عضو شورای انقلاب فرهنگی: رشد جمعیت ایران تا سال ۱۴۱۵ به صفر می‌رسد

By | ۱۳۹۹-۰۳-۲۳

رئیس کمیته سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران می‌گوید که بین سال‌های ۱۴۱۰ تا ۱۴۱۵ نرخ رشد جمعیت کشور احتمالا به صفر برسد.

محمد جواد محمودی از مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور، گرایش بسیاری از مردم به داشتن فرزند کمتر و حرکت ساختاری جمعیت به سمت سالخوردگی به عنوان عوامل کاهش رشد جمعیت ایران نام برد.

او عنوان کرد که سالانه ۱۰۰ هزار نفر از ایران مهاجرت می‌کنند که همین امر باعث می‌شود نرخ رشد جمعیت در کشور «کمتر از نرخ رشد طبیعی شود».

آقای محمودی با اشاره به پیش‌بینی سازمان ملل گفته است احتمالا زمانی که نرخ جمعیت کشور به صفر می‌رسد، جمعیت ایران ۹۵ تا ۹۶ میلیون نفر باشد.

نرخ رشد جمعیت ایران طی یک دهه اخیر رو به کاهش بوده است به‌طوری که طبق گزارش خبرگزاری مهر، از ۱.۲۹ درصد در سال ۱۳۹۰ به کمتر از یک درصد در سال ۱۳۹۸ رسید.

هشدار مقام مسئول در شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از ابراز نگرانی‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، صورت می‌گیرد که بارها از سیاست‌های کنترل جمعیت در گذشته انتقاد کرده بود.

خامنه‌ای با اشاره به جمعیت کشورهای هند و چین که به ادعای او «زمینه رشد آنها را فراهم کرده»، خواستار ازدیاد جمعیت ایران شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *