اخراج دانشجویان ایرانی از مجارستان؛ از ادعای مجارستان تا اعتراض ایران

By | ۱۳۹۸-۱۲-۲۸

وزرات خارجه ایران با احضار سفیر مجارستان به رفتار “غیرمتعارف” پلیس و کادر پزشکی این کشور با دانشجویان ایرانی مشکوک به ابتلا به کرونا اعتراض کرد. مجارستان پیش‌تر مهاجران ایرانی را عامل انتقال کرونا به این کشور دانسته بود.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی سفیر مجارستان در ایران را دیروز سه شنبه ۲۷ اسفند (۱۷ مارس) احضار کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه، عباس عراقچی، معاون سیاسی این وزارتخانه، در دیدار با سفیر مجارستان در ایران “به رفتار غیرمتعارف پلیس و کادر پزشکی با دانشجویان ایرانی مبتلا به کرونا در بوداپست اعتراض کرده است”.

معاون وزارت امور خارجه با “غیرقابل قبول” خواندن تصمیم دولت مجارستان برای اخراج ۱۵ دانشجوی ایرانی مشکوک به ابتلا به کرونا، از زولتان وارگا هاژونیس، سفیر مجارستان در ایران خواست تا “درخواست تجدیدنظر ایران در این تصمیم را به مقامات کشورش ابلاغ کند”.

خبرگزاری‌های ایران می‌نویسند، سفیر مجارستان در این دیدار “قول داد که در اولین فرصت درخواست دولت ایران را به دولت متبوع خود منعکس کند.”

بر دانشجویان ایرانی در مجارستان چه گذشت؟

بر پایه گزارش‌های منتشرشده، مجارستان دوشنبه گذشته ۱۳ دانشجوی ایرانی را به دلیل نادیده گرفتن قرنطینه اخراج کرده است. گفته شده است که برخی از دانشجویان ایرانی مشکوک به مبتلا بودن به کرونا در بیمارستان “سنت لاسلو” شهر بوداپست قرنطینه بوده‌اند. روز جمعه ۲۳ اسفند نیز مجارستان دو دانشجوی ایرانی را اخراج کرده بود.

وزارت کشور مجارستان اعلام کرده است که دانشجویان قرنطینه در بیمارستان، اتاق‌های خود را ترک کرده و با کادر پزشکی بدرفتاری کرده‌اند. گزارش‌های دیگر حاکی از اعتراض دانشجویان به وضعیت اتاق‌های قرنطینه و خروج از این اتاق‌ها بوده است.

در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس کووید۱۹ مبتلا شده‌اند و نزدیک به هشت هزار نفر جان باخته‌اند. در مجارستان ۵۸ مورد تأییدشده از ابتلا به این ویروس گزارش شده که یک نفر هم تاکنون جان خود را از دست داده است.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، روز ۱۴ اسفندماه گذشته گفته بود، دو دانشجوی ایرانی که در مجارستان تحصیل می‌کنند، اولین موارد تاییدشده ابتلا به کرونا در این کشور هستند که در بیمارستان بستری شده‌اند.

ادعای مجارستان در مورد انتقال کرونا از طریق پناهجویان ایرانی

روز ۱۵ اسفند هم سه نفر که از تهران به بوداپست سفر کرده بودند، با تأیید آلوده بودن به ویروس کرونا قرنطینه شدند. دولت مجارستان دو روز بعد در واکنش به ایرانی بودن سه نفر از چهار فردی که تا آن تاریخ ابتلای آنها به ویروس جدید کرونا در این کشور تأیید شده بود، صدور ویزا برای شهروندان ایران را متوقف کرد. ستاد مقابله با شیوع ویروس کرونا در مجارستان اعلام کرده است که برای جلوگیری از گسترش این ویروس و حفاظت از سلامت شهروندان، اعطای ویزا به ایرانیان برای مدت نامعلومی متوقف می‌شود.

نخست‌وزیر مجارستان ۱۳ اسفندماه هم شیوع کرونا را بهانه‌ای برای لغو قانون پناهندگی در مجارستان کرده بود. گیورگی باکوندی، مشاور امنیت ملی این کشور نیز ۱۱ اسفند اعلام کرد که مجارستان “به دلیل خطر پخش ویروس کرونا  دسترسی به مناطق ترانزیتی مرزی را برای پناهجویان برای مدتی نامعلوم به حالت تعلیق درمی‌آورد”. این مقام مجارستان در کنفرانسی مطبوعاتی بدون ارائه هیچ مدرک و سندی، گفته است که آنها “شاهد ارتباطی مشخص میان ویروس کرونا و مهاجران غیرقانونی” هستند.

طبق ادعای دولت مجارستان، اکثریت مهاجران غیرقانونی که به این کشور سفر می‌کنند یا از ایران‌ یا از طریق ایران به این کشورمی‌آیند.

“دانشجویان بستری‌شده ایرانی قانونی به مجارستان آمده‌اند”

خبرنگاری مجاری پس از نشست مطبوعاتی مشاور امنیت ملی مجارستان و ادعای انتقال ویروس از طریق پناهجویان، در توییتی نوشت: «باکوندی اشاره‌ای به این موضوع نمی‌کند که ایرانیانی که از طریق ترکیه به مرز مجارستان می‌رسند، سال‌ها در اردوگاه‌های ترکیه بوده‌اند و قطعا در این اواخر تهران و اطرافش را ندیده‌اند.»

روز ۲۰ اسفندماه گذشته نیز با انتشار اخباری در مورد “ارتباط روشن مهاجرت‌های غیرقانونی با انتقال کرونا” و نام بردن از ایرانیان از سوی نخست‌وزیر مجارستان، یک خبرنگار مجار در توییتر نوشت: «اوربان فراموش کرده است که دانشجویانی که اکنون در بیمارستان بستری هستند به طور قانونی به مجارستان آمده‌اند».

خبرگزاری‌های ایران می‌نویسند، در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های مجارستان مشغول به تحصیل هستند.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *