قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا در حمایت از خواست مردم ایران برای رسیدن به جمهوری دموکرات، سکولار و غیرهسته‌ای

By | ۱۳۹۹-۱۱-۲۴

اعضای جمهوری خواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن از ارائه قطعنامه‌ای با حمایت ۱۱۳ نماینده از هر دو حزب در صحن این مجلس خبر دادند که هدف از آن حمایت از خواست مردم ایران برای رسیدن به«جمهوری ایرانی دموکراتیک، سکولار و غیرهسته‌ای» و محکومیت «نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم دولتی» از سوی جمهوری اسلامی است.

نامه اعضای مجلس نمایندگان آمریکا کشتار هزار و ۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان ۹۸، سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، اعدام نوید افکاری و محکومیت اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی، به شرکت در یک عملیات بمب‌گذاری در پاریس، را نمونه‌هایی از نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی و حمایت آن از تروریسم خواند و نسبت به این روند ابراز نگرانی کرد.

این نامه افزود: آمریکا باید در همکاری با متحدان خود، به ویژه متحدان حوزه بالکان، که حضور ایران به کشورهای آنها نیز رسیده، جمهوری اسلامی را در ارتباط با سوءاستفاده از مزایای دیپلماتیک خود پاسخگو کرده و از «فعالیت‌های مخرب» نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران جلوگیری کند.

متن قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا علاوه بر اشاره به سرکوب اعتراضات مردمی در ایران در تیر ۱۳۷۸، ۱۳۸۸، دی ۹۶ و آبان ۹۸ و حبس و شکنجه و اعدام معترضین، نسبت به قتل و دستگیری ۸۶۰ روزنامه‌نگار در ایران از انقلاب سال ۵۷ هشدار داد.

سرکوب اقلیت‌های قومی و مذهبی و محرومیت آنها از حقوق شهروندی، موج اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ و دفن آنها در گورهای دسته‌جمعی از دیگر موارد نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی هستند که در متن این قطعنامه به آنها پرداخته شده است.

این قطعنامه همچنین با اشاره به دستگیری اسدالله اسدی به جرم شرکت در یک توطئه بمب‌گذاری در پاریس و دستگیری دو مامور ایرانی دیگر در آلبانی در سال ۲۰۱۸ به اتهام شرکت در یک توطئه بمب‌گذاری دیگر، نسبت به فعالیت‌های مراکز دیپلماتیک ایران در نقاط مختلف جهان هشدار داد.

قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا آژانس‌های مرتبط با دولت آمریکا را به همکاری با متحدین اروپایی، از جمله کشورهای عضو بالکان، فرا خواند تا ایران را برای نقض پروتکل‌های دیپلماتیک پاسخگو کنند و از دولت‌ها خواست علیه «فعالیت‌های مخرب» هیات‌های دیپلماتیک ایران اقدام کنند.

این قطعنامه با اعلام همبستگی کنگره آمریکا با مردم ایران «که به تظاهرات‌های مسالمت آمیز و مشروع خود علیه یک رژیم سرکوبگر و فاسد ادامه می‌دهند» تاکید کرد که «حق مردم ایران برای برقراری یک جمهوری ایرانی دموکراتیک، سکولار و غیر اتمی  را به رسمیت می‌شناسد.»
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *