قاضی منصوری؛ متهمی که با نیم میلیون یورو رشوه فرار کرد

By | ۱۳۹۹-۰۳-۱۹

یک مقام قضائی که ده‌ها روزنامه‌نگار را به حبس محکوم کرده و اکنون فراری است به اتهام دریافت رشوه غیابی محاکمه می‌شود. قاضی منصوری که بازپرس شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه بود متهم به دریافت نیم میلیون یورو رشوه شده است.

در جریان محاکمه اکبر طبری، معاون اجرایی حوزه ریاست قوه قضائیه در دوره صادق لاریجانی و بیش از بیست متهم دیگر، نام یکی از قاضیان دستگاه قضایی نیز مطرح شد که اهل رسانه خاطره خوشی از او ندارد. نخستین جلسه این محاکمه روز گذشته، ۱۸ خرداد برگزار شد.

متهم ردیف نهم این پرونده غلامرضا منصوری است که مدتی بازپرس یکی از شعبه‌های دادسرای فرهنگ و رسانه بود. به گفته رسول قهرمانی، نماینده دادستان او که فراری است و از کشور خارج شده متهم به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه شده است.

قهرمانی می‌گوید این رشوه را حسن نجفی، متهم ردیف دوم که او نیز از کشور گریخته زمانی به منصوری داده که او قاضی اجرایی لواسان بود.

به گزارش خبرگزاری میزان نماینده دادستان گفت: «نجفی در مورد ساخت و ساز‌های غیرمجاز در اطراف لواسانات و همچنین با همراهی برخی از مدیران توانسته است زمین‌های ارزشمندی را وارد حوزه شهری کند که در نتیجه الحاق آن ساختمان‌ها و ویلا‌های چشم‌نواز با پول‌های نامشروع احداث می‌شود.»

اکبر طبری حدود دو دهه از مسئولان ارشد قوه قضائیه بود. قهرمانی می‌گوید او در این مدت “اقدامات مجرمانه وسیعی” را رقم زده و “با اعمال نفوذ در مراجع قضایی و دستگاه‌های اجرایی حداکثر سوء استفاده مالی و اداری را به دست آورده است”.

این پرونده که بخشی از فساد گسترده در دستگاه قضائی را بر ملا می‌کند و در آن صحبت از صدها میلیارد تومان و صدها هزار یورو رشوه و سوءاستفاده در میان است توجه زیادی جلب کرده است.

صادرکننده احکام سنگین برای فعالان سیاسی و رسانه‌ای

برای اهل رسانه نام چند نفر از متهمان از جمله منصوری بیشتر جلب توجه کرده است. سایت خبری “فرارو” نوشته منصوری زمانی سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه بود و “سابقه صدور احکام سنگین برای برخی فعالان رسانه‌ای و سیاسی در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود را در کارنامه خود دارد”. این سایت نوشته چندی پیش خبرهایی درباره حضور منصوری در آلمان منتشر شده بود.

حسین مهرزاد، روزنامه‌نگار در یک پیام توئیتری با انتشار تصویر تعدادی از روزنامه‌نگارانی که منصوری علیه آنها حکم صادر کرده نوشته این احکام بهمن ۹۱ صادر شده که “شاید سخت‌ترین روزهای دهه ۹۰ برای صنف ما بود”.

اکبر منتجبی، معاون سردبیر روزنامه سازندگی هم در پیامی توئیتری با اشاره به اتهام دریافت نیم میلیون یورو رشوه و فراری بودن منصوری نوشته او “سال ۹۱ حکم بازداشت ۲۰ روزنامه‌نگار را یک‌شبه صادر کرد”.

در میان متهمان یکی دیگر از کسانی که بیشتر جلب توجه کرده بیژن قاسم‌زاده است که برخی رسانه‌ها ی او را “از قضات پر حاشیه قوه قضائیه” معرفی می‌کنند. متهم ردیف یازدهم پرونده فساد اکنون به قید وثیقه آزاد است.

قاسم‌زاده که زمانی کشتی‌گیر بوده مدتی رئیس دادسرای ورزش کارکنان دولت شد و در آن زمان از جمله سوشا مکانی، دروازه‌بان سابق تیم فوتبال پرسپولیس را به اتهام انتشار عکس‌های خصوصی روانه زندان کرد.

صادرکننده حکم فیلترینگ تلگرام مقابل دادگاه

او زمانی نیز با امیر تتلو، خواننده جنجالی که در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ از حامیان ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضائیه بود درگیر شد و زمانی حکم بازداشت حمید بقایی، معاون اجرای محمود احمدی‌نژاد را صادر کرد، اما شهرتش را بیشتر مدیون صدور حکم فیلترینگ شبکه اجتماعی تلگرام در اردیبهشت ۱۳۹۷ است.

در این میان واکنش روزنامه‌نگارانی که زمانی با حکم قاضی منصوری به زندان افتاده‌اند، به محاکمه غیابی او و اتهام رشوه‌خواری نیم میلیون یورویی‌اش همچنان ادامه دارد.

پوریا عالمی، طنزنویس و روزنامه‌نگار یکی از این افراد است که ۱۹ خرداد در یک پیام توئیتری خطاب به این متهم فراری نوشت: «قاضی منصوری، حتما خدا از شما راضی است!»

عالمی نوشته بازداشت ۳۴ روز انفرادی او به اتهام‌های نظیر همکاری با سازمان اطلاعات بریتانیا MI6 با قضاوت منصوری انجام شده است.

این طنزنویس در ادامه نوشت: «به مادرم گفته بودید “برای رضای خدا حکم می‌دهید” حتماً خدا از شما راضی است؛ چون در خبر خواندم خداوند به‌عنوان پاداش ۵۰۰ هزار یورو و یک بلیت یک‌طرفه به فرنگ به شما رسانده است.»

نزدیک به یک سوم متهمان پرونده اکبر طبری و همدستانش “متواری” اعلام شده‌اند. تا کنون به طور قطعی روشن نیست که این متهمان به کدام کشور فرار کرده‌اند.

این که محاکمه طبری و همدستان او گامی جدی در مقابله با فسادی باشد که در ایران از آن به عنوان “فساد سیستماتیک” یاد می‌کنند با سوال و تردید روبرو است. روزنامه همدلی، چاپ ایران، در یادداشت روز دوشنبه خود نوشته است: «امروز کسی نیست که نداند بستر همچنان به قوت خود باقی است و فقط آنها که در این بستر به دنیا آمده و فعالیت کرده‌اند حذف می‌شوند. چنان که می‌بینیم با اینکه هر روز تعداد قابل توجهی از مفسدان به دست عدالت سپرده می‌شوند، اما رویه‌ای تغییر نمی‌کند. اگر هم تغییری باشد در حد بخشنامه است […] حذف واقعی فساد را باید زمانی دانست که بسترهای شکل‌گیری تغییر کند، نه اینکه تنها نمادهای فساد حذف شوند. طبری تنها یک نماد است؛ نمادی از یک فساد که سال‌ها توانسته رشد و زندگی کند. حالا که او رفته چه تضمینی هست که دیگری جایش را نگیرد؟»
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *