ابوالفضل قدیانی: سلطه خامنه‌ای و استبداد دینی مشکلی بزرگ‌تر از کرونا

By | ۱۳۹۹-۰۲-۱۰

ابوالفضل قدیانی، از منتقدان حکومت ایران “سلطه جبارانه” خامنه‌ای، “استبداد دینی” و”ولایت فقیه” را مشکلی بزرگ‌تر از کرونا دانسته و گفته ۱۰ درصد ثروتی که خامنه‌ای تصاحب کرده برای مبارزه با کرونا و فقر ناشی از آن کافی است.

ابوالفضل قدیانی، از چهره‌های سرسخت مخالفت حکومت ایران در بیانیه‌ای که روز دوشنبه هشتم اردیبهشت (۲۷ آوریل) در سایت کلمه (نزدیک به میرحسین موسوی، از رهبران جنبش سبز) منتشر شد، سیاست‌ رهبر جمهوری اسلامی و کل نظام «زیر فرمان او» را به باد انتقاد گرفته و نوشته است: «حقیقت این است که در انتخاب میان جان و سلامت انسان‌ها و پول و اقتصاد، علی خامنه‌ای پول را بر جان و سلامت و حیثیت و آبروی انسان‌ها ترجیح می‌دهد.» او معتقد است که حسن روحانی هم از همین قماش است که گفته «اگر دومیلیون نفر هم از کرونا بمیرند بهتر از آن است که سی میلیون گرسنه به خیابان‌ها بیایند».

قدیانی پیش‌بینی کرده است که این وضع نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد و مردم «دیر یا زود برای بازستاندن تمامی حقوق خود قیام خواهند کرد. مردم تا ابد ظلم و ستم و فقر و گرسنگی را تحمل نخواهند کرد.»

ابوالفضل قدیانی بارها از سیاست‌های نظام و رهبر آن انتقاد کرده و پس از انتخابات سال ۸۸ به زندان افتاده است. او در بیانیه اخیر خود گفته است که جمهوری اسلامی اقتصاد ایران را «قربانی کالاهای بنجل چینی» کرده و با اشاره به بخشی از سخنرانی علی خامنه‌ای در نیمه شعبان به او انتقاد کرده است که به جای بها دادن به جان پرسنل بیمارستان‌ها که عده زیادی از آنها به خاطر کمبود تجهیزات جان خود را برای نجات بیماران مبتلا به کرونا از دست دادند، به تمجید و ستایش از «بازوهای سرکوبگر خود» پرداخته است.

جهش تولید مورد نظر خامنه‌ای و هزینه “جاه‌طلبی‌های” نظام

ابوالفضل قدیانی روی چند نکته در سخنان خامنه‌ای مکث کرده است. اول این نکته که رهبر جمهوری اسلامی گفته «جهش تولید یک امر حیاتی است که به هر قیمت باید انجام شود». او این سخنان را بر پایه «آمار سازی» دروغ دانسته که علاوه سرپوش گذاشتن بر رشد منفی اقتصاد در ایران و «کسری بودجه بیش از ۶٠ درصدی و عدم توان سرمایه گذاری در عرصه‌های مختلف» بطریق اولی «نشانه سوء مدیریت و ناکارآمدی مزمن مدیریت حکومت در عرصه‌های مختلف است». او پرسیده که در این وضعیت اقتصادی جهش تولید «چگونه به ذهن وی (خامنه‌ای) متبادر شده است معلوم نیست».

این منتقد حکومت ایران آقای خامنه‌ای را متهم کرده که نمی‌خواهد «از دارایی و ثروتی که از مردم مصادره و تصاحب کرده برای مردم هزینه کند» و حتی اگر جان مردم در خطر باشد «با گرسنگی دادن به مردم» پول و ثروت آنها را هزینه «جاه طلبی‌های خود در نگهداشتن مستبد آدمکشی مانند بشار اسد» یا «هزینه‌های حزب ا… لبنان، دخالت در یمن و عراق حتی بعضی کشورهای افریقایی» می‌کند.

آقای قدیانی در جای دیگری از بیانیه گفته است که از نظر او «مشکل اساسی و بزرگتر از کرونا در ایران سلطهٔ جبارانه متکی به سر نیزه علی خامنه‌ای و نیز سلطه نظام استبداد دینی بر پایه ولایت مطلقه فقیه موسوم به نظام جمهوری اسلامی» بر ملت و کشور است.

“ریاکارانه‌ترین و مزورانه‌ترین” بخش سخنان خامنه‌ای

این منتقد حکومت ایران معتقد است که «ریاکارانه ترین و مزورانه ترین بخش سخنرانی وی (خامنه‌ای) آن بخشی بود که سخن از عدالت در قدرت، عدالت در ثروت، عدالت در سلامت ایجاد مواسات در جامعه کمک به مستمندان و محرومان به میان آورد و از اغنیاء خواست که به کمک محرومان و نیازمندان بروند».

آقای قدیانی به کاری که اخیرا امام جمعه‌ ایرانشهر کرده و انتشار تصاویر و ویدیوی آن با واکنش‌های بسیار روبرو شده اشاره کرده است. امام جمعه ایرانشهر در این ویدیو از پنجره خودروی خود به رهگذران مشتی اسکناس می‌دهد. قدیانی نوشته است که اعتراض و انتقاد به این «افتضاح» آنقدر بالا گرفت که امام جمعه ناچار به استعفا شد.

تنها ۱۰ درصد ثروت خامنه‌ای برای درمان درد مردم کافی است

ابوالفضل قدیانی در بیانیه خود به ثروت آقای خامنه‌ای پرداخته «که بالغ بر صدها میلیارد دلار تخمین زده می شود» و گفته است تمامی این ثروت ماحصل «یغما و چپاول» ارگان‌هایی مانند « ستاد اجرائی فرمان ۸ ماده‌ای، بنیاد مستضعفان، آستان قدس رضوی، قرار گاه خاتم الانبیاء سپاه و احتمالا بنیادها و بنگاه‌های دیگر» است.

به گفته قدیانی این «ثروت آن قدر عظیم است که با ده درصد آن می‌توان چندین ماه به نیازمندان و کسانی که شغل خود را از دست داده‌اند حقوق پرداخت، که به قرنطینه خود ادامه دهند تا بحران ویروس کرونا خاتمه پیدا کند.» او در پایان گفته که «گوش مستبد امروز ایران به این حرف‌ها بدهکار نیست اما ملت ایران روزی از او حساب سختی خواهند کشید» و دست آخر آروزی «خلاصی ملت ایران از شر استبداد» را کرده است.

این اولین اعتراض به حکومت ایران از زمان شیوع کرونا نیست

ابوالفضل قدیانی اوایل فروردین ماه امسال نیز در یادداشتی در سایت کلمه رهبر جمهوری اسلامی را به «فرافکنی، فریب و انحراف افکار عمومی» درباره علت شیوع کرونا متهم کرده بود.

او در آنجا هم به نقش ارگان‌های وابسته به حکومت در شیوع کرونا در ایران اشاره کرده بود. چند روز پس از آن نیز صد نفر از اساتید دانشگاه و فعالان سیاسی و اجتماعی ایران با انتشار بیانیه‌ای، پنهان‌کاری‌های اولیه حکومت جمهوری اسلامی و نیروهای امنیتی‌اش را، عامل شیوع تصاعدی این بیماری و  از دست رفتن جان شهروندان دانستند و نگاه توطئه محور آیت‌الله خامنه‌ای را به چالش کشیده‌اند.

این گروه از اساتید و فعالان سیاسی با اشاره به سه اولویت جلوگیری از گسترش شتابان ویروس، حل مسئله کمبود منابع مالی و تجهیزات و حمایت مالی از قشرهای آسیب‌پذیر پرسیده بودند که آیا منابع صندوق ذخیره ارزی که به همه مردم ایران تعلق دارد، باید صرف سپاه قدس شود یا حفظ سلامتی مردم؟

حکومت ایران تلاش می‌کند جامعه جهانی را متقاعد کند که تحریم‌های آمریکا علت اصلی وضع اسفبار اقتصادی در ایران است. محمدجواد ظریف حدود یک ماه پیش در توییتی نوشت: «ایران تنها کشوری است که برای محافظت از شهروندانش به تمام منابعش دسترسی ندارد … و در ستیز رو در رو با بیماری، نمی‌تواند تجهیزات و اقلام پزشکی را به سادگی خریداری نماید». او و از تحریم ها در دوران کرونا به عنوان «جنایت جنگی» یاد کرده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *