واکنش‌ها به انتقاد جنجالی حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

By | ۱۳۹۹-۰۷-۰۷

انتقاد شدید نماینده خامنه‌ای در کیهان از آیت‌الله سیستانی در ایران و به‌ویژه در عراق با واکنش‌های تندی روبه‌رو شد. حسین شریعتمداری از سیستانی خواسته بود رویکرد خود را نسبت به نظارت سازمان ملل بر انتخابات عراق تصحیح کند.

آیت‌الله علی سیستانی، مرجع شیعیان عراق

انتقاد چند روز پیش حسین شریعتمداری، نماینده خامنه‌ای در کیهان از مرجع شیعیان عراق، انتقادی بود که سیل انتقادهای دیگر را در پی داشت. انتقادهایی که  تنها به مقامات عراق از شریعتمداری محدود نشد.

کار به جایی رسیده است که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز ناگزیر به میدان آمده و مدعی شده که اظهارات حسین شریعتمداری ربطی به مواضع مسئولان جمهوری اسلامی ایران ندارد.

اما اعلام موضع وزارت امور خارجه ایران به تنهایی نمی‌تواند از گستره انتقادها و جنجالی که سخنان شریعتمداری در عراق برانگیخته است، بکاهد. نگاه‌ها اکنون  متوجه بیت رهبری ایران و شخص خامنه‌ای است.

سایت “میدل‌ایست‌نیوز” به جنجال‌های برخاسته از حمله تند شریعتمداری به مرجعیت شیعه عراق پرداخته و به نقل از فعالان شبکه‌ها نوشته است که اگر چنین انتقادهایی از سوی یک تحلیلگر عراقی مطرح می‌شد، گروه‌های فشار در ایران دست به تظاهرات می‌زدند و دفاتر و سفارتخانه‌ای را به آتش می‌کشیدند.

موضوع چیست؟

موضوع به دیدار آیت‌الله علی سیستانی، مرجع شیعیان عراق با جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه سازمان ملل برمی‌گردد.

در آن دیدار سیستانی با اشاره به الزام رعایت شفافیت در برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، خواستار نظارت سازمان ملل متحد بر مراحل مختلف این انتخابات شده بود.

حسین شریعتمداری، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در روزنامه کیهان طرح چنین درخواستی از سوی آیت‌الله سیستانی را “دون شان و جایگاه” او خوانده و از او خواسته بود تا رویکرد خود را “تصحیح” کند.

شریعتمداری در عین حال تاکید کرده بود چنین درخواستی از سوی آیت‌الله سیستانی به معنای اعلام ورشکستگی عراق، “بدبینی به ملت و خوش‌بینی به بیگانگان است”.

واکنش مسئولان عراق

سایت “میدل‌ایست‌نیوز” در گزارش دیگری به نشست یکشنبه شب (۲۷ سپتامبر) سران سه قوه عراق پرداخته است. در این نشست، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر، محمد حلبوسی، رئیس پارلمان و فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق شرکت داشتند.

شرکت کنندگان در این نشست بلند پایه، اظهارات شریعتمداری را مورد انتقاد شدید قرار داده و تاکید کرده‌اند که مرجعیت علی سیستانی “محور امنیت عراق و مردم” این کشور است.

این مقام‌های عراقی سخنان شریعتمداری درباره درخواست آیت‌الله سیستانی درباره نظارت سازمان ملل بر انتخابات پیش از موعد پارلمانی عراق را توهین به مرجعیت شیعیان عراق دانسته و محکوم کرده‌اند.

حتی نوری مالکی، رهبر ائتلاف قانون و نخست‌وزیر سابق این کشور، با صدور بیانیه‌ای درباره اظهارات حسین شریعتمداری گفته است: «توهین به مرجعیت، توهین به همه مردم عراق است.»

سایت “شفقنا” به نقل از مالکی نوشت: «یادداشت یک روزنامه در ایران و انتقاد موجود در آن که توهین به مرجعیت عالیقدر در پی استقبال ایشان از جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه سازمان ملل به شمار می آید را شدیدا محکوم می‌کنیم، این اقدام توهین به همه مردم عراق به شمار می‌رود.»
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *