواهد دست به اقدام نظامی بزند، این اقدام با استناد به قانون «اجازهٔ استفاده از نیروی نظامی» (اِی‌یو‌ام‌اف) مصوب سال 2001 برای اجرای حمله نظامی در واکنش به حملات تروریستی یازدهم سپتامبر، خواهد بود.

پولیتیکو در ادامه می‌نویسد که با این وجود دولت ترامپ به دنبال رویارویی نظامی با ایران نیست و می‌خواهد به توافقی بهتر در حوزه فعالیت اتمی و دیگر فعالیت‌های ایران برسد.

این گزارش ضمن اشاره به گفته‌ها و مواضع جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می‌نویسد که به رغم مواضع سرسختانه مقام‌های دولت ایالات متحده، شخص پرزیدنت ترامپ، همان‌گونه که در مبارزات انتخاباتی خود هم گفته بود، علاقه‌ای به درگیر کردن آمریکا در یک جبهه نظامی دیگر ندارد و تاکید او همچنان بر دستیابی به یک توافق بهتر است.

این گزارش می‌گوید که شماری از نمایندگان دموکرات کنگره نگران اقدام دولت برای مقابله نظامی هستند و می‌خواهند مطمئن شوند که کاخ سفید بدون مجوز کنگره دست به اقدام نظامی علیه ایران نمی‌زند.