کریمی قدوسی: حسن روحانی احتمالا دوتابعیتی یا دارای اقامت خارجی است

By | ۱۳۹۸-۰۵-۰۲

جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران، که به نزدیکی به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شناخته می‌شود، فهرستی را منتشر کرده که در آن گفته شده حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و شماری از مدیران ارشد دولت “احتمالا” داری تابعیت مضاعف یا اقامت خارجی هستند.

آقای کریمی قدوسی قبلا این موضوع را در مجلس ایران مطرح کرده بود. او گفته اسامی این فهرست را برای بررسی به دادستان کل کشور و معاون قوه قضائیه داده بود. اسامی این فهرست حاصل گزارش “کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از افراد دارای تابعیت مضاعف، گرین کارت یا اقامت خارجی” است.

این فهرست ادعا کرده که افرادی که نامشان آورده شده “احتمالا بر اساس شواهد و قرائن”، “استعلام” و “شواهد اطلاعاتی”، “ظن قوی” و “مدارک موجود” دارای تابعیت مضاعف یا دارای اقامت خارجی هستند. تعداد اندکی از افراد این فهرست کسانی معرفی شده اند که قطعا تابعیت مضاعف یا اقامت خارجی دارند.

پاسپورت

در این فهرست که یکی از رسانه های ایرانی به طور کامل آن را منتشر کرده، نام بیش از هفتاد مدیر ارشد در جمهوری اسلامی ایران و افراد خانواده آنها آورده شده است. سمت برخی از افراد این فهرست از جمله رئیس دفتر وقت رئیس جمهور ایران، تغییر کرده است.

به غیر از نام حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران، یکی از معاونان رئیس جمهور و یکی از وزرا، نام معاونانی از وزارت نفت، ورزش و جوانان، بهداشت، برخی از استانداران هم در این فهرست دیده می شود.

نام مدیران برخی از شرکت های نفتی، پتروشیمی، کشتیرانی، پالایشگاه ها، چند مدیر و عضو هیات مدیره از بانک ها، شهرداری‌ها، مدیران امور مالیاتی و مشاوران مقام های ارشد دولتی هم در این فهرست گنجانده شده است.

پیش از این محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، وجود دو تابعیتی در میان مدیران دولتی را رد کرده بود اما گفته بود داشتن تابعیت مضاعف جرم نیست.

از حدود چهار سال پیش موضوع مدیران دوتابعیتی در جمهوری اسلامی ایران به یکی از موضوعات مورد توجه مقام‌های قضایی و امنیتی تبدیل شده است.

مطابق قوانین ایران افراد دوتابعیتی مجاز به گرفتن سمت های ارشد حکومتی و پست های بالای دولتی نیستند.

هر چند آمار دقیقی از موارد برخورد با مدیران دو تابعیتی ایرانی در دست نیست ولی حسینعلی حاجی دلیگانی، یکی از نماینده مجلس ایران، در اواخر دوره ریاست جمهوری حسن روحانی گفته بود آماری در اختیار دارد که بر اساس آن ۱۲ مدیر دو تابعیتی بازداشت شده‌اند.

وزیر اطلاعات ایران چند ماه پیش از انتخاب مجدد آقای روحانی به ریاست جمهوری گفته بود که آخرین مدیر دوتابعیتی هم اخیرا استعفا داده است. او به نام این فرد اشاره نکرد اما رسانه‌ها او را “روح‌الله رحمانی” داماد غلامعلی حدادعادل معرفی کردند که متولد آمریکا و تبعه ایرانی‌الاصل ایالات متحده است.

داماد دوتابعیتی آقای حدادعادل از مدیران ارشد وزارت ارتباطات بود.
بی بی سی: