احمد علم‌الهدی: مشکل با تبعیت از رهبر حل می‌شود نه با آمدن بایدن

By | ۱۳۹۹-۰۸-۱۸

امام جمعه مشهد می‌گوید اینطور نیست که اگر جمهوریخواهان آمریکا شکست خوردند و دموکرات‌ها آمدند، وضعیت ما فرق کند. به باور او دموکرات و جمهوری‌خواه دو روی یک سکه‌اند و مشکلات فقط با تبعیت از خامنه‌ای حل می‌شود.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی به کسانی که منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده هستند هشدار داد: «دموکرات‌ها از جمهوری‌خواه‌ها نامردتر، نابکارتر و جانورتر و جمهوری‌خواهان از دموکرات‌ها ناپاک‌تر و این‌ها هر دو یک جریان هستند.»

علم‌الهدی که با شیوع کرونا در ایران از تریبون نماز جمعه محروم شده و خطبه‌های خود را به صورت مجازی منتشر می‌کند این اظهارات را به مناسبت نماز روز ۱۶ آبان منتشر کرده است.

نماینده علی خامنه‌ای در خراسان رضوی در بخشی از خطبه کتبی خود نوشت: «در طول تاریخ ۴۲ ساله انقلاب اسلامی، جنایت‌هایی که طی دوران حاکمیت دموکرات‌ها در آمریکا بر ما وارد شد، کمتر از جنایات و جرایمی که در دوران حاکمیت جمهوری‌خواهان در این کشور به ما وارد آمد نبوده است.»

روز گذشته که امام جمعه مشهد این خطبه را منتشر کرد گرچه شواهد از احتمال زیاد پیروزی جو بایدن بر رقیب او دونالد ترامپ خبر می‌داد اما نتیجه انتخابات آمریکا هنوز اعلام نشده بود.

البته نامزد حزب دموکرات پیش‌بینی کرده بود که خبر پیروزی خود را روز شنبه اعلام می‌کند و غروب این روز شماری از رسانه‌های آمریکایی، از جمله سی‌ان‌ان‌، فاکس‌نیوز و آسوشیتدپرس گزارش دادند که جو بایدن با ۲۰ رای الکترال پنسیلوانیا، در مجموع ۲۷۳ رای الکترال کسب کرده است.

هر یک از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باید دست‌کم ۲۷۰ رای الکترال را از آن خود کند تا به عنوان برنده نهایی شناخته شود. هنوز شمارش آرا در سه ایالت به پایان نرسیده و احتمال می‌رود که رای بایدن بیشتر نیز بشود.

رهبر جمهوری اسلامی و برخی مقام‌های ارشد ایران از جمله رئیس جمهوری حسن روحانی و وزیر خارجه دولت او محمد جواد ظریف پیش از این ادعا کرده بودند که پیروزی هیچ یکی از دو رقیب برای این کشور تفاوتی نمی‌کند.

با این همه حسن روحانی و ظریف در اظهارات خود در بامداد شنبه گفته‌اند که بایدتن با ترامپ تفاوت دارد و به نوعی ابراز خوش‌بینی کردند که با حضور دموکرات‌ها در کاخ سفیذ، امریکا به توافق هسته‌ای بازگردد و فشار تحریم‌ها کاهش یابد.

“برجام کلاهبرداری بود”

احمد علم‌الهدی درباره توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفته است: «این برجام که یک کلاه‌برداری به تمام معنا از مردم ما و یک سوء استفاده جانورصفتانه از حسن نیت مسئولان ما بود، در زمانی انجام شد که دموکرات‌ها سر کار بودند.»

او می‌گوید معضلات کنونی ایران ربطی به خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها ندارد بلکه “تمام مشکلات ما این است که رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در مسائل اقتصادی و سیاسی به وسیله برخی عوامل اجرایی مورد عمل قرار نمی‌گیرد”.

امام جمعه مشهد از این ادعای خود نتیجه گرفته که اگر “مدیران تابع توصیه‌ها و رهنمودهای حکیمانه رهبری باشند” همه مشکلات حل می‌شود. او توضیح نداد که چرا با مدیرانی که به گفته او به این توصیه‌ها عمل نکرده و وضع کشور را به این جا کشانده‌اند برخوردی نشده و نمی‌شود.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *