آمریکا حق تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌های آنها را محدود کرد

By | ۱۳۹۸-۰۴-۲۶

یک رسانه غربی مدعی است همه دیپلمات‌های ایرانی و همچنین خانواده‌های آنها مادامی که در نیویورک ساکن هستند؛ فقط حق دارند در حدفاصل ۴ مکان مشخص رفت و آمد کنند.

خبرگزاری مهر:مریم خرمایی

رویترز مدعی است اسناد و مدارکی را رؤیت کرده که نشان می‌دهد بیش از دهها دیپلمات ایرانی و خانواده‌های آنها که در نیویورک زندگی می‌کنند؛ مشمول محدودیت رفت و آمد در سطح این شهر شده‌اند.

گفته می‌شود آنها مشمول همان محدودیت‌هایی شده‌اند که پیشتر علیه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و هیأت همراه که برای شرکت در نشستی به نیویورک رفته‌اند، اعمال شده است.

به این ترتیب، دیپلمات‌های ایرانی فقط می‌توانند در حد فاصل مقر سازمان ملل، محل استقرار هیأت نمایندگی ایران، اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل و فرودگاه جان اف کندی رفت و آمد کنند.

درخواست هرگونه سفری خارج از این محدوده، باید ۵ روز زودتر به وزارت خارجه آمریکا ارائه شود و هیأت نمایندگی ایران نیز باید هتل و محل اقامت خود را به تایید این وزارتخانه برساند.

گفتنی است پیشتر در واکنش به ایجاد محدودیت برای وزیر امور خارجه و هیأت دیپلماتیک ایران در نیویورک، «فرحان حق» معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرد: این نگرانی ها را به آمریکا به عنوان کشور میزبان انتقال می‌دهیم.

به گفته فرحان حق، دبیرخانه سازمان ملل متحد از محدودیت ایجاد شده از سوی آمریکا برای کارکنان نمایندگی ایران آگاه است و تماس خود را با نمایندگی هر ۲ کشور در سازمان ملل متحد ادامه خواهد داد.