افغانستان از ایران خواست درباره اتهام غرق کردن مهاجران در رودخانه توضیح دهد 

By | ۱۳۹۹-۰۲-۱۴

افغانستان از ایران خواست تا درباره اتهام شکنجه و غرق کردن ده‌ها مهاجر افغانستانی در مرز دو کشور تحقیق کند.

روز شنبه رسانه‌های افغانستان با گفت‌وگو با شاهدان عینی و افرادی که اخیرا از مرز ایران اخراج شده اند، گزارش کردند که ماموران مرزبانی ایران بیش از ۵۰ مهاجر افغان را به رودخانه انداخته اند. بیشتر این افراد غرق شده اند.

وزارت امور خارجه افغانستان با انتشار این خبر اعلام کرد: «سرپرست وزارت امور خارجه با دریافت گزارشهای مطبوعات مبنی بر کشته شدن مسافرین افغان در امتداد سرحد با کشور ایران، ضمن ابراز مراتب اندوه و تاثر خویش در زمینه، خواستار تحقیقات همه جانبه گردید.» حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه ، «هیئتی را تحت رهبری معین سیاسی وزارت خارجه توظیف نموده است تا این حادثه را به شکل همه جانبه تحقیق و بررسی نماید، تا در پرتو حقایق موجود تصامیم لازم اتخاذ گردد.»

طلوع نیوز روز شنبه به نقل از شاهدان عینی درباره این حادثه نوشت: «گواهان رویداد مدعی استند که مرزبانان ایرانی پس از بازداشت پنجاه وهفت تن از شهروندان افغانستان، شمار زیادی از آنان را مجبور ساخته‌اند که خود شان را در آب بیاندازند. این شاهدان می‌گویند که تنها جسد هفت تن از ۲۷ تن از شهروندان افغان را از آب پیدا کرده‌اند و از سرنوشت دیگر شهروندان خبری در دست نیست.»

وزارت امور خارجه ایران هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است اما کنسولگری ایران در هرات این گزارش‌ها را تکذیب کرد.

طلوع نیوز به نقل از مسؤولان شفاخانه/بیمارستان حوزوی هرات گزارش کرد «تاکنون جسدهای پنج قربانی این رویداد به این شفاخانه منتقل شده اند.»به گزارش همین منبع بستگان قربانیان می‌گویند پلیس ایران در منطقه موسوم به ذوالفقار این افراد را بازداشت و حتی بالای/ به سوی آنها شلیک کرده است.

محمد سردار بهادری عضو شورای ولایتی هرات به طلوع‌نیوز گفت: «ما از کشور همسایه ایران می خواهیم که برای کسانی که بخاطر فقر و بیچارگی به این کشور می روند، به آنها ترحم داشته باشند و بالای آنها فیر/شلیک نکنند.»
یورونیوز:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *