طرح مجلس برای افزایش بودجه نیروی قدس سپاه از محل صادرات به عراق

By | ۱۳۹۹-۱۰-۱۴

نمایندگان مجلس ایران در طرحی تازه خواستار پرداخت اعتبارات بیشتر به نیروی قدس سپاه از محل صادرات به عراق و تعیین مالیات بر کالاهای آمریکایی وارداتی شدند.

مجلس

در این طرح که به عنوان «اقدام متقابل» در برابر عملیات کشته شدن قاسم سلیمانی ارائه شده، پیشنهاد شده که یک درصد درآمد حاصل از صادرات بخش دولتی به عراق به نیروی قدس اختصاص داده شود تا این نیرو بتواند از این منبع به کسانی که برای خارج کردن آمریکا از منطقه یا برخورد با عوامل کشته شدن قاسم سلیمانی فعالیت دارند، جایزه بدهد.

بر اساس گزارش منابع دولتی ایران، صادرات غیرنفتی ایران به عراق در هفت ماه اول سالجاری پنج میلیارد دلار بوده است.

در این گزارش آمار تفکیکی صادرات دولتی و غیردولتی مشخص نشده است که بتوان میزان درآمد احتمالی نیروی قدس سپاه از این محل را برآورد کرد.

علاوه بر این، ایران با دولت عراق برای صادرات گاز قرارداد دارد و بر اساس ارزیابی شرکت «بی‌پی»، عراق پارسال روزانه به طور متوسط ۲۵ میلیون متر مکعب گاز از ایران دریافت کرده است.

در ماه‌های گذشته، مقام‌های دولت ایران اعلام کرده‌اند که برای دریافت پول گاز از عراق دچار مشکل شده‌اند و با توجه به تحریم‌های آمریکا حدود ۶ میلیارد دلار از طلب‌های ایران وصول نشده است.

در بخش دیگری از طرح نمایندگان مجلس ایران پیشنهاد شده که «۳۰ درصد از ارزش کل کالا به عنوان عوارض گمرکی به کالاهای وارداتی یا برند وابسته» به آمریکا برای فعالیت‌هایی چون برگزاری جشنواره بزرگداشت قاسم سلیمانی و «جایزه بین‌المللی مقاومت» اختصاص یابد.

مجلس ایران دی‌ماه سال گذشته نیز پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، تصویب کرد که ظرف دو ماه بودجه نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، نیز ۲۰۰ میلیون یورو افزایش یابد.

به طور معمول هیچ نهادی بر بودجه نیروی قدس سپاه نظارت نمی‌کند و بودجه سالانه این نهاد نیز مشخص نیست.

نمایندگان مجلس ایران همچنین در طرحی که امروز ارائه کرده‌اند، از «اخراج آمریکا از منطقه» به عنوان مصداق «انتقام سخت» نام برده‌اند و پیشنهاد داده‌اند هر کشوری در منطقه که نیروهای آمریکایی از آن خارج شوند، به مدت ۵ سال با «توافق بر سر هزینه» از «همکاری دفاعی» حکومت ایران بهره‌مند خواهد شد.

در بخش دیگری از این طرح آمده است که اگر در جریان وقوع جنگ احتمالی، نیروهای آمریکایی در منطقه از خاک یک کشور در منطقه عملیاتی انجام دهند، نیروهای مسلح ایران «مجاز به پاسخ متناسب به کشور میزبان نیز می باشند».

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز در گفت‌وگویی که روز شنبه، ۱۳ دی‌ماه در خبرگزاری تسنیم منتشر شد، تاکید کرد که اگر جنگی بین ایران و آمریکا صورت بگیرد، « برای ما پایگاه آمریکا با کشور میزبانش تفاوتی ندارد و طبیعتاً بیشترین آسیب را همین کشورهای عربی منطقه می‌بینند».

نمایندگان مجلس ایران در بخش دیگری از این طرح، ضمن ممنوعیت واردات کالا از «مبدا آمریکا»، از دولت ایران خواسته‌اند که معاملات تجاری با پنج کشور چین، روسیه، سوریه ، عراق و ونزوئلا را افزایش دهد و ضمن افزایش سی درصدی ذخائر طلا، وابستگی کشور به دلار را کاهش دهد.

در این طرح به روش‌های اجرایی کردن این پیشنهادات اشاره‌ای نشده و به دولت ایران برای اجرایی کردن آنها بین دو ماه تا یک سال پس از تصویب این طرح مهلت داده شده است.

منبع: ایسنا، آرشیو رادیو فردا. ر.ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *