شورای صنفی دانشجویان: آمبولانس‌‌های حامل لباس شخصی‌ها در دانشگاه تهران، ده‌ها دانشجو را بازداشت کردند 

By | ۱۳۹۸-۰۸-۳۰

شوراهای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد که در جریان تجمع عصر و شامگاه دوشنبه دانشجویان دانشگاه تهران «چندین آمبولانس حاوی نیروهای لباس شخصی وارد این دانشگاه شدند» و ده‌ها تن از دانشجویان را بازداشت و بعد از انتقال به آمبولانس‌ها، دانشجویان بازداشتی را به بازداشتگاه‌ها بردند.

علاوه بر بازداشت گسترده دانشجویان، به‌دلیل نگرانی از گسترش اعتراض‌ها به دانشگاه‌ها، بنا به گفته فعالان دانشجویی و تایید شوراهای صنفی دانشجویان «در سه روز گذشته نهادهای امنیتی در تماس‌های تهدیدآمیز با بسیاری از دانشجویان و خانواده‌هایشان، تهدید کرده‌اند که اگر این دانشجویان در محیط دانشگاه دیده شوند، بازداشت خواهند شد.» همچنین ماموران امنیتی همچنین به منازل تعدادی از دانشجویان برای بازداشت‌شان مراجعه کرده‌اند.

در بیانیه شوراهای صنفی دانشجویان کشور تعداد دانشجویانی که فقط عصر دوشنبه پس از برگزاری تجمع دانشجویان در دانشگاه تهران بازداشت شدند ۴٠ تا ۵٠ تن اعلام شده است که از این تعداد پنج تن از دانشجویان علامه هستند.

بنابر اعلام شوراهای صنفی دانشجویان روز دوشنبه ٢٧ آبان دانشجویان دانشگاه تهران «تجمعی در اعتراض به سه برابر شدن قیمت بنزین، وضعیت فاجعه‌بار معیشتی و سرکوب‌های سنگین» معترضان، برگزار کردند و این تا ساعت هشت شب ادامه داشت اما «با نزدیک شدن به ساعات تاریکی شب، چندین آمبولانس حاوی نیروهای لباس شخصی وارد دانشگاه شدند و تعدادی از دانشجویان را دستگیر و داخل آمبولانس کردند.»

در بیانیه شوراهای صنفی دانشگاه‌ها آمده که نیروهای امنیتی «در ادامه جهت خروج از دانشگاه درب منتهی به خیابان ۱۶ آذر را گشوده و باقی دانشجویان را از دانشگاه بیرون می‌رانند و سپس تعدادی از دانشجویان را نیز بیرون از دانشگاه دستگیر کردند.»

شورای صنفی دانشجویان کشور با اشاره به اینکه «شماری از دانشجویان بازداشت شده به زندان فشافویه و تعدادی دیگر به زندان اوین منتقل شده‌اند»، اعلام کرد: «تعداد بازداشتیان عصر دوشنبه در دانشگاه تهران ۴٠ تا ۵٠ تن عنوان شده است که از این تعداد پنج تن از دانشجویان علامه هستند» اما هنوز هویت همه دانشجویان بازداشت شده مشخص نیست.

در این بیانیه تاکید شده که علاوه بر پنج تن از دانشجویان بازداشت شده در جریان اعتراضات دانشگاه تهران، تعدادی دیگر از دانشجویان دانشگاه علامه نیز خارج از این تجمع بازداشت شده‌اند.

سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران، روز سه‌شنبه خبر بازداشت دانشجویان دانشگاه تهران را تایید کرد اما گفت: «در پی تجمع روز گذشته تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به حوادث اخیر و مشکلات اقتصادی کشور، برخی از این دانشجویان بعد از پایان تجمعات در محوطه بیرون از دانشگاه دستگیر شدند.»

او تعداد دانشجویان بازداشت شده را اعلام نکرد اما گفت که یکی از بازداشت شدگان سها مرتضایی، دانشجوی ستاره‌دار بوده است.

حبیبا همچنین گفت که دانشگاه تهران نیز اطلاع ندارد که این دانشجویان از سوی چه نهادی بازداشت شده‌اند و تاکید کرد که «حراست و مسئولان دانشگاه در حال پیگیری وضعیت دانشجویان دستگیر شده هستند، که دانشجویان توسط چه سازمان یا نهادی دستگیر شدند.»

علاوه بر این شماری از دانشجویان نیز از روز یک‌شنبه و با گسترش اعتراضات سراسری در ایران از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی در تهران و شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور از بازداشت ملیکا قرگوزلو، دانشجوی روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه تهران، خبر داد. این دانشجو از روز یک‌شنبه ٢۶آبان بازداشت شده و در تماسی کوتاه با خانواده خود گفته است که در یکی از بازداشتگاه‌های زندان اوین است.

کامیار ذوقی، دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران و فعال صنفی این دانشگاه، دوشنبه شب، ٢٧آبان، در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. شوراهای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد که تاکنون خبری از سرنوشت این دانشجو و اینکه از سوی کدام دستگاه امنیتی بازداشت شده در دست نیست.

علی نانوایی، دانشجوی دانشگاه تهران، نیز از روز دوشنبه ۲۷ آبان پس از تجمع دانشجویان در دانشگاه تهران و بازداشت گروهی شماری از دانشجویان در محوطه این دانشگاه، هنگام خروج از دانشگاه بازداشت شده است.

سها مرتضایی، دانشجوی ستاره‌دار، نیز یک‌شنبه ۲۶ آبان به همراه دو دانشجوی دیگر در خوابگاه دانشجویی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

دو دانشجوی دیگر که همراه با سها مرتضایی بازداشت شدند امیر فرصتی، دانشجوی موسیقی هنرهای زیبا و نرگس باقری از دانشگاه هنر هستند.

در دانشگاه نوشیروانی بابل نیز شماری از دانشجویان بعد از تجمع روز دوشنبه بازداشت یا تهدید به بازداشت شده‌اند. همچنین محمدامین حسینی، دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشجوی حقوق دانشگاه گرگان، دوشنبه از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود که که روز ٢٨ آبان آزاد شد.
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *