مهاجرت روزانه‌ ۲۰ فارغ‌التحصیل دانشگاهی و نخبه علمی از کشور

By | ۱۳۹۹-۰۹-۱۲

نائب رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: برای حوزه‌ای مثل تحصیل یا ارتقای تحصیلی سالانه ۱۴۵ هزار نفر مهاجرت می‌کنندکه ۱۰۵ هزار نفر از آنها تحصیلات دانشگاهی دارند؛ در واقع روزانه حدود ۲۰ مهندس و نخبه از کارشناسی تا دکترا از کشور خارج می‌شوند.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ “محمد وحیدی” نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مهاجرت یک اصل طبیعی است که هم از داخل به خارج و هم برعکس انجام می‌شود،‌ اظهار کرد: در مهاجرت جریان نخبگانی کشور، جزو کشورهایی هستیم که بیشترین آمار مهاجرت به خارج از کشور را داریم.

وحیدی با بیان اینکه مهاجرت نخبگانی یک آسیب اجتماعی تلقی می‌شود، تصریح کرد: در مهاجرت نخبگانی زمانی‌که یک نخبه که یک فرد برجسته و کارآمد بوده که در تولید علم و فناوری اثرگذار است، از کشور خارج می‌شود بسیار برای کشور آسیب‌زاست.

نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: اگر برگشت نخبگان به داخل کشور در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت انجام شود، آثار مثبتی به همراه دارد اما اگر سیر این جریان معکوس باشد یعنی میزان مهاجرت بیشتر از برگشت آن باشد، اثرش برای هر کشوری منفی است و ما در این حوزه آسیب را درک کرده‌ایم.

وحیدی با ارائه آمار مهاجرت سالانه خاطرنشان کرد: آمار وزارت علوم نشان می‌دهد که در کشورمان برای حوزه‌ای مثل تحصیل یا ارتقای تحصیلی سالانه 145 هزار نفر مهاجرت می‌کنند که 105 هزار نفر از آنها تحصیلات دانشگاهی دارند و از کشور خارج می‌شوند؛ در واقع روزانه حدود 20 مهندس  و نخبه از کارشناسی تا دکترا از کشور خارج می‌شوند که این عدد کمی نیست و به همین نسبت، برگشت نخبگان وجود ندارد.

وی با اشاره به برنامه‌های نخبگانی بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: برنامه‌ریزی مناسبی در بنیاد ملی نخبگان شده است و ما یک هدف‌گذاری مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان داریم که ظرفیت نخبگان خارج از کشور برای شکل‌گیری این شرکت‌ها، می‌توانند نخستین قابلیت باشد؛ اساس حرکت آینده این است که ما از علم تئوریک به علم کاربردی و کارآمد برسیم و شرکت دانش‌بنیان نقطه اتصال 2 مجموعه صنعتی و علمی می‌تواند باشد که رفع نیازهای کشور را به دنبال دارد.

نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به شخصیت علمی شهید فخری‌زاده تصریح کرد: شهید محسن فخری‌زاده یک شخصیت نخبه، برجسته،‌ تاثیرگذار و کارآمد در حوزه علم، فناوری و تولید دانش و کاربردی کردن آن بود؛ این شهید سرتیم اصلی مطالعاتی کیت‌های تشخیصی کرونا و همچنین سرتیم اصلی در ساخت یک نوع از واکسن‌های مقابله با کووید 19 بودند که این امر نشان‌دهنده این است که این شهید نخبه چقدر در فرایند تولید علم و رفع مشکلات کشور تاثیرگذار بوده است و در همین راستا اگر بتوانیم نخبگان کشور را نیز حفظ کرده یا برای بازگشت آنها تلاش کنیم، قطعاً کشور با جهش رو‌به‌رو می‌شود.

وحیدی با اشاره به سوءاستفاده کشورهای مهاجرپذیر از نخبگان سایر کشورها تصریح کرد:‌ نگاه بسیاری از کشورهای دنیا به مهاجرپذیری نوعی استثمار نوین است زیرا هدف‌گذاری آنها طوری است که با یک برده‌داری نوین، نخبگان را به سمتی سوق بدهند که نیازهای خودشان را رفع کنند.

وی متذکر شد: کشورهای مهاجرپذیر در حوزه تخصصی علوم انسانی، هیچ‌وقت نخبه‌ای را به مدارج عالی نخواهند رساند اما در رشته‌هایی مثل علوم پزشکی یا علوم مهندسی که نیاز آنها را رفع می‌کند، نخبگان کشور را با اولویت جذب می‌کنند و نخبگان خودشان را به حوزه‌هایی می‌فرستند که اقتدار بین‌المللی آنها را دچار تضعیف نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *