نامه زندانیان سیاسی و محکومین اعتراضات آبان ماه ۹۸ در زندان تهران بزرگ، فشافویه به دادستان تهران: کرونا در زندان شیوع پیدا کرده است

By | ۱۳۹۹-۰۶-۱۰

۶۰ نفر از زندانیان سیاسی و محکومین اعتراضات آبان ماه ۹۸ در زندان تهران بزرگ، فشافویه، در نامه‌ای خطاب به دادستان تهران، نسبت به شیوع کرونا در برخی سالن‌های این زندان اظهار نگرانی کرده و خواستار حضور دادیار ناظر بر زندان‌ها شدند.

به گزارش روز یکشنبه ۹ شهریور کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این افراد با اشاره به دستورالعمل رئیس قوه قضاییه مبنی بر صدور مجوز مرخصی اضطراری به زندانیان به دلیل خطر ویروس کرونا، گفته‌اند که پی‌گیری خانواده‌های آنها برای گرفتن مرخصی بی‌نتیجه مانده است.

اعتراضات آبان ‌ماه پارسال که گران شدن قیمت بنزین جرقه آن را زد، منجر به سرکوب خونین معترضان توسط نیروهای امنیتی و انتظامی ایران شد به طوری که برخی گزارش‌ها از بازداشت هفت هزار نفر از معترضان حکایت دارد.

پیش از این کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گزارش داده بود که بیش از ۳۰۰ زندانی اعتراضات آبان ۹۸ در زندان فشافویه هستند.

زندانیان سیاسی و محکومین اعتراضات آبان‌ماه در نامه‌ای خطاب به «علی القاصی مهر» دادستان تهران، با اشاره به شیوع ویروس کرونا در برخی از سالن‌های تیپ ۵ زندان تهران بزرگ و پیگیری‌های مستمر و بی‌نتیجه خانواده زندانیان، خواستار حضور امین وزیری دادیار ناظر بر زندان در محل تیپ ۵ این زندان شدند.

در هفته‌های اخیر گزارش‌های زیادی از شیوع کرونا در زندان‌های ایران، خصوصا بخش محکومین سیاسی و مدنی منتشر شده بود.

این زندانیان می‌گویند از طرق مختلف خواستار حضور آقای وزیری در زندان شده‌اند اما تاکنون هیچ گونه ترتیب اثری به این درخواست داده نشده است.

این نامه در ادامه خطاب به آقای القاصی مهر می‌گوید، پس از دستورالعمل رئیس قوه قضاییه مبنی بر صدور مجوز مرخصی اضطراری به زندانیان به دلیل تهدید کرونا، خانواده‌هایشان جهت پیگیری این موضوع به دادیار مستقر در دادسرای امنیت اوین مراجعات مکرری داشته‌اند که یا موفق به ملاقات با وی نشده یا پاسخ روشن دریافت نکرده‌اند.

سازمان عفو بین الملل ۱۰ مرداد، با انتشار برخی مکاتبات سازمان زندان‌های ایران با مقامات وزارت بهداشت فاش ساخت که دولت جمهوری اسلامی در ارسال تجهیزات و لوازم پزشکی به زندان‌های کشور جهت مهار بیماری کرونا کوتاهی کرده است.

در ماه‌های گذشته درخواست‌های متعددی از سوی نهادهای حقوق‌بشری بین‌المللی برای آزادی زندانیان سیاسی در دوران شیوع کرونا مطرح شده که به طور عمده از سوی قوه قضاییه ایران نادیده گرفته شده است.

وب‌سایت اتحادیه کارگران آزاد ۲۰ مرداد ماه از ابتلای ۱۲ زندانی سیاسی به کرونا در زندان اوین خبر داد که در میان آنها نام جعفر عظیم‌زاده، دبیر هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران، اسماعیل عبدی، عضو کانون صنفی معلمان، امیرسالار داوری، وکیل، مجید آذرپی و محمد داوودی دیده می‌شود.

وب‌سایت اطلس زندان‌های ایران نیز ۲۱ مرداد گزارش داده بود که در پی شیوع ویروس کرونا در زندان اوین، شماری از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین در حیاط زندان تحصن کردند.

همچنین نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در زندان زنجان به‌سرمی‌برد از ابتلای خود و ۱۱ نفر دیگر از هم‌بندی‌های وی به ویروس کرونا خبر داده بود.
رادیو فردا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *