ادامه بازداشت فعالان سیاسی و مدنی همزمان با اعتراضات؛ چند زندانی در اعتصاب غذا هستند

By | ۱۴۰۱-۰۲-۲۹

با ادامه اعتراضات در ایران و بازداشت معترضان، تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی از جمله کیوان صمیمی و سعید مدنی هم در روزهای اخیر بازداشت شدند و تعدادی از زندانیان سیاسی از جمله میثم فرهادی و وحید باقری نیز در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

همزمان با گسترش اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها در ایران، بازداشت و تلاش برای دستگیر کردن فعالان صنفی و مدنی ادامه دارد. در یکی از تازه‌ترین موارد، مأموران وزارت اطلاعات با شکستن شبانه در خانه داود رضوی، عضو هیأت‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، وارد خانه او شده و تلفن همراه اعضای خانواده را با خود بردند. پایگاه خبری هرانا نوشت که رضوی در خانه نبود و موفق به بازداشتش نشدند.

سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اما خبر از بازداشت حسن سعیدی، عضو شناخته شده این سندیکا داد. بر اساس این خبر، حدود ساعت ۲۲ چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت، ۹ مأموران وزارت اطلاعات از طریق پشت‌بام به محل اقامت حسن سعیدی، همسر و ‌پسر کوچکشان در خارج از تهران یورش برده و ضمن تفتیش خانه، او را بازداشت کرده‌اند. این فعال سندیکایی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

از سوی دیگر خبرگزاری ایرنا خبر بازداشت نرگس منصوری، فعال مدنی، به دست مأموران امنیتی را منتشر کرد.

پیش از این کیوان صمیمی، زندانی سیاسی که در مرخصی درمانی به سر می‌برد، پس از ساعت اداری روز چهارشنبه به دادسرای اوین احضار و شبانه بازداشت و به زندان سمنان منتقل شد.

به گفته مصطفی نیلی، وکیل کیوان صمیمی، ماموران او را برای ابلاغ نظریه پزشکی قانونی به دادسرای اوین احضار کرده بودند اما بعد از مراجعه و اعلام نظر پزشکی قانونی، این زندانی سیاسی ۷۳ ساله را بازداشت کردند و با یگان اعزام شبانه به زندان سمنان فرستادند.

صمیمی ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ به دلیل وضعیت جسمی نامناسب و با «گزارش پزشکی قانونی» به طور موقت از زندان سمنان آزاد شده بود و مشخص نیست که گزارش جدید پزشکی قانونی چه بوده است. او پیش از این با اشاره به شرایط جسمی خود نوشته بود که مقامات امنیتی قصد «قتل تدریجی» او را دارند.

او که سردبیر نشریه ایران فردا و عضو کانون نویسندگان ایران است، مرداد ماه ۹۹ و در اوج همه‌گیری کرونا در ایران، برای گذراندن محکومیت سه ساله خود به زندان اوین منتقل شد.

در روزهای گذشته تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی نیز بازداشت شده‌اند. از جمله روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، گلشن فتحی، فعال مدنی در تهران که اتاق‌هایی را در کلاب هاوس برگزار می‌کرد، پس‌از تفتیش خانه و ضبط برخی وسایل شخصی‌اش بازداشت شد.

فتحی روز پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت در حساب کاربری خود در توییتر از کسانی که پس از بازداشت او نگران حالش بودند قدردانی کرد و به نظر می‌رسد که آزاد شده باشد.

روز ۲۶ اردیبهشت نیز سعید مدنی، جامعه‌شناس و پژوهشگر اجتماعی بازداشت شد. در همین حال روز چهارشنبه، ۴۰۰ فعال سیاسی و مدنی خواستار آزادی سعید مدنی شدند و نوشتند او بیش از هر کس دیگری در زمینه نابسامانی‌های اجتماعی تحقیق کرده است

روز چهارشنبه همچنین ماهان جلال دوست، فعال مدنی، برای اجرای حکم یک سال زندان خود به زندان اوین منتقل شد.

در روزهای اخیر ده‌ها نفر از شهروندان هم در اعتراضات شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند که نام برخی از آنان منتشر شده است. در همین حال بهنام مردانی، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد در روز ۲۶ اردیبهشت، به زندان این شهر منتقل شده است.

هویت سه تن دیگر از بازداشت‌شدگان در این روز وحید محمدی، عابد عالی‌زاده و عارف سبزی‌پور اعلام شده است.

در روزهای گذشته نام ده‌ها نفر از بازداشت شدگان در استان خوزستان هم منتشر شده است.

همزمان با ادامه بازداشت‌ها در ایران اما تعدادی از زندانیان سیاسی نیز در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

احمدرضا حائری، فعال حقوق بشر، در توییتر خود نوشت که وحید باقری، زندانی اعتراضات آبان۹۸ در دهمین روز اعتصاب غذا به دلیل ضعف مفرط با ویلچر به درمانگاه زندان منتقل شده اما پزشکان بهداری بدون اقدام خاصی او را به بند برگردانده‌اند.

فرهاد میثمی، زندانی سیاسی از ۱۷ اردیبهشت در حمایت از احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی محکوم شده به اعدام به اتهام جاسوسی، اعتصاب غذا کرده و تعداد دیگری از زندانیان از جمله هوشنگ رضایی به این اعتصاب غذا پیوسته‌اند.

همچنین برزان محمدی، فعال مدنی محبوس در زندان مریوان از روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت دست به اعتصاب غذا زده است. محمدی چندی قبل به دلیل عدم شرکت در مراسم‌ مذهبی از بند به قرنطینه این زندان منتقل شد و اکنون در اعتراض به این تصمیم در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد.
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *