انتخابات ۱۴۰۰ ایران؛ شورای نگهبان بدون تصویب مجلس شرایط نامزدی ریاست جمهوری را تغییر داد

By | ۱۴۰۰-۰۲-۱۶

شورای نگهبان ایران بدون تصویب مجلس مواردی از شرایط نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را تغییر داد و برای اجرا به وزارت کشور، مجری انتخابات، ابلاغ کرد. تصمیمی که با مخالفت سخنگوی جهبه اصلاحات در ایران مواجه شده است.

شورای نگهبان ایران مسئول تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی و احکام شرع اسلام است.

شورای نگهبان متشکل از ۶ فقیه منصوب آیت الله علی خامنه ای و ۶ حقوقدان به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه است از سوی مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند

بر اساس ابلاغیه این شورا به وزارت کشور، داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران از این پس باید حداقل ۴۰ و حداکثر ۷۵ سال سن، حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد (فوق لیسانس یا معادل آن) و دستکم چهار سال سابقه مدیریتی داشته باشند و هنگام ثبت‌نام گواهی عدم‌ سوءپیشینه ارائه کنند.

آذر منصوری، سخنگوی جبهه اصلاحات در ایران با اعتراض به این ابلاغیه در توییترش نوشته است که کار شورای نگهبان “غیرقانونی” است و به گفته او دولت حسن روحانی “نباید زیر بار این مصوبه غیرقانونی برود.”

به اعتقاد خانم منصوری “طبق وظایف و اختیاراتی که قانون برای شورای نگهبان تعیین کرده، این شورا نمی‌تواند خود در مغایرت با قانون عملی انجام دهد.”

بر اساس این تصمیم وزرا، استانداران، شهرداران شهرهای بالای دو میلیون نفر جمعیت، فرماندهان عالی نیروهای مسلح با درجه سرلشگری و بالاتر هم می‌توانند برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت‌نام کنند.

شورای نگهبان در سال ۱۳۹۶ مصوبه‌ای مشابهی داشت با عنوان “تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری”. رسانه‌های ایران می‌گویند آنچه امروز این شورا به وزارت کشور ابلاغ کرده، اصلاحیه مصوبه چهار سال پیش است.

شورای نگهبان پیش از این برخی مصوبه‌های مجلس برای اصلاح قانون شرایط نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را دوره های مختلف رد کرده و اکنون خود آن را در قالب مصوبه به وزارت کشور ابلاغ کرده است.

این شورا متشکل از شش فقیه منصوب آیت‌الله خامنه‌ای است و شش حقوقدان که مجلس به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه انتخاب می‌کند. این شورا صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را بررسی و نامزدهای نهایی را اعلام می کند.

در هشت سال اخیر شورای نگهبان در کنار رد صلاحیت گسترده داوطلبان نامزدی در انتخابات، صلاحیت دو رئیس جمهور پیشین یعنی اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد را هم رد کرده است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۸ خرداد برگزار شود. دوره ریاست جمهوری حسن روحانی نیمه مرداد یعنی حدود سه ماه دیگر به پایان می‌رسد.

رسانه‌های حکومتی ایران در روزهای اخیر نتایج نظرسنجی ای را منتشر کرده‌اند که ۵۱ درصد افراد مورد پرسش گفته‌اند “قطعا” در انتخابات شرکت نمی‌کنند.

برخی از مقام‌های دولتی و حکومتی از جمله احمد خاتمی عضو شورای نگهبان و از اعضای مجلس خبرگان رهبری از احتمال کاهش مشارکت در انتخابات ابراز نگرانی کرده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای گفته است دولت بعدی باید “جوان و حزب الهی باشد” تا “علاج” مشکلات کشور باشد.
بی بی سی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *