نوید زنگنه، ملی‌پوش کشتی آزاد ایران، پس از بازداشت‌ در اعتراضات به کانادا مهاجرت کرد

By | ۱۳۹۸-۱۰-۱۲

نوید زنگنه، عضو تیم ملی امید کشتی آزاد ایران و دارنده مدال برنز امیدهای جهان و نقره امیدهای آسیا، که در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شده بود به کانادا مهاجرت کرد.

خبرگزاری ایسنا ضمن تایید خبر مهاجرت نوید زنگنه، خبر داد که «آزاد کار وزن ۷۴ کیلوگرم ایران و دارنده مدال برنز جهان به کانادا مهاجرت کرد و از این پس برای این کشور روی تشک خواهد رفت.»

در این گزارش از نوید زنگنه، ملی‌پوش ۲۳ ساله به عنوان «یکی از کشتی‌گیران با آتیه ایران» نام برده شده که مدال برنز امیدهای جهان ۲۰۱۸ و نقره امیدهای آسیا ۲۰۱۹ را در کارنامه خود دارد.

 نوید زنگنه آبان ۹۷ در مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال کشتی آزاد جهان که در رومانی برگزار شد توانست در وزن ۷۴ کیلوگرم به مقام سوم و مدال برنز دست یابد و پس از آن در فروردین‌ماه سال‌جاری در مسابقات کشتی آزاد زیر ۲۳ سال آسیا مدال نقره را کسب کرد.

نوید زنگنه ۲۰ روز پیش راهی کانادا شده و قرار است حدود یک ماه تا ۴۰ روز دیگر برای نخستین بار با دوبنده کانادا در یک تورنمنت به روی تشک برود و به نوشته ایسنا از این پس برای این کشور در رویدادهای بین المللی به رقابت خواهد پرداخت و از سال ۲۰۲۲ نیز رسما برای کانادا در رویدادهای بین‌المللی کشتی می‌گیرد.

نوید زنگنه در جریان اعتراضات سراسری روز ۲۵ آبان در محله خلیج فارس در منطقه ۱۸ تهران بعد از مجروح شدن با تفنگ ساچمه‌ای ماموران امنیتی به بیمارستان مراجعه کرد و پس از آن بازداشت شد. تا چند روز پس از بازداشت این عضو تیم ملی امید کشتی آزاد ایران خبری در دست نبود و خبر آزادی او از بازداشت موقت در پنجم آذر ماه منتشر شد.

این عضو تیم ملی امید کشتی آزاد ایران چند روز پس از بازداشت به زندان فشافویه منتقل شده بود. زندانی که بخشی از چند هزار معترض بازداشت شده در پایتخت و شهرهای دیگر استان تهران به آن منتقل شده بودند. زندانی با شرایط بسیار دشوار و غیرقابل تحمل که بهار سال‌جاری یک زندانی سیاسی ۲۱ ساله به نام علیرضا شیرمحمدعلی در آن به قتل رسید.

پس از آزادی نوید زنگنه و درحالی که او با باشگاه اترک خراسان رضوی قرارداد داشت، مسئولان این باشگاه از حضور او در جام باشگاه‌های جهان جلوگیری کرده و قراردادش را یک طرفه فسخ کردند.

در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه علاوه بر نوید زنگنه، یکی کشتی گیر مدال‌آور تیم ملی کشتی زنان ایران، معصومه سلیمانی، نیز بازداشت شد. سلیمانی در شهر خرم‌آباد بازداشت و نزدیک به یک ماه در زندان مرکز استان لرستان در بازداشت بود.

خبر مهاجرت و خروج نوید زنگنه از پرچم ایران، در حالی منتشر می‌شود که هفته گذشته علیرضا فیروزجا، استاد بزرگ شطرنج ایران، در اولین حضورش بعد از خروج از پرچم ایران، نایب قهرمان  شطرنج سریع جهان شد.

فیروزجا پس از رقابت دو عضو تیم ملی شطرنج ایران مقابل یک حریف اسرائیل و درحالی که شورای برون مرزی وزارت ورزش اعزام تیم ملی ایران را به مسابقات قهرمانی جهان در روسیه لغو کرد، با پرچم فدراسیون جهانی شطرنج  راهی رقابت‌های جهانی سریع و برق‌آسای جهان در مسکو شد و اعلام کرد که از این پس با پرچم فرانسه در مسابقات شرکت می‌کند.

در  شهریور سال‌جاری نیز سعید ملایی، قهرمان جودوی جهان، به همین دلیل از پرچم ایران خارج شد و ماریوس ویزر، رییس فدراسیون جهانی جودو، گفت: «ملایی برای قرار نگرفتن مقابل حریف اسرائیلی، تحت فشار بوده و مجبور شده‌است تا مسابقه نیمه نهایی را ببازد و حتی خانواده‌ ملایی نیز برای این‌که او مقابل حریف اسرائیلی قرار نگیرد، در ایران تحت فشار قرار گرفتند.»
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *