دلارهای بلوکه شده قبل از ورود به ایران خرج شد؟

By | ۱۴۰۰-۰۸-۲۴

بازار ارز مدت‌ها منتظر آزادسازی منابع بلوکه شده ارزی است و دولت هر بار وعده می‌دهد بازگشت دلارهای بلوکه شده، قیمت دلار را کاهش می‌دهد. اما حالا به نظر می‌رسد بازگشت منابع بلوکه شده منتفی است و ایران به جای آن کالای اساسی وارد می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین خبر از منابع بلوکه شده می‌گوید ۳٫۵ میلیارد دلار منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد شده است. منابعی که نه از عراق آزاد شده و نه کره جنوبی.

حالا سخنگوی وزارت امور خارجه گفته چون در شرایط تحریم هستیم اطلاعات ریز درباره مبدا آزادسازی دلارهای بلوکه شده را نمی‌دهد. اما او هم آزادسازی این منابع را تایید کرده است.

اما یک نکته مهم دیگر هم گفته. خطیب‌زاده گفته: « ما منابع متعددی در خارج از کشور داشتیم. ما در حال آزادسازی تدریجی آن‌ها هستیم. همین که امروز کالای اقتصادی وارد کشور می‌شود یعنی همه این‌ها به تدریج وارد می‌شوند.»

واردات کالا با ارزهای بلوکه شده

اظهارنظری که نشان می‌دهد بخشی از منابع بلوکه شده کشور آزاد شده اما به کشور وارد نشده و دولت با استفاده از منابع بلوکه شده ارزی، کالا وارد کشور کرده است.
به عبارتی دلارهای بلوکه شده، قبل از ورود به ایران خرج شده است و دیگر قرار نیست ارز جدیدی به کشور وارد شود.

این در حالی است که دولت در موارد متعددی با افزایش قیمت دلار، وعده داده بود که دلارهای بلوکه شده ایران به زودی آزاد می‌شود و قیمت دلار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

البته در ماه‌های اخیر بازار دیگر به چنین اخباری واکنش نشان نمی‌داد. گویا معامله‌گران معتقدند دولت با خبر آزادسازی منابع بلوکه شده می‌خواهد بازار را کنترل کند و انتشار مداوم این خبر جنبه درمانی برای بازار ارز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *